Catalin Botezatu a adoptat un copil din Sri Lanka

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

quote:
Originally posted by michelle7

si inca un motiv pt care n-as adopta din romania ar fi pt ca nu vreau sa ma trezesc pe la televiziuni luptandu-ma pt copil cu mama naturala

Michelle




Cazurile care apar la tv (de fapt de cand am inceput eu adoptia si pana acum nu vad decat unul singur care se tot difuzeaza) au hibe in procedura. O adoptie incheiata legal, cu toate procedurile respectate, cu termenele, semnaturile respectate si toate date la timpul lor si corect nu poate fi atacata.


Cat despre actul lui Catalin Botezatu....s-a inspirat si el din cazuri si mai celebre, vezi Angelina. Si publicitate sau nu a facut un gest pe care nu multi bogatani celebri il fac. Nu ma intereseaza de unde a ales copilul si care sunt motivele ci faptul ca a gasit resurse, chiar si daca doar financiare (presupunand ca e doar publicitart gestul) sa schimbe soarta unui copil amarat.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Adrianangi, din cate stiu eu nu este casatorit..la asta ma refeream...strict la asta.;)


Cu stima, Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Deci,chiar mi-e greu sa cred ca cineva ar putea adopta un copil pentru a-si face publicitate.Sa pozeze in nu stiu ce revista,sa sara cu parasuta sau mai stiu ce altceva...da,m-ar duce mintea ca astea le-ar face publicitate,dar cand e vb de un copilas...
Botezatu are aproape 40 de ani(daca nu ma insel) si poate ca intr-adevar a simtit ca trebuie sa faca asta,ca vrea sa aiba un copilas,un sufletel de care sa aiba grija si caruia sa-i acorde afectiune.Si mai cred ca nu conteaza absolut deloc de unde anume este acel copilas(din ce tara),gestul lui este,oricum,de admirat.


Flori
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

In realitate, adoptia lui Catalin Botezatu arata cam asa...

(Libertatea, 6 iunie 2006)
“Vreau sa devin tatal unui copil din Sri Lanka, ramas fara parinti dupa cataclismul din 26 decembrie 2004. Anul trecut am avut cateva prezentari de moda in Bali, iar acolo am vizitat cateva orfelinate si am vazut un baietel orfan in varsta de cateva luni, care a supravietuit dezastrului. Nu am renuntat la ideea de a avea un copil al meu, insa m-am tot gandit in ultima vreme sa si adopt unul. Am inceput mai demult demersurile pentru a-l infia pe acel baietel, despre care am aflat ca este din Sri Lanka, si astept acum raspuns de la autoritatile locale”.
Recent, creatorul a fost plecat in Bali pentru a se interesa in ce stadiu se afla dosarul lui si daca mai trebuie sa aduca vreun act pentru a obtine custodia copilului. In caz ca nu i se va aproba cererea de infiere, creatorul este hotarat sa aiba grija de acest copil de la distanta, el intentionand sa contribuie financiar la cresterea si educarea lui pana la varsta de 18 ani.

(Curierul National - 20 mai 2006)
"Mai ai timp pentru o familie?
- Sincer, nu. Tocmai de aceea am facut demersurile necesare pentru a infia un copil din Sri Lanka si am mers in acea zona. Am gasit un sistem pentru a-l adopta. Nu pot sa-l aduc in tara, pentru ca legile nu-mi permit asta, mai ales in cazul copiilor ramasi orfani in urma tsunami-ului, dar pot fi tutorele lui pana la 18 ani, il pot vedea trei luni pe an."

Deci, adoptia e sponsorizare de la distanta...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by Mihai33

Adrianangi, din cate stiu eu nu este casatorit..la asta ma refeream...strict la asta.;)


Cu stima, Mihai




Mihai, sigur-sigur?! Sau tu stii ceva ce noi doar banuim?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

quote:
Originally posted by adrianangi

quote:
Originally posted by Mihai33

Adrianangi, din cate stiu eu nu este casatorit..la asta ma refeream...strict la asta.;)


Cu stima, Mihai




Mihai, sigur-sigur?! Sau tu stii ceva ce noi doar banuim?


"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau




Mda Adriana si cum esti impotriva adoptiilor de catre homosexuali sa-nteleg ca aduni material pentru un articol fulminant la Jurnalul National?

Imi doresc sa adopt un copil roman, darca persoana publica in Romania n-as face-o. Riscul unei familii naturale, amenintatoare si profitoare e prea mare.





ei bi, the Extra-Bramburici, si ceata de pitigoi (22.07.2003),(19.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Doar din curiozitate intreb, exista ceva ce ar putea face Catalin Botezatu si sa nu il suspectati voi ziaristii de cu totul altceva ? Ce ati mai face daca nu ar trebui sa intoarceti pe toate partile gesturile si viata unora ? Nu trebuie sa traiti si voi cumva de pe urma vietii lor ? In fina insa ei chiar traiesc si chiar fac fapte bune precum si gafe, iar voi doar panditi si carcotiti...
Parerea mea...

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

1. Si daca l-ar fi adoptat in Romania, tot s-ar fi gasit guri sa spuna c-o face pt. publicitate.
2. Daca nu l-a adoptat si doar il "sponsorizeaza" pana la 18 ani tot nu e bine, ca ... de ce nu l-a adoptat?
3. Solutie : sa nu fi spus la nimeni, dar tot ar fi aflat presa si vai de el atunci (c-a tinut secret c-a adoptat un srilankez, ce, ii era rusine cu un roman?)
Parerea mea este : bravo lui, daca-i asa cum spune.


.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by michelle7

eu daca as adopta , n-as adopta un copil alb. as prefera un copil indian sau unul sud american- si eu nu caut publicitate.
Mie una nu-mi plac copiii blonzi cu ochi albastri si pielea roz....





Ideal ar fi ca toate orfelinatele sa publice cataloage cu codul genetic (incluzind junk DNA) al copiilor in dotare
Partea fermecatoare a copiilor e ca stiu ca parintii nu se aleg dupa culoarea parului sau rasa (nici macar ce-i adoptati) si ne plac si ne iubesc exact asa cum sintem...cel putin pina se fac mari si incep sa aiba si ei preferinte...samd.
A

PS inteleg ca un copil indian in familia ta ar avea in comun cu voi tot asa de mult cit ar avea unul roman, Catalin Botezatu pare ca n-ar avea alta legatura cu Asia.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

sincer mi se pare jenant sa cauti chiar asa cu incapatanare conotatii negative pana si in lucrurile bune...

Mergi la inceput