Daca mor ambii parinti....

Daca mor ambii parinti.... | Autor: Fomalhauti

Link direct la acest mesaj

Problema pare bizara (drobul de sare...) avand in vedere ca si sotul meu si eu suntem (deocamdata, aparent) sanatosi. Dar nu eu m-am gandit la ea ci..."beneficiarul". Si, teoretic, s-ar putea intampla (un accident de masina, de exemplu).
Ca sa fiu mai clara: tatal meu a decedat. Mama mea este foarte bolnava, se deplaseaza cu mare dificultate. Soacra mea are si ea o varsta, e vioaie dar nu prea se implica. Problema este tatal sotului meu care s-a despartit de foarte mult timp de soacra mea si s-a recasatorit cu o femeie mult mai tanara. Relatiile mele cu aceasta familie sunt foarte proaste (de fapt, nu sunt deloc). Dar "soacra vitrega" (pleonasm!) a spus cuiva ca nu intelege de ce nu doresc sa intretin relatii cu ea avand in vedere ca, in situatia in care sotul meu si cu mine am muri, ei i-ar reveni ingrijirea copiilor mei.
M-am interesat si am aflat ca intr-adevar bunicii sunt primii carora li se incredinteaza copiii in situatia in care nu mai exista parintii.
Eu as dori sa fie incredintati verisoarei mele. Am fost la notariat si am intrebat. Mi s-a spus ca nu se poate face un act in acest sens.(De fapt, mi s-a spus ca se poate face orice act, dar un asemenea act nu ar avea nici o valoare in fata justitiei.)
Are cineva o sugestie?
Multumesc...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Initial creeata de Fomalhauti

Problema pare bizara (drobul de sare...) avand in vedere ca si sotul meu si eu suntem (deocamdata, aparent) sanatosi. Dar nu eu m-am gandit la ea ci..."beneficiarul". Si, teoretic, s-ar putea intampla (un accident de masina, de exemplu).
Ca sa fiu mai clara: tatal meu a decedat. Mama mea este foarte bolnava, se deplaseaza cu mare dificultate. Soacra mea are si ea o varsta, e vioaie dar nu prea se implica. Problema este tatal sotului meu care s-a despartit de foarte mult timp de soacra mea si s-a recasatorit cu o femeie mult mai tanara. Relatiile mele cu aceasta familie sunt foarte proaste (de fapt, nu sunt deloc). Dar "soacra vitrega" (pleonasm!) a spus cuiva ca nu intelege de ce nu doresc sa intretin relatii cu ea avand in vedere ca, in situatia in care sotul meu si cu mine am muri, ei i-ar reveni ingrijirea copiilor mei.
M-am interesat si am aflat ca intr-adevar bunicii sunt primii carora li se incredinteaza copiii in situatia in care nu mai exista parintii.
Eu as dori sa fie incredintati verisoarei mele. Am fost la notariat si am intrebat. Mi s-a spus ca nu se poate face un act in acest sens.(De fapt, mi s-a spus ca se poate face orice act, dar un asemenea act nu ar avea nici o valoare in fata justitiei.)
Are cineva o sugestie?
Multumesc...




Da. Sugestia este sa aveti grija de voi. Nu poti face nici un "aranjament" in viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

quote:
Initial creeata de Fomalhauti

Problema pare bizara (drobul de sare...) avand in vedere ca si sotul meu si eu suntem (deocamdata, aparent) sanatosi. Dar nu eu m-am gandit la ea ci..."beneficiarul". Si, teoretic, s-ar putea intampla (un accident de masina, de exemplu).
Ca sa fiu mai clara: tatal meu a decedat. Mama mea este foarte bolnava, se deplaseaza cu mare dificultate. Soacra mea are si ea o varsta, e vioaie dar nu prea se implica. Problema este tatal sotului meu care s-a despartit de foarte mult timp de soacra mea si s-a recasatorit cu o femeie mult mai tanara. Relatiile mele cu aceasta familie sunt foarte proaste (de fapt, nu sunt deloc). Dar "soacra vitrega" (pleonasm!) a spus cuiva ca nu intelege de ce nu doresc sa intretin relatii cu ea avand in vedere ca, in situatia in care sotul meu si cu mine am muri, ei i-ar reveni ingrijirea copiilor mei.
M-am interesat si am aflat ca intr-adevar bunicii sunt primii carora li se incredinteaza copiii in situatia in care nu mai exista parintii.
Eu as dori sa fie incredintati verisoarei mele. Am fost la notariat si am intrebat. Mi s-a spus ca nu se poate face un act in acest sens.(De fapt, mi s-a spus ca se poate face orice act, dar un asemenea act nu ar avea nici o valoare in fata justitiei.)
Are cineva o sugestie?
Multumesc...




