Clubul moldovencelor de peste Prut (27)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Olga, imi pare si mie rau, insa tot ce se intimpla se intimpla spre bine - asa ca perseverati si cel mai important sa nu deveniti obsedati!
Cit priveste , de obicei in primul simestru nu e prea bine, cica trebuie sa se fixeze bb si nu trebuie sa fie deranjat - in rest daca nu ai iminenta de avort sau altceva ai cale libera toata sarcina!

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Gata, am scos la capat cu prapaditura de Napoleon.

Ia vedeti ce ajutor am avut: aici, aici, si aici

-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Vai, ce iepuras dulce! Cu asa ajutor sigur a iesit bun tortul!!!




Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Doroti Lasa ca foarte degraba o sa ne povestesti cum o fost. Sa ne anunti cand o sa mergi la maternitate pentru a naste sa-ti tinem pumnii.
Eu am o alta problema, clinica la care vroiam eu sa nasc auzisem multe lucruri bune despre ea. Dar nu demult am auzit si niste lucruri nu tocmai placute. Si deja am inceput sa ma indoiesc si sa ma tem de nastere. Eu eram sigura ca la mine totul va fi foarte bine, si clinica buna, si conditii, si personal calificat si in primul rand omenos. Da dupa ce am citit ce scria pe forum o mamica care o nascut acolo am inceput sa-mi fac griji. oare mai bine ar fi sa merg intr-adevar la o clinica de stat si sa nu ma mai alint eu cu clinica particulara?


http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_goji/album?.dir=3929

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Valeu, fetelor, da ce-ati scris azi, mi-a luat ceva timp sa va citesc.

Lucia, tare dragalasa prajitureaua din chiuveta! Da pentru napoleon nu-ti fa griji, iti va iesi cu siguranta data viitoare, iar asta e foarte bun oricum, sint sigura.

Cristina, dar se poate sa nasti in clinica particulara? Aici in Bucuresti, din cite stiu eu, si pacientele de la cabinetele particulare tot in spitale de stat nasc.
Sa stii ca orice stabiliment sanitar are si parti bune, si rele. Important este sa le iei in calcul pe toate si sa alegi varianta potrivita.

Olga, nu-ti fa griji, relaxati-va si bebe va va suprinde placut printr-o aparitie neasteptata.

Diana, eu zic sa nu-ti faci griji pina nu implinesti 40 de saptamini, apoi mai vezi tu. Cit despre sex, sa stii ca am o cunostinta care a folosit metoda asta la greu cu sotul si tot la 42 de saptamini a nascut, dupa ce i-a rupt medicul membranele.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alincic, bine ai venit printre noi! Am inteles ca ai 3 copii, ce curaj, bravo! Zi-ne ce virsta au, cum te-ai descurcat si te descurci in continuare cu ei.

Rodica, mai ai oleaka si capeti inca o steluta.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Natalia(Bslbina) Aici in Cluj este o singura clinica particulara. Si la inceput auzeam numai lucruri bune despre ea, si despre personalul de acolo. Ma gandeam ca dau un ban in plus (nasterea normala costa 15 milioane, cezariana - 20 milioane) da macar se poarta cu tine ca cu un om, si ai si conditii. Acuma aud din ce in ce mai multe lucruri rele, ca stau prost cu igiena, ca nu au echipamente de reanimare nici pentru bebe, nici pentru mama, plus la asta am aflat ca nu fac anesezie peridurala, adica daca nasti natural, apoi chiar natural nasti. eu speram sa nasc natural, da daca ajungeam la momentul in care nu mai pot rabda, sa cer sa-mi faca perdiurala. Nu au neonatolog pe loc. Acesta vine numai cand il cheama de urgenta. Fac clisma , te rad ei cu lama lor care nu-i chiar noua, cchiar daca tu sau sotul te-a ras acasa. Mai pe scurt numa ma gruzesc pe masura ce trece timpul. Si ce fericita eram la inceput ca m-am rezolvat cu o maternitate buna. La clinici de stat mi-i frica de atitudinea personalului, daca striga la mine, sau se poarta urat, dar acum nu stiu ce sa aleg - siguranta noastra sau faptul cum se poarta personalul medical. Koroce nu mai stiu nimic.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_goji/album?.dir=3929
bb in burtik 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cristina, mai intereseaza-te. Cit despre chestiile enumerate tine, nu-mi prea place ce am citit. Ce fel de conditii sint astea, daca nu au echipamente de reanimare, nu fac anestezie epidurala si n-au auzit de lame de o singura folosinta?? Vezi si tu, cum e mai bine, te cred ca ti-au dat de gindit lucrurile astea.

Maternitate de stat nu inseamna in mod olibatoriu si o atitudine proasta din partea personalului. Majoritatea femeilor nasc la stat si nu toate se pling. Eu zic ca depinde mult de doctor si de locul lui in ierarhia spitalului.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Nati, ai cam chiulit azi! La cite mesaje se da steluta?
Lucia, mersi pt email!
Cristina, si eu consider ca mai bine sa te documentezi, sa vezi ce alte optiuni mai sint. Dar sa nu te stresezi prea tare, ca mai este timp

Fetelor, va anunt pe toate care au fost interesate de Bulgaria!
Cazarea a costat nu 9 dolari, ci 9 EURO!



Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Rodica, la 500 de mesaje se mai da o steluta, asa stiam eu.
Am lipsit azi ca am avut treaba, am incercat sa profit din plin de ziua libera, fara Vlad.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput