Fetele din America (80)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

RAMONA,sti ce ma gandesc eu...ca poate acum calculul care il faci iti zice sa nu cumperi casa ca nu merita...dar eu ma gandesc ca iti iei casa pt termen mai lung,nu?...poate in 7-10 ani va fi alta piata...vorba lui SANCA,ex. ei au fost foarte bune!!!..si aici in Florida au inceput sa stagneze preturile si implicit vanzarile...acum lumea asteapta...in urma cu 3 ani era cea mai buna chestie sa investesti intr-o casa/apartament...scoteai un profit rapid in 6 luni maxim 1 an...si mare!!!...ei,acum stam si asteptam...si noi ne gandim oare cum o fi mai bine?!!!...eu parca tind sa-mi iau ceva al meu...adevarul este ca nici in rent aici unde stam nu e cine stie ce.
la tine si bafta multa!


Weekend placut fetelor!





Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Crismir

asa m-am gandit si eu cand am cumparat.Ca e pe termen lung si atunci avantajele sunt clare:
desi rata+taxe+asigurare e un pic mai mare decat as fi platit chirie si a trebuit sa ma intorc la lucru ca sa ne descurcam, m-am gandit asa:
o data, o parte din dobanda se intoarce la taxe...
ce platim catre principal e de fapt investitie in casa...
chiria creste o data cu inflatia , rata la casa e fixa...
ce primim inapoi de la taxe investim in casa si stfel ii crestem valoarea...
Casa e pe o straduta linistita, fara trafic, adevarata suburbie cu copii care se joaca pe strada, liniste noaptea (se mai aude trenul dar nu suparator), districtul scolar e ok, cartierele din jur sunt toate middle class-upper class. el a 20-30 min. de centru, depinde de trafic, la 10 minute de parc, de shopping center, de autostrada...la 15 minute de mall. Autobuzul vine la coltul strazii...deci:locatie, locatie, locatie....
Plus ca oferim stabilitate copiilor-cresc in acelasi cartier, cu aceeasi vecini...(nepretuit)

e clar ca la preturile de aici , pe termen lung nu am cum sa ies in pierdere.sigur ca daca vroiam sa cumpar casa ca si investitie pe termen scurt nu tinea figura pe piata de aici care creste greoi...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Faceam si eu calcule. Ma gindesc ca vom cumpara ceva totusi, desi nu sint sigura ca merita. Nu vrem sa vindem repede, dar nu stii niciodata...
Probabil trebuie sa mai asteptam, sa ne obisnuim cu particularitatile de aici. Totul e foarte diferit de NY, cred ca nu ne-am dumirit inca.
Daca nu ii creste valoarea macar poate gasim niste petrol in curte si dam lovitura!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Chiar nu mai scrie nimeni pe aici?
Si acum marele meu anunt - mi-am luat masina de facut piine. Sunbeam. Nu intentionat, am intrat la Walmart si le aveau aranjate atit de imbietor ca am cedat ispitei. Acum sa caut in urma retetele!
E greu pina incep, ca urasc sa citesc instructiunile.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ramona, eu stiu una si buna: daca mortgage-ul e la fel de mare ca si chiria atunci e avantajos sa-ti iei casa. Altfel, nu.
Noi ne-am luat tax adviser once si ne-a scos niste bani de care nu eram constienti. La altfel de adviseri nu ne-am dus.

Intrebare de BB : mergem pe Thanksgiving weekend, adica de joi pina duminica, pe coasta de est si ma intreb daca sa o pun pe Smaranda la culcarea de seara dupa ora Californiei sau dupa ora locala? (diferenta e de trei ore.)

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Da, multumesc. Asta e chestia, ca sintem atrasi de case care ne-ar costa peste cit platim chirie acum.
Macar daca nu am luat casa am luat breadmaker!
Cu bebe cred ca e bine sa ii muti usurel ora de somn. Nu trei ore deodata, doar cit vezi ca tine. S-ar putea sa tina, poate e obosita dupa drum si atunci o culci in functie si de asta.
Happy Thanksgiving!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

RAMONA felicitari pt masina de paine!


HAPPY THANKSGIVING!







Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

HAPPY THANKSGIVING!
si va doresc ca lista lucrurilor pentru care multumiti sa fie cit mai lunga
you all!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Fetele vin in State!!

Maine plec la 11 dimineata si ajung in Atlanta la 3 dupa-masa, am 3 ore layover si apoi la Houston!! Yoohoo!!
In Atlanta imi proceseaza aia viza de emigrare si imi dau Alien Reg. No.

In Houston imi voi face SSN si iaca asa am devenit rezident :)

Abia astept sa ma destrabal dupa Thanksgiving prin magazine de jucarii pt Aidan.

Am o intrebare....cat se plateste ca sa renunt la cetatenia romana.L anul o capat pe cea americana ca sotul e militar si ei au regim special :) si vreau sa stiu daca cineva a platit ca sa renunte la cetatenia romana.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of jalapenos.What you do today might burn your ass tomorrow."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Felicitari!
Dar de ce vrei sa renunti la cetatenia romana?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput