Boboci de clasa I 2006 - ce invata, ce simt II

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

ege si eu ma gandesc ca-i responsabilitatea lor temele ca doar sunt cele mai importante din tot ce fac ei acolo si metoda de "responsabilizare" mi se pare cam dubioasa; poate gasesti un alt After School dar sa te interesezi cum procedeaza cu temele oricum am vazut pe net ca sunt o gramada deci ai de unde alege

La ANA in clasa sunt 8-9 baieti (pe lista dar in clasa nu am vazut sa fie) si restul fete pana la 24 (asta pe lista).

Se pare ca au stabilit si sedinta pt. maine deci revin poimaine cu detalii de la sedinta, in rest azi au avut prima ora de religie si i-a pus doamna de religie sa deseneze o cruce



Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 6 ani jumate - Edi 2 ani
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=546687000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am vazut pozele si v-am citit povestile! Tare frumosi boboceii! Sa va aduca numai FB!!!

La noi mai nimic nou....in Hort i-i place, iar directorul Hort-ului imi zicea azi ca a ramas f placut impresionat de ea, ca nu a avut nici un trac, s-a acomodat f bine! Ieri a prezentat-o tuturor copiilor, apoi au serbat ziua lui

Vad ca isi face lectiile bine acolo, e supravegheata si ni s-a spus ca daca au nelamuriri sunt ajutati!

cge, mi se pare cam aiurea atitudinea directoarei de after-school. Dar, daca de ex. copilul stie ce tema are, dar nu stie sa o rezolve si are nevoie de ceva ajutor, atunci se implica?!
Ma gindesc ca poate i-i sugerati invatatoarei sa va noteze pt incept temele intr-un caietel, sau pe o hartie pe care sa o de-a copilului (sa o tina intr-o mapa.....asa e la noi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

cge, ai dreptate. Copiii uita de teme, si eu imi dau seama ca o sa mai uite si atunci o sa dau telefoane pe la parintii ceilalti, la invatatoare. Insa Andrada vine acasa la 12, nu merge la After School. Acolo merge anume pt a-si face lectiile, nu doar pt a avea un loc unde sa stea pana mergeti voi dupa el.

La noi inca nu au inceput cu temele,doar mai incolo. Ii i-a usurel ca sa fie trecerea de la gradi la scoala lina. Si ma bucur, pt ca Andradei ii place. I-am explicat ca incet, incet intram in "pita", dar ca vor mai fi si momente de joaca. Ca doar e copil.

Am observat ca e ceva mai obosita decat la gradi, si e normnal. Nu vrea sa doarma la amiaza. Aseara, la 8.30 cand am incercat sa o bag in pat (nu am reusit pana la 9) i-am promis ca daca doarme de amiaza o las sa se culce seara la 9.30. Era incantata. Sa vedem daca se tine de promisiune

prima zi de scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Aseara am fost la sedinta cu parintii:
lucru bun: am facut cunostinta cu ceilalti parinti
lucru rau: in iarna vor deja sa plece in tabara la munte, iar vara tabere in strainatate!!!!

Pe drumul spre casa am facut o ora si jumatate!!!

Aseara Oana s-a culcat la miezul noptii, iar azi abia reusea sa stea in picioare.


De azi incep bastonasele. In zilele cu sport nu-i lasa sa vina in echipament sportiv.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamimo spune:

Am fost la sedinta.
Dna invatatoare este invatator grad I,cu o experienta de 28 de ani,de 24 de ani este invatator in scoala 79.
Dupa prezentare,dna a tinut sa felicite educatoarele de la gradinitele unde au fost piticii pentru efortul depus si pentru rezultatul muncii lor:copii pregatiti foarte bine.
Am primit orarul,provizoriu,restul de manuale(vineri au primit doar cate doua),s-a stabilit optionalul-jocuri muzicale,ceea ce pe noi ne-a nemultumit un pic.Am ales comitetul de parinti si s-a stabilit un fond al clasei-500 mii.Am discutat despre caietele tip,pe care le comanda doamna la Aramis,si pe care vor lucra doar in clasa.Insa le putem cumpara si pentru acasa,pentru a lucra suplimentar.
Vor incepe scrierea de astazi.
Pana acum au povestit dupa imaginile din abecedar,au desenat zilnic,au cantat si deja au invatat doua poezioare noi.Si ei au vizitat scoala,sala de sport si curtea,pentru a-i acomoda cu noul loc si au facut concursuri in curte la ora de sport.
Au o mascota,ratusca Ducky(un fel de marioneta pe care o manuieste dna)cea care-i va urmari pe parcursul lectiilor si care ii va felicita sau mustra,dupa caz.
Deja ne-a anuntat cand vor merge impreuna prima data la teatru.
Vineri vor avea concurs de desen,dupa o tema data de dna directoare,iar lucrarile vor fi expuse in scoala.
A,am primit carnetul de note!Speram sa fie plin,la sarsitul anului,numai de FB.
Vestea proasta a fost ca prin octombrie scoala intra in nu stiu ce tip de reconsolidare-renovare,care va dura pana prin primavara...Si saracii copii vor fi mutati in permanenta dintr-o casa in alta.Ocu, tu ce stii despre asta?
O alta noutate,inca neconfirmata oficial la nivelul scolii:in perioada 26-28 sept s-ar putea sa nu mearga la scoala,din cauza summit-ului.Mai stie cineva ceva?
Noi suntem 20 in clasa,mai multi baieti decat fetite(dupa spusele dnei).
Una peste alta,pana acum Radu a venit mai mult decat incantat de la scoala.Ii place foarte mult invatatoarea,la fel de mult si noii colegi.
Sa o tina tot asa...
Inca ceva:dna a stabilit ca in fiecare marti,cel putin in primele 2 luni,sa avem o mica sedinta,pentru a schimba pareri si pentru a primi cat mai multe informatii despre evolutia copiilor nostri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

liliana, nu sunt la aceasi scoala...

Chiar eu v-am mai vazut mai demult intr-o revista, cred ca Avantaje. Imi place foarte mult de voi, imi pareti asa mai relaxati...
Am sa ma duc la primavara sa caut pantofiori.

Ieri a raspuns si Oana la lectii. Tot ieri au trebui sa deseneze familia: sunt tare frumoasa, mi-a facut niste picioare lungi, pe taica-su l-a desenat in blugi si a avut rabdare sa-i faca buzunare. O sa fac niste poze sa va arat toate temele de pana acum.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by cge

Uitati-va si la noi in prima zi de scoala.


Prima zi de scoala Victor



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei

www.computerbild.ro" target="_blank">Revista lui tati





e tare dulce baiatul tau, si ce bucle are . Sa-ti traiasca.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by april

In clasa Andradei sunt 24 de copii (12 fetite si 12 baieti). La voi cati sunt?

prima zi de scoala



La noi: 25 copii: 13 baieti si 12 fetite, dintre care:
3 Ioana, 3 Andreea, 2 Maria, 2 Ana Maria, 2 Alexandra, 2 Alexandru si 2 Andrei.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamimo spune:

Si la Radu in clasa sunt 7 Andrei,fara a-l pune la socoteala si pe al meu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

La Andrada in clasa nu sunt doi copii cu acelasi prenume si nici acelasi nume de familie. Invatatoarea era fericita ca nu o sa aiba pb din acest pct de vedere. Mai mult, zicea ca niciodata nu a avut copii carea sa locuiasca toti din clasa la bloc si care sunt toti de aceeasi religie (toti sunt ortodocsi), asa ca la ora de religie nu are de-i purtat dintr-o clasa in alta.



prima zi de scoala

Mergi la inceput