Viena

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

De Revelion e totul inchis pe 1 ian? Sau se mai poate vizita cate ceva?
Eu ma gandeam sa stau 3 nopti: 30,31 si 1. Si as vrea sa merg la Schonbrun, parcul de distractii Prater si toata zona de centru.
De Revelion ce se organizeaza fain in Viena? Iese lumea in strada? Sunt artificii?

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Poti sa-mi spui si mie te rog cat v-a costat cazarea la acest hotel?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year





Alynutza, noi am luat o camera pentru 2 nopti si am platit 250 de euro, dar era o camera cu 4 paturi..Hotelul e cam la 20 de minute de centru, mers pe jos si cam la 5 min cu metroul.

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Tocmai ne-am intors si noi de la Viena. A fost foarte frumos insa obositor, pentru ca e enorm de mult de vazut si timpul a fost scurt.
Cel mai mult mi-a placut Schonbrunn, in special gradinile, nu trebuie ratat. Intr-adevar e de mers acolo prima data, pentru ca primesti un carnetel cu cupoane valabile pentru alte muzee si chestii, noi am mers la Schonbrunn ultima data (asta e, nu ne-a ajutat vremea). Pentru transportul in comun am luat abonamentul acela de 14 euro/saptamana si linistite sa fiti ca acopera si transportul pana la Schonbrunn, care era la cateva statii de tramvai de pensiunea la care am stat (se putea merge si cu metroul, dar noi eram mai aproape de statia de tramvai).
De cazat ne-am cazat la 2 pensiuni, la una din urgenta, ca am ajuns duminica seara si nu am gasit Infoturist-ul: www.freerooms.at/ani/englisch/index.htm" target="_blank">pensiunea Ani unde am platit 69 de euro pentru o camera cu baie/dus/tv si mic dejun (full continental breakfast), pe urma luni dimineata am mers la Infoturist (vis-a-vis de Albertina, in spatele Operei de Stat) si pentru 3 euro ne-au gasit ei cazare la www.pension5haus.at/" target="_blank">Funfhaus cu 56 euro camera cu baie/dus fara TV si mic dejun continental (camera era mai mare totusi decat dincolo). Va puteti adresa cu incredere biroului lor de Infoturist, pentru o taxa de 3 euro va cauta cazarea dorita (au si un catalog gratuit cu hoteluri/pensiuni, de la hoteluri de 5 stele pana la pensiuni, in care e trecut si tariful si ce ofera, dar daca nu-l aveti deja sa va puteti face cautarile din timp, eu cred ca nu merita pentru 3 euro sa va pierdeti vremea umbland din loc in loc).
Masa este mai scumpicica la restaurant (noi plateam invariabil in jur de 25 de euro pentru o masa 2 persoane, am mancat doar la Wienerwald ) dar se poate manca pe strada mai ieftin, tot felul de junk food daca sunteti amatori (in jur de 2,5-3 euro un sandvis cu snitzel de pui si pe la 3-3,5 euro o shaorma in lipie si am vazut ca serveau si diverse prajeli la farfurie la preturi ok, 4-5-6 euro).
Intrarile la muzee sunt scumpe, intr-adevar la Hofburg am dat cam 10 euro/pers. pentru a vedea colectia de argintarie (tacamurile si vesela habsburgilor), muzeul Sissi si camerele imperiale din Hofburg), iar la Schonbrunn am dat 17 euro/pers pentru Classic Pass (vezi 40 de camere din palat - e turul maxim, Privy Garden, labirintul, poti urca pe Gloriette si ai inclus apfelstrudel show - sincera sa fiu nu prea a meritat showul ala, deci puteti sari peste el si luati un Classic Pass Light care le are pe toate de mai sus minus show-ul strudelului - daca tineti mortis mancati unul la restaurant, e drept ca e 3 euro, dar macar e cald si e mai mare decat mostra pe care o primiti acolo, dar ii iert, a fost singura dezamagire din Viena, pentru ca in descriere spuneau ca primim o mostra proaspat scoasa din cuptor si aiurea... era rece ca tocmai scoasa din frigider).
Daca mergeti cu masina trebuie avuta mare grija cu parcarea. Sa nu parcati sub nici o forma unde este oprirea interzisa, ca nu-i ca la noi, astia au o armata de masini de ridicat si va ridica masina cat ai clipi (am vazut o astfel de 'operatiune' in desfasurare cu ochii nostri). Parkingurile sunt scumpe (ori om fi nimerit noi in cel mai exorbitant). Ideea este sa gasiti cazare in afara centrului (daca luati o harta gratuita a Vienei de la orice hotel, centrul e marcat cu galben, restul cu portocaliu) puteti lasa masina in strada oriunde nu este interzisa oprirea/stationarea fara nici un fel de taxa si fara frica.
Daca doriti, puteti vedea si www.flickr.com/photos/9684774@N08/1401231660/in/set-72157602065396651/" target="_blank">pozele pe care le-am facut noi.
La cumparaturi am fost la Shopping City Sud, sincera sa fiu preturile nu m-au dat pe spate.
Ce mi s-a parut foarte scump (si asta nu in comparatie cu moneda noastra sau cu Romania, ci cu Amsterdamul) sunt suvenirurile.
Daca mai vreti informatii, intrebati-ma si daca stiu va raspund cu placere.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Eu ajung la Viena de pe 3 octombrie, stam 3 zile. Este a doua oara cand mergem, si as fi vrut sa vad de data aceasta acvariul, un muzeu de stiinte naturale. Biserici nu mai vreau in program, caci le-am cam vazut. M-ar interesa unde se poate manca o mancare buna, proaspata, chiar daca face parte din categoria restaurantelor cu specific national al altor popoare (gen thailandez, unde am mancat o mancare suuuuuper!). Shaorma...beeaah, nu-mi trebuie.
Noi voi sta intr-un apartament pe Mariahilferstrasse, in centru.
Un club de noapte fain? dar nu din acela pentru tineretul zapacit, unul pentru tineri mai...nu stiu cum sa zic (fara housereala, droguri...extreme).
Cumparaturi accesibile de hainute, eventual un mall?
Vreun concert in acea saptamana, sau alt festival .... om mai vedea atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Si noi mergem la Viena pe 31 oct-05 nov. Am rezervat deja zborul cu Skyeurope (164 euro dus-intors 2 persoane, cu toate taxele) si cazarea. Ajutati-ma va rog cu niste informatii:
- am nevoie de asigurare de sanatate pentru calatorie? de unde?
- de la aeroport la hotel (Am Augarten hotel - in districtul 2)cu ce merg (mai ieftin, eventual fara schimbare)?
- unde sa luam masa rezonabil ca pret?
- pentru cumparaturi , care shopping center, ca am vazut ca sunt vreo trei mari si nu vreau sa pierd timpul pe la toate
Stam 5 zile si ne gandim ca una din ele sa o petrecem inafara Vienei. Dar aici avem o mare dilema: unde?? Unde ar fi si interesant si posibil de vizitat intr-o zi. Toate sugestiile voastre sunt binevenite.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Vali ,si noi tot cu Sky am vrea sa mergem ,ai facut rezervari on line ?
Sau ai fost la o agentie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:


