ai un baietel,sa l dai direct la gradinita!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Scuze ca ma bag si eu in seama. Vroiam sa raspund in legatura cu kg. Eu am 2 fete cucuiete, ambele sarcini au fost cu clexane. La prima sarcina am plecat de la 51 de kg. am luat vreo 17 kg. Cand am ramas gravida a 2-a oara am plecat de la 50 de kg si am luat tot vreo 17 kg. Acum dupa 2 luni de la nastere am 56 kg. Acum nu stiu ce sa zic, poate depinde de organismul fiecareia.

Monalac, cand m-am adresat CNAS sa imi explice daca iau sau nu gratuit clexanul (de cand cu noile liste) m-au indrumat plini de amabilitate "Va mentionam ca pentru introducerea de noi medicamente pe listele mentionate, trebuie sa va adresati Comisiei de Strategie Terapeutica de la nivelul Ministerului Sanatatii Publice, telefon 0800800187, adresa de e-mail www.msp.ro"

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Referitor la greutate, eu am luat in sarcina aproape 40 de kg. Da, 40 de kg!!! Cand am iesit din spital aveam 104 kg. Am dat jos cca. 20 kg si acum am in jur de 84. Intr-o perioada ajunsesem chiar pe la 70, dar cum am renuntat la cura de slabire, m-am ingrasat iar. Vreau sa precizez ca in timpul sarcinii nu mancam ca sparta dulciuri si am avut activitate profesionala pana in preziua nasterii, de aceea m-am gandit ca tratamentul cu clexane a fost cauza cresterii in greutate excesive.

In ce priveste fetita mea, are 4 ani si aproape 5 luni si in afara de cate o raceala nu a avut alte probleme de sanatate si sper ca nici sa nu aiba vreodata.

Va urez multa sanatate voua si copiilor vostri!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

monu,multumesc pt raspuns.cred ca esti tare fericita cu cele 2 fete cucuiete ale tale!sunt in regula amandoua,da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Monalac, fetele sunt sanatoase nu par a fi afectate de faptul ca am facut tratament cu clexane. Oricum dr Uscatescu spunea ca bb-ii facuti cu clexane sunt mult mai inteligenti.
Momentan sunt racite amandoua. Au luat viroza asta ce bantuie. Alexia a facut laringita acuta si pitica faringita acuta.

Sunt fericita ca am reusit sa fac 2 copii frumosi. Poate in viitor, daca am fi castigat la loto, ma gandeam si la al 3-lea dar dr a zis ca e prea riscant pt mine. La ultima sarcina sindromul a facut urat de tot. Nu cred ca ti-am zis. Era sa fac insuficienta hepatica si au scos copilul mai repede. Bb mic s-a nascut la 35 sapt. A fost o reactie a organismului spre final f puternica. Nici nu vroiau sa imi dea drumul din spital. La un moment dat vroiau sa ma transfere cu bb la sectia de boli interne, bb care saracu era sanatos si trebuia de mult sa fie acasa. Dar miraculos sau normal cum am descoperit intr-o carte despre sindrom scrisa de dr Tanasescu, organismul si-a revenit si mi-au dat voie sa plec acasa. De fapt am insistat si eu f mult ca nu mai suportam sa stau in spital iar fetitza cea mare deja intra in greva foamei.
Scuze ca m-am intins ca rama. Concluzia e ca sindromul asta nu e chiar o joaca si chiar poate pune probleme serioase de sanatate. Ma gandesc ca daca facem un memoriu trebuie bine documentat si argumentat.
Ma gandesc ca daca vrei sa faci memoriu sa gasim o justificare cat mai clara si concisa la intrebarea pe care o sa si-o puna domnii - de ce trebuie neaparat la unele gravide clexane. Eu ma bag sa studiez cartea si sa scriu cateva randuri. Daca ma lasi sa te ajut desigur.


mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

monu,unde ai gasit cartea despre sindrom si cat costa?m ar interesa s o studiez si eu...insuficienta hepatica cum s a manifestat si cum ai depistat o?strict prin analize,sau mai aveai si alt simptom?te intreb ca la o eventuala a doua sarcina,sa pot fi in tema....cat despre memoriu,m as bucura f mult daca ma poti ajuta,orice idee e binevenita.sanatate fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Sindromul antifosfolipidic este unul dintre cele mai frecvente afectiuni autoimune in lume, care afecteaza in special femeile tinere, avand implicatii asupra sarcinii. Bolile autoimune reprezinta una din cele 5 cauze majore de morbiditate si mortalitate la femeile tinere (26-28).
http://www.emcb.ro/article.php?story=20040330143843154

am citit si eu povestea ta .. mai dat lacrimile cand am vazut prin cate ai trecut.. sa va dea Bunul Dumnezeu sanatate la toti si sa va cresteti piticu frumos.