Cu un avocat ai vorbit?Mi se pare aiurea ce ti s-a spus...e ca si cum spui ca 'si daca iti faci testament si lasi casa prietenului de o viata X', actul asta nu are nici o valoare....
Testamentul are valoare ca doar de aia il faci. Poate fi contestat, e drept, dar pana la urma tu decizi ce se va face dupa moartea ta cu bunurile tale si cred eu, cu atat mai mult ce se va intampla cu copiii tai....
Sfatul meu:vorbeste cu un avocat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Uite ce am gasit:
http://www.eva.ro/familie/articol123.html
se pare ca :
Reamintesc faptul ca legea prevede expres care sunt mostenitorii rezervatari, deci aceia care nu pot fi inlaturati de la mostenirea defunctului: descendentii in orice grad, parintii si sotul supravietuitor. ....si nu stiu daca de chestia asta se poate abuza la modul la care copiii sa revina nu cui vrei tu ci cui vor ei.....

Sunt dezamagita oricum de ce citesc...cum adica sa nu te lase sa lasi ce vrei tu cui vrei tu???


EDIT:vezi ca in josul paginii de care ti-am spus exista o adresa de mail.Tot pe Eva citisem si eu un articol care ma interesa indeosebi despre mostenire...si am scris doamnei avocat respective pe adresa respectiva de mail(nu mai stiu daca era aceeasi persoana, dar banuiesc ca adresa de aia e acolo facuta publica) si am intrebat-o ce ma framanta...si mi-a raspuns destul de repede si la obiect...incearca si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Subscriu la cele spuse de Tzitziri! Cel mai bine discuta problema ta cu un avocat! este cel mai in masura sa te lamureasca, nicidecum notarul.




In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu stiu ca vor avea prioritate cei pe care ii lasati voi ca tutore/tutori in testamanet...
dar asta tr sa vb cu un avocat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

nu stiu daca raspunsul meu te va ajuta, insa am sa-ti spun cum s-a intamplat in cazul familiei mele. parintii mei au decedat amandoi, sora mea fiind pe atunci minora. desi bunicii mei (si ai surorii mele) erau inca in viata, eu m-am dus la protectia copilului si am cerut sa fiu tutorele ei. nimeni nu m-a intrebat daca mai traiesc bunicii, etc. s-au facut actele de tutela, eu devenind tutorele ei legal pana a implinit varsta de 18 ani. deci intereseaza-te la un avocat, eventual la protectia copilului. probabil ei stiu cel mai bine. dar pana una-alta fii optimista, nu te gandi la drobul de sare!

18+

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by tzitziri

Uite ce am gasit:
http://www.eva.ro/familie/articol123.html
se pare ca :
Reamintesc faptul ca legea prevede expres care sunt mostenitorii rezervatari, deci aceia care nu pot fi inlaturati de la mostenirea defunctului: descendentii in orice grad, parintii si sotul supravietuitor. ....si nu stiu daca de chestia asta se poate abuza la modul la care copiii sa revina nu cui vrei tu ci cui vor ei.....

Sunt dezamagita oricum de ce citesc...cum adica sa nu te lase sa lasi ce vrei tu cui vrei tu???


EDIT:vezi ca in josul paginii de care ti-am spus exista o adresa de mail.Tot pe Eva citisem si eu un articol care ma interesa indeosebi despre mostenire...si am scris doamnei avocat respective pe adresa respectiva de mail(nu mai stiu daca era aceeasi persoana, dar banuiesc ca adresa de aia e acolo facuta publica) si am intrebat-o ce ma framanta...si mi-a raspuns destul de repede si la obiect...incearca si tu!




Regretabil ca se poate compara un copil cu o mostenire...

Addinel, Autoritatea tutelara a admis ca tu esti cel mai potrivit tutore pentru sora ta, deci te-a acceptat ca atare.

Din pacate (sau din fericire) nu se pot face asemena aranjamente pentru copil, din motive usor sesizabile.
Cat traiesti, singura modalitate de a-ti incredinta copilul este fie institutionalizarea, fie darea spre adoptie.

