La France (52)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Aurelia, si la AFPA ne cam papam unii pe altii, atit de tare incit la examenul final nu ne mai puream inghiti! Bon courage!
(zic asa fara "rancune" ca parca vad ca ai sa-l iei cu brio!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Otilia draga,sincere condoleante!imi pare tare rau!

Fetele ,merci pentru felicitari,acum imi caut masina,sper sa gasesc una curind,ca sa nu uit sa conduc!

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Nu uiti asa de repede Corina eu imi aduseri aminte dupa 5 ani in care nu am atins volanul..condusul merge regulile sunt mai grele pe care habar nu prea le mai am noroc ca le aci scrie cand avem prioritate si cand nu.
hai ca ma duc sa mai studiez nitel.O seara buna tuturor.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Multumesc dragelor pentru mesajele de incurajare... Eu sunt intr-o stare foarte ciudata, cu un nod in stomac care ma siciie cumplit si cu schimbari de toane de risu-plinsu-lacrimi-moral in sosete oribile... Si cu tremurici, frisoane, insomnii, foame-greata si tot felul de alte bizarerii.

Printre altele vroiam sa va intreb, ca bietul capul meu parca e intr-in manege... Ce legi s-au mai dat si ce sanse as avea sa-l regularizez pe tata, ascendant de cetetean francez (adica eu) si persoana dependenta si handicapata motor... Stiu ca statul francez recunoaste obligatia copiilor de a avea grija de parintii aflati in dificultate, dar in rest... Nu mai sunt in stare sa ma concentrez.

Va si sa va fereasca Dumnezeu de cele rele!

Corina, felicitari pentru permis!
Ce face Anna, operatia a trecut cu bine?...

Edit: banuiesc ca tata poate intra in categoria ascendants à charge
Bénéficiaires:

Le ressortissant communautaire ou assimilé installé en France peut faire venir les membres de sa famille suivants :

- son conjoint,

- ses enfants de moins de 21 ans ou à charge,

- ses ascendants à charge (ou ceux de son conjoint).


floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Salut, salut !

Aurelia, ce întebare mi-ai pus ? Sunt natanga si nu vad unde ai pus-o ... Iti tin si eu pumnii la lucrare.

Eu vreau o saptamâna de vacanta !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by Sibylle

Salut, salut !

Aurelia, ce întebare mi-ai pus ? Sunt natanga si nu vad unde ai pus-o ... Iti tin si eu pumnii la lucrare.

Eu vreau o saptamâna de vacanta !!!

Sibylle, cind vrei sa-l scrii pe î iti ies tot felul de alte nazbitii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Otilia, sa vezi ce noroc am. S-a modificat la mine litera pe care vroiai sa mi-o arati. Asa ca tot nu stiu care e litera "cu probleme".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Dar mie, de fapt, imi apare doar un patratel ...sper ca nu ies alte prostii ...

Fetele...sa ma laud sau nu ?? Ieri am avut un accident deja ... s-a lasat cu 2 masini avariate ( plus a mea ) si un zid pe care l-am pus la pamant. Eu sunt teafara ... masina... nu prea ! Dar inca merge, adica pot s-o mai conduc pâna intra la garaj ... ma rog, incerc sa nu ma descurajez si continui sa conduc, nu am ce face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Otilia,in mod normal intra in aceasta categorie,ascendant a charge,insa trebuie sa vezi in ce conditii il poti lua pe asigurarea ta sociala.

Apparement nu are nevoie de