PS: da search pe google dupa syndrom antifosfolipidic scris cu y nu cu i .. o sa gasesti mai multe info...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Cartea se numeste "Sindromul antifosfolipidic" autor Coman Tanasescu de la spitalul Colentina. Super cartea! Am gasit-o la sp Municipal intrarea Amfiteatru (pt studentii de la Medicina). E acolo o ghereta mica cu carti de medicina. Costa cam 700.000 lei vechi.

Si acum sa iti spun ce am patit eu - De prin sapt. 29-30 m-a pocnit o mancarime de piele absolut ingrozitoare. Si ma apuca seara- noaptea de ma scarpinam cu cutitul (fara gluma). Nu i-am dat importanta pt ca si la prima sarcina a fost la fel. La inceputul lunii ianuarie cand aveam 33-34 sapt am facut hemoleucograma iar analiza pt transaminaze (ALT si AST erau usor marite).
AST - limite normale 2.00-40.00
ALT - limite normale 5.00-65.00

adica pe 10 ianuarie AST - 125.000 si ALT - 249.000.
vorbesc cu dr ii spun si ma trece pe observatie dar nu inainte de a ma trimite si la analize ot marcari hepatici. Adica suspecta de hepaita. sa mor de inima si alta nu.
Pe 13 ianuarie (sambata) AST - 145 si ALT - 253.
Duminica pe 14 ianuarie il sun pe dr ii spun rezultatul si ma interneaza ca sa scoata copilul. tocami facusem 35 de sapt. Luni imi repeta analiza care arata o crestere cu o suta a valorilor iar maracrii hepatici erau negativi. Sa nu mai spun ca sambata noaptea bantuiam pe la Babes ca sa imi spuna daca am sau nu hepatita.

stai ca trimit mesajul sa nu il pierd.

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Deci luni repeta analizele si erau mari aveam deja contractii. Pt a ne salva dr hotaraste cezariana de urgenta marti. Opresc clexane, imi face injectia aceea pt maturarea plamanilor bb-ului, avea totusi 35 de sapt si 2 zile si astept ziua cea mare. Marti au scos-o si era asa de mica! Miercuri repeta analiza si valorile erau la vreo 500. De atunci, pana in we au crescut exponential cu o suta. Nu au stiut de ce. Era o reactie a organismului la sarcina. Eram disperata ca nu stiau ce sa imi faca. acasa nu imi dadeau drumul de frica sa nu fac insuficienta hepatica si eventual sa dau coltul dar asta daca ajungeau pe la cateva mii (valorile). Transaminazele arata o suferinta a ficatului. Eram disperata. Atunci am gasit cartea in care scrie ca exista (sanse mici dar...) posibilitatea unui rezultat fals pozitiv adica transaminaze marite dar de fapt ficatul sa nu fie afectat. ca la palparea ficatul era ok iar celelalte analize ok. Duminica analiza ALT era la vreo 800 in cond in care max era 65. Pe semnatura am cerut acasa. Bb nu mai aea ce cauta in spital iar Alexia era deja in greva foamei. M-au conditionat cu reenirea pt investigatii. Au fost niste draguti. Si oricum luni in mod miarculos valorile erau in scadere. Dupa 2 sapt de la nastere au revenit la normal fara tratament sau explicatii. In carte zice ca a fost de la sindrom. Norocul meu ca am facut analiza, ca am fost tinuta sub supraveghere si ca au hotarat sa scoata copilul ca cine stie pe unde eram azi amandoua

asa ca, scuze ca m-am intins ca placinta, sindromul asta e pacatos si imprevizibil.

ps - voi fi pe tratament cu thromboass toata viata.
mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

monu,ai fost o curajoasa!ma bucur ca pana la urma s a terminat cu bine!eu am fost de curand la dr si mi s a descoperit inf cu e coli in col.am primit tratament si dupa 2 sapt voi merge sa repet analiza.dr mi a dat si trimitere pt fundeni,sa repet analizele de coagulare.ai idee,daca nu sunt insarcinata,le platesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

alba ca zapada,tu ai mers regulat la dr urleteanu la control,dupa ce ai nascut?ca eu nu am mai mers de cand am nascut si acum imi pare f rau ca n am putut sa l vizitez macar o data,sa i arat ce baiat frumos si sanatos am.

Mergi la inceput