Tutorii sunt acceptati sau numiti incepand cu rudele apropiate ale copilului. Daca nu exista frati/surori majori, urmeaza bunicii ori unchi/matusi dispusi sa accepte aceasta responsabilitate. Dar asta se intampla numai dupa ce copilul ajunge singur.

Povestea cu mostenirea sau donatia nu intra in discutie, sunt situatii total diferite.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

quote:

Regretabil ca se poate compara un copil cu o mostenire...



Lona, hai sa nu despicam firul in patru, da? Cu ce am comparat? Ce te-a jignit de fapt?
Atata timp cat bunurile raman cuiva si sunt mostenite, cum se spune la copii? Ca ii preia? ca ii adopta? ca i-a mostenit??

Mostenire culturala merge..mostenire spirituala merge...si nu sunt bunuri si totusi folosim sintagmele astea.Poate nu a fost o exprimare tocmai fericita, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fie interpretat cum a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by tzitziri

quote:

Regretabil ca se poate compara un copil cu o mostenire...



Lona, hai sa nu despicam firul in patru, da? Cu ce am comparat? Ce te-a jignit de fapt?
Atata timp cat bunurile raman cuiva si sunt mostenite, cum se spune la copii? Ca ii preia? ca ii adopta? ca i-a mostenit??

Mostenire culturala merge..mostenire spirituala merge...si nu sunt bunuri si totusi folosim sintagmele astea.Poate nu a fost o exprimare tocmai fericita, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fie interpretat cum a fost.




Personal, nu m-a jignit nimic. Am spus ca este regretabil ca se compara un copil cu o proprietate.

Eu nu contest ca emotional poate o fi corect sa-ti lasi copilul cui vrei. Impresia mea a fost insa ca aici este un forum specializat, unde e nevoie (si) de puncte de vedere calificate.

Si ca sa fie clar de ce nu se compara cu o proprietate: copilul apartine parintilor in masura in care acestia sunt responsbili de si pentru el. Dar reamintesc ca exista si institutia decaderii din drepturile parintesti, si a institutionalizarii daca acesta este abuzat sau necorespunzator tratat. Asta pentru ca, in comparatie cu casa, copilul are propriile lui drepturi.
Nimeni nu opreste un parinte pe patul de moarte (Doamne fereste!) sa ceara unui prieten sa se ocupe de copil.Asta nu inseamna insa ca Autoritatea tutelara trebuie sa-l accepte ca tutore, sau ca aceasta promisiune/rugaminte are vreo valoare. Respectivul este verificat si para-verificat (cel putin asa spune legea), trebuie sa-si exprime vointa clara de a fi tutore la copil etc.

Statistica spune ca (in lipsa fratilor majori) daca bunicii sunt in putere, ei sunt primii care au sanse la tutela, daca vor. Si aici e discutabil, care dintre ei, cum etc. Sunt pline tribunalele de procese intre bunicii materni si paterni, din pacate.

M-am lungit. Deci, legal, nu poti incredinta un copil cat timp traiesti decat daca il abandonezi sau il dai spre adoptie.

Si, tzitziri, hai sa lasam interpretarile personale la o chestiune care este reglementata de un sistem legal pe care trebuie sa-l respectam toti, indiferent daca ne place sau nu, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

quote:

M-am lungit. Deci, legal, nu poti incredinta un copil cat timp traiesti decat daca il abandonezi sau il dai spre adoptie.

Si, tzitziri, hai sa lasam interpretarile personale la o chestiune care este reglementata de un sistem legal pe care trebuie sa-l respectam toti, indiferent daca ne place sau nu, da?



Lasam,lasam.....asa cum am zis si mai sus sunt dezamagita de faptul ca nu poti decide tu ce e mai bine pentru copilul tau si sa iti iei masurile de prevedere necesare...Deci chiar nu mai are sens sa se ia legatura cu un avocat?Nu exista 'chichite avocatesti' sau alte metode nu de a pacali sistemul (pentru ca in cazul asta nu e vorba de o pacalire), ci de a putea face tu ce consideri ca e mai bine?

Edit si off-topic:Luna, esti avocat? Sunt fana filme cu avocati si beletristica avand acelasi subiect:procese si demonstratii pertinente...eram curioasa doar daca si la noi pot avea procesele 'frumusetea' si cursivitatea pe care o vezi in filme sau o citesti in carti...exceptand prea multele deosebiri intre sistemul juridic romanesc si ...altele.....

Mergi la inceput