Dialoguri strumfesti

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Tocmai veniseram de la cumparaturi si Ianca vede pe masa o oala noua:
-Uaaau, mami, oala asta e flumoasa ca mine!!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti

Poze strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Diana, e tare scumpa fetita ta.
A mea e inca in patut la doar trei luni ale ei, dar de abia astept sa creasca sa ma pot intelege cu ea.
sa-ti traiasca printesa si sa fie sanatoasa.
Cea mai tare mi s-a parut cea cu ochii. Dam jos negrul si ramane numai albul. E totala!!!!!!!!!

Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Ianca se aseaza tacticos la masa si cu furculita intr-o mana si un degetel in aer, zice:
-Deci, ce mancam si ce beum?


***

Vineri mi-a facut cea mai frumoasa declaratie de dragoste din lume. M-a emotionat teribil, asa ca o scriu musai. Mi-a zis:
-Mami, tu esti mama mea buna!




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti

Poze strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

-Mami, unde e gentuta mea pe care mi-a dat-o Denisa?
Pauza...Habar nu am despre ce gentuta e vorba. Dar zic timid:
-Care, mami?
Ianca, putin iritata:
-Aia de la Deniiiii!
-Mami, nu stiu care, ti-a dat Deni o gentuta? Cum arata?
-Aia cu Mickey si cu Putoooo....
-Of, nu imi amintesc, mami, de nici o gentuta. Habar nu am!
Ianca, deja disperata:
-Of, Doamne Dumnezeule....

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti

Poze strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

Diana eu acum am citit pentru prima data dialogurile tale cu Ianca si am ras tare mult, cum nu am mai ras in ultimele 3 luni.Si tu stii de ce.Parca v-am vazut pe amandoua in fata mea.Imi era draga Ianca si inainte dar acum chiar imi vine sa o mananc.
Eu si Laura va transmitem
Si Laura este tot o figura de copil.Astazi la laborator m-a intrebat....dar in eprubeta lui nenea cine a facut pisi.

cristetil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

abia acum am descoperit topicul asta si nu-mi imaginez cum de-am putut trai pana acum fara perlutele, de fapt diamantele, strumfesti! Mai vreau, sunt deja dependenta, am ras de-am cazut cu scaunul! Diana, esti o fericita cu asa o comoara de Ianca la casa omului. imi si imaginez ce veselie e la voi acolo toata ziua. :-))

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Conchita,



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti

Poze strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Azi-dimineata, ma trezesc si...o vad pe Ianca langa pat, pe olita , suspinand cu sughituri ...Ma dau jos din pat, ma duc langa ea si o intreb:
-De ce plangi tu, iubita mea?
-Am visat gloaznic, maaaaamiii!
-Ce-ai visat, pui mic?
-Am visat ca nu mai gaseam giucalia aia de la la MeDonald!
(prima data cand povesteste un vis...la trei ani si o luna)


***

Ieri, plecam in graba sa ajungem la ziua Liei(prietena ei). Inchid usa repede si dau sa o iau de mana sa plecam, cand Ianca se opreste, se uita foarte, dar foarte serioasa catre mine si zice:
-Ai luat tot? Aaaa, cheile, cadoul, telefonul....


***


Din ciclul pregatirea pentru gradi

-Ianca, maine e prima zi de gradi, iti dai seama? Ce frumos o sa fie, vin toti copiii, o sa iti faci prieteni multi, o sa dansati, o sa...Dar sunt intrerupta brusc:
-Ai patit (platit taxa, adica) si tu, mami?
-Nuuuu, eu nu m-am inscris, nu ti-am spus ca eu o sa plec la serviciu? Si ca tu ramai acolo cu miss Cristina si cu copiii pana la pranz? Apoi vine tati si te ia acasa sa faci nani in patutul tau.
-Dal eu vleau sa dolm acolo cu tine!
-Pai nu se poate, mamicile nu au voie acolo; si n-ai vazut ce patuturi mici sunt la gradi? Mami o sa fie la lucru. Gradinita o sa fie "lucrul" tau. Bine?
Ianca face insa o mutrita de batranel intelept, se gandeste putin si zice:
-Plimesc bani la gladi?


***

O faza geniala, povestita de bona

Intr-o zi, Ianca, suparata fiind pe bona, ii zice:
-Nana, am gasit o idee! Maine te duci tu la lucu sa faci bani si lamane mami acasa cu mine!


***


Ianca se juca, ma rog, se prefacea ca se joaca "apa, foc" (o fi invatat-o bona...) si o aud din bucatarie:
-Apa, apa...nu acolo, foc, apa, aaaaaa....lapte, lapte!





www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti

Poze strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Tare faza cu bona.

Oricum am ras la toate

Aida - mama de pisica mica.


nov2006

vara2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Tati ii arata Iancai niste poze pe laptop. La un momennt dat, Ianca vede o poza in care ea e Alba ca Zapada si, entuziasmata de mama focului, zice:
-Tati, tati, da-mi, to log, poza asta pe mess!



***


Dupa prima zi de gradi, Ianca il roaga pe tati din "fufetul" ei sa stam cu ea la gradinita. Tati, desi induiosat rau de tot, gaseste cuvinte sa-i explice ca trebuie sa mergem la lucru. In sfarsit, la final, dupa toata povestea cu ce minunatii putem cumpara daca avem bani, tati incheie:
-Si, daca nu am mai merge la lucru, din ce am mai trai?
Proasta idee asta cu intrebarea de final pentru ca Ianca a gasit repede...o solutie, asa ca i-a spus lui tati tare si raspicat:
-Paaai, din bani malunti!




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti

Poze strumfesti



Mergi la inceput