tratament hormonal pt. prolactina marita

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

In ce contau aceste doua proceduri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Draga Pinkily, sa sti ca pe toata durata tratamentului, ciclul mi-a venit la fel, ca intensitate...rosu si destul de normal..nici abundent nici putin.Durata la mine e de max 4-5 zile.Problema e ca nu vine niciodata in aceeasi zi...mai repede intotdeauna cu cateva zile.Te pup
.p.s.-pot spune ca Dostinexul, nu mi-a modificat nimic in corp, si dar nici nu mi-a fost rau de la tratament.L-am luat oare degeaba??????nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

laparoscopia este o operatie si se face cu anestezie generala,nu te doare nimic pt ca nu simti,o sa simti mai tare dupa operatie cand se dezamorteste ...iti face doar 3 taieturi mici 2 in dreptul ovarelor si una la buric...dar ti se dau calmante
in cateva zile esti pe picioare.

mai bine cauta si intra la subiectul laparoscopie o sa intelegi mai bine.

LAVINIA7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

chislauriana vezi ca ti-am trimis un e-mail

lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Aici aveti ce intrebam eu referitor la prolactina acum un an
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=68653&SearchTerms=prolactina
Acum sunt insarcinata in 23 de saptamani si am un BB sanatos in burtica ,iar tratamentul cu bromcriptina nu l-am intrerupt.
Dostinex este mai puternic si nu poate fi administrat in timpul sarcinii.
Deobicei madicul endocrinolog recomanda ( atunci cand nu exita alte probleme hormonale ) bromcriptina.
Sper ca v-am ajutat.
Va pupici si succes!!!!



23+

DANNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

CHOWPERSA, felicitari pt. bb-u si sarcina cta mai usoara in continuare! sa stii ca ne dai sperante ca se poate
tu cat timp ai facu tratament cu bromcriptina inainte de a ramane gravi?

fetelor cu prolactina marita, nici o veste? n-a mai ramas nimeni gravi?

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabyby spune:

buna fetelor stati linistite cu prolactina ca se trateaza
eu am avut prolactina foarte mare si am facut taratament cu bromocriptina ianainte de a ramane gtavida si primele 3 luni de sarcina si totul a fost ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Multumesc pentru urari.
Am facut tratament aproape 8 luni(am inceput la sfarsitul lui decembrie 2005) iar pe 08.08.2006 am avut ultimul CM.

Va astept cat mai curand la odisee.

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

si eu am facut tratament cu bromocriptina pt prolactina marita. nu avem nici ciclu din cauza asta. la mine prolactina a avut valori mari din cauza alaptatului indelungat (1 an si 9 luni). abia la un an dupa ce am intarcat mi-a revenit ciclul, dar numai cu ajutorul bromocriptinei. tot atunci, adica in noiembrie am si ramas insarcinata.

pt prolactina marita e bine sa stiti care sint cauzele acestor valori mari si sa primiti o doza adecvata de tratament cu bromocriptina. se ia in conditii speciale si nu se intrerupe fara sa consultati medicul. eu am luat o doza mica de doua ori pe zi timp de 4 luni. tratamentul il hotaraste medicul in functie de valorile prolactinei si tot el/ea va vedea (in functie de cauza maririi prolactinei) daca mai trebuie asociat si cu alte medicamente.


santate si prolactina normala si bebei va doresc la toate!



Oana si Matei (25 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

fetelor, eu am discutat depre bromcriptina cu fetele de la naturiste. M-au sfatuit numai de bine. Acum vreau sa va cer parerea vis-a-vis de rezultaul meu la prolactina si medicatia propusa de medic.Deci:-rezultaul de la dozari este 24.28 (val normala este de 24.20)....si progesteronul mi-a iesit in cantitate mica...deci nu ovulez.
medicul mi-a dat bromcriptina 2pastile/zi, mastodynon 30pic de 2 ori/zi, duphaston din z17.
Eu( si nu numai eu) consider ca doza la bromcriptina e prea mare totusi, nu?Chiar 2 pastile pe zi?
voi ce spuneti?

Mergi la inceput