ai un baietel,sa l dai direct la gradinita!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Am citit povestea ta..tare frumos...

Acum vreau si eu sa va intreb ceva...ca ma macina curiozitatea de cand am nascut....
Eu in timpu sarcinii nu am facut Clexane..am facut 10 zile dupa ce am nascut prin cezariana la 36sapt....de ce???
Poate ma lamureste si pe mine cineva...pupici


^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Monalac, scuze dar acum am vazut postarea. Nu platesti nimik. stai linistita.
Mexxa, unii dr mai dau clexane dupa operatii ca sa nu faca oamenii tromboza. ai nascut prin cezariana?

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

quote:
Originally posted by monu

Monalac, scuze dar acum am vazut postarea. Nu platesti nimik. stai linistita.
Mexxa, unii dr mai dau clexane dupa operatii ca sa nu faca oamenii tromboza. ai nascut prin cezariana?

Monu mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia




Aha multumesc..Da am nascut prin cezariana..si ce e aia "tromboza"?

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Gata am aflat ce inseamna...tromboza=Boal#259; provocat#259; de astuparea unui vas sangvin cu un cheag de sānge

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:



mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Tuturor va urez Paste fericit!

Monalac, abia acum am vazut postarea cu intrebarea pe care mi-ai adresat-o, referitoare la vizitele la dr. Urleteanu.
Eu l-am vizitat periodic dupa ce am nascut, pentru controale ginecologice si nu numai. In plus, dansul locuia in zona in care locuiesc eu si il mai vedeam intamplator.

Tu folosesti metode contraceptive?
Eu l-am intrebat pe dr. Urleteanu ce imi recomanda si mi-a spus ca in cazul meu, singura solutie este steriletul. Voiam sa aflu daca se mai recomanda si altceva.

Am sa caut si eu cartea despre care ne-a spus monu. Informatiile despre aceasta anomalie sangvina (nu imi vine sa ii spun boala) pe care le-am gasit pana acum sunt destul de firave si sper sa ma mai lamuresc si eu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

fetelor,o veste buna!am aflat acum,tot de aici,de pe forum,ca de la 1 aprilie,clexane e din nou gratuit pt gravide!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

Draga Monalac, ce ti s-a intamplat tie m-a impresionat profund, as vrea sa-ti fac doar cateva recomandari, chiar daca nu sunt cea mai avizata persoana, dar totusi am inteles ca vrei si te pregatesti pentru un nou bb; eu sunt insarcinata in 31 sapt, astept cu nerabdare sa-mi tin bebelusul in brate, din fericire sarcina mea pana acum a fost ideala, totul decurge absolut normal.
Te-as ruga doar sa te orientezi si catre alte centre medicale sau alti medici (si eu am fost la un mom dat pacienta lui Urleteanu -nu-l regret deloc!), in special pentru analize si monitorizare. Ti-as recomanda, desi acum nu-i mai sunt pacienta (am sa-ti explic si de ce), sa-i faci o vizita dr. Tutunaru ( am vazut ca la un moment dat il mentionai in povestea ta)-profeseaza la Elias, are si cab. in apropierea spitalului, pe Sandu Aldea 86 (da- un search pe google cu infertilitate.ro si ai sa-l gasesti cu usurinta) -lucreaza impreuna cu un mare echografist -dr. Iosup; nu este spagar, e super profi si excelent pregatit. Vei obtine de la dansul raspunsuri pe care un judet intreg de doctori nu ti le poate da (din pacate din nestiinta si ignoranta). Chiar daca te pune sa faci tone de ananlize (in nici un caz la Fundeni -are alergie cand aude de laboratoarele de acolo), e scurt si transant, atentie! e responsabil pentru ceea ce spune si face. Motivul pentru care eu am preferat alt medic este ca sarcina mea nu a ridicat dw la inceput nici un fel de problema -am simtit la un moment dat ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda si am ales sa continuu cu altcineva.
Inca ceva: ai un baietel superb, frumos ca un ingeras! Esti o mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

lyly love,in primul rand sa dea dumnezeu sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos!in al doilea rand,iti multumesc pt sfaturi...sa stii ca m am gandit de nenumarate ori sa merg la dr tutunaru,dar dupa ce am citit aici,pe forum,ca e f ocupat,obosit,ca nu mai acorda aceeasi atentie pacientelor,am tot ezitat....insa acum,ca am citit si ceea ce ai scris tu ,cred ca o sa merg,totusi,macar pt o alta parere....aa,si inca ceva!!!ai putea sa mi imparatasesti din experienta ta vizavi de dr urleteanu???ca nici eu nu stiu ce sa mai cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

Draga mea ,
urleteanu m-a tratat cu dispret si nesimtire, nimic altceva. mi-a spus sa nu ma mai isterizez, iar daca el imi spune ca n-am nimic (desi analizele si cultura de col aratau pe dos) asa e si sa nu mai golescrafturile farmaciilor degeaba..In fine, fermitatea e una, lipsa de etica e alta, m-a facut sa-i ies din cabinet cu lacrimi pe obraji, desi cotizam pe vremea aia la Medsana si ii asteptam consultul saptamani intregi..
Daca te vei programa la dr Tutunaru, te rog sa te pegatesti sa nu ramai dezamagita pentru ca nu vei fi tratata cu rasfat..adica: la cabinet sta rau cu programarile (sa preferi pt programare ore mai devreme decat mai spre seara) -dureaza cam 1-2 ore sa intri-asa ca mai bine vino mai devreme si intrebi cine e ultima pacienta!!, de asemenea sa ai lista cu intrebari -altfel risti sa nu-i captezi atentia si tu sa te pierzi- si tot istoricul tau medical foarte schematic prezentat. Din pacate da, destul de des e stresat si aparent departe de pacient, mai are si toane (nu e nervos, doar ursuz sau dimpotriva, glumet), ce sa zic, nu vreau sa ti-l laud decat dpdv profesioanl-e la inaltime rau! dar ca atitudine vis-a-vis de paciente, da, cateodata e neinspirat si iti da senzatia ca te flituieste. Crede-ma, monalac, si stii si tu, sunt f multe femei care intreba tot felul de stupizenii (numai eu cate am auziiit!).. Daca as fi avut o sarcina dificila insa, crede-ma, la dansul m-as fi dus fara nicio indoiala. Acum imi urmareste sarcina dr Badiu de la Municipal, un alt dr foarte bun, care insa doar la capitolul comunicare sta mai bine
Sa auzim de bine!

Mergi la inceput