tratament hormonal pt. prolactina marita

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Draga FiFy, sigur ca doza ta e foarte mare.Gandeste-te ca eu am avut de 4 ori val normala a prolactinei si mi s-a prescris un tratament de 1/2pastiluta la 3 zile.Deci 1 pastila pe sapt.Adica putin, in comparatie cu tine.Si...inca ceva, in numai 1 luna de zile, aveam o prolactina scazuta de nici 4 unitati.De la 84, la 3,74.Doctorul tau te pune la ingrasat si umflat medicamente degeaba.Ai grija.pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

fify - si mie mi se pare ca dr. ti-a dat o doza cam mare. eu am avut valoarea prolactinei 34 si mi-a dat sa iau o pastila pe zi de 2.5mg. jumatate luam dimineata si jumatate seara, ca sa se reduca prolactina treptat, nu in salturi si sa se produca si alte dereglari.



Oana si Matei (25 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Buna fetelor. Si eu cred ca am prolactina marita. Oare ea sa fie responsabila de dereglarea CM ? Eu am o intarziere, sunt in a 40 zi si astazi am observat ca -mi curge un lichid din sanul stang. Voi ati patit la fel? Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

CHISLAURIANA SI OANA,nu va imaginati cat de bine ma simt ca am renuntat la 2 past de bromcriptina si i-au acum doar o jumatate de pastila pe zi.M-am gandit eu ca dr. meu nu e sanatos.Pe cuvant. Pai daca ma ingrasa pastilele ajung , clar, la nebuni.Pt un copil fac orice, dar nu vreau sa ma deregleze hormonal...de sa nu aiba nici popa ce-mi face.
Acum din experienta voastra: bromcriptina si mastodynonul ingrasa?Nu sunt obsedata, dar sa stiu si eu la ce sa ma astept.
poop dulce fetele si o prolactina scazuta va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

iazmin, sigur ai prolactina marita, mergi neaparat la doctor mai ales ca treaba cu lactatia falsa (cred ca asa se cheama scurgerea) nu e de glumit
si eu am dereglari de ciclu de cand ma stiu
acuma fac tratam. cu maca si aloe de la forever living, si inainte cu dostinex, si de atunci nu mai am avut deloc dureri,tensiune sau variatii de volum la nivelul sanilor....banuiesc ca prolactina ar fi sub control, oricum trebuie sa rtepet analizele hormonale
ma duc sa caut pe net unde am citi de lactatie falsa, ca nu vreau sa dau informatii gresite

anca

edit: "Hyperprolactinaemia
From Wikipedia, the free encyclopedia

Hyperprolactinaemia (BrE) or hyperprolactinemia (AmE) is the presence of abnormally high levels of prolactin in the blood. Normal levels are less than 580 mIU/L for women, and less than 450 mIU/L for men.

The hormone prolactin is downregulated by dopamine and is upregulated by estrogen. A falsely high measurement may occur due to the presence of the biologically inactive macroprolactin in the serum. This can show up as high prolactin in some types of tests, but is asymptomatic.
Contents

Symptoms

In women, a high blood level of prolactin often causes hypoestrogenism with anovulatory infertility and a decrease in menstruation. In some women, mensturation may disappear altogether (amenorrhea). In others, mensturation may become irregular or menstrual flow may change. Women who are not pregnant or nursing may begin producing breast milk. Some women may experience a loss of libido (interest in sex). Intercourse may become painful because of vaginal dryness.

In men, the most common symptoms of prolactinoma are impotence, decreased libido, erectile dysfunction, and infertility. Because men have no reliable indicator such as menstruation to signal a problem, many men with hyperprolactinoma being caused by an adenoma may delay going to the doctor until they have headaches or eye problems caused by the enlarged pituitary pressing against nearby eye nerves. They may not recognize a gradual loss of sexual function or libido. Only after treatment do some men realize they had a problem with sexual function.

Because of hypoestrogenism, hyperprolactinaemia can lead to osteoporosis.

Diagnosis

A doctor will test for prolactin blood levels in women with unexplained milk secretion (galactorrhea) or irregular menses or infertility, and in men with impaired sexual function and, in rare cases, milk secretion. If prolactin is high, a doctor will test thyroid function and ask first about other conditions and medications known to raise prolactin secretion. Whilst a plain X-ray of the bones surrounding the pituitary may reveal the presence of a large macro-adenoma, the small micro-adenoma will not be apparent. Magnetic resonance imaging (MRI) is the most sensitive test for detecting pituitary tumors and determining their size. MRI scans may be repeated periodically to assess tumor progression and the effects of therapy. Computed Tomography (CT scan) also gives an image of the pituitary, but it is less sensitive than the MRI.

In addition to assessing the size of the pituitary tumor, doctors also look for damage to surrounding tissues, and perform tests to assess whether production of other pituitary hormones is normal. Depending on the size of the tumor, the doctor may request an eye exam with measurement of visual fields.

am gasit asta in arhiva: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=14282&whichpage=1&SearchTerms=lactatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

LaviniaNfelicitari pentru Bebe!!! Ma bucur tare mult pentru tine.Nu am intrat demult pe forum si nu am stiut .Bravo,este o surpriza placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Ache, merci pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

Fetelor, de trei zile iau doar cate o jumatate de pastila de bromcriptina , iar mastodynonul la fel ca inainte 30 pic de 2 ori /zi.Vreau sa va spun ca simt ovarele cum lucreaza. Sa nu spuneti ca sunt nebuna, dar aseara cand am facut irigatii ....am vazut in apa niste chestii . nu as sti sa le descriu...dar nu m-au speriat. Mi-au dat de inteles ca ma curat.Serios.
Am mai citit undeva ca bromcriptina rezolva si problema ovulatiei, nu numai pe cea a lactatiei.Acum stau cumintica si astept perioada fertila. Deja mi-am luat 2 cutii de teste de ovulatie de la dr. sigur.
va pup...si o prolactina in limite normale va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:


missoana
nou venit


Membru din:01/02/2007



Romania
ploiesti
1 Posts
Trimis la - 01/02/2007 : 12:45:27
--------------------------------------------------------------------------------

hy!eu abia ma inceput sa fac tratamentul cu brocriptin..si ma simt f rau!il iau pt reglarea menstruatiei cu toate ca ma 20 de ani si nu am avut nici o nastere!prolatina mi-a iesti marita,iar acum trebe sa fac o engefalograma la cap cred!sper sa iasa totul bine..va pup si multa sanatate tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

Fetelor nu era sarcina cum m-as fi asteptat... din pacate am refacut analiza pt prolactina si se pare ca tot marita ramane, imi vine sa imi i-au campii, caci cat am facut tratamentul numai la faptul ca o sa-mi scada valorile ma gandeam cand imi era rau.Acum i-au si eu mastodynon si diane 35, caci asa mi-a prescris medicul, cica sa-mi anihileze si hormonii androgeni care sunt cam mari, numai pt 3 luni, nu stiu ce mai urmeaza dupa...
M-am apucat si de regim, ca sunt si obeza printre altele... ma pregatesc cu mult optimism pentru o sarcina.
Va multumesc pentru galerie.
Va pup si pe curand "gravidute" sper.

Mergi la inceput