Diana, am rezervat on line, pe skyeurope.com, am platit cu un card Master (nu se poate face rezervare fara plata) si am primit confirmarea rezervarii(inteleg eu ca asta = e-tiket) pe e-mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Vali ,multumesc ,eu merg la jumatatea lunii oct asa ca o sa ma intorc cu vesti proaspete .Pina la urma cred ca o sa mergem cu masina ,sotul meu prefera asa .
Pt asigurarea de sanatate noi ne-am facut card la Casa de Asigurari ,e valabil 6 luni in tarile UE .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Alynutza ,cu ce ai ajuns la Shopping City ,ai luat un mijloc de transport in comun sau cu masina ta ? Merita sa mergi pina acolo ,sint preturi mai mici decit in oras ? Gasesti si marci mai cunoscute gen H&M , Zara ,etc ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Diana noi am mers cu masina, pentru ca e mai rentabil (desi aveam abonament pe toate mijloacele de transport din oras, ca sa ajungi acolo trebuie sa iei si un fel de tren, pentru care trebuia bilet separat si venea mai scump decat benzina - in plus daca mergeti cu masina e mai comod si este si parking gratuit la SCS).
Ca si marci gasesti tot ce vrei (H&M, Zara, C&A, Zara si multe altele) e foarte mare mall-ul. Ca si preturi, acuma nu stiu ce sa spun, fara reducere sunt scumpicele lucrurile. Depinde si de voi cat sunteti dispusi sa dati. Noi am mai prins ceva reduceri de vara si am gasit topuri la 1 euro/bucata.

Vali de la aeroport este un tren rapid pana in centru, dar nu cred ca poti sa ajungi fara sa schimbi (biletul parca era 7 euro). Trebuie sa ma uit acasa pe harti si revin cu detalii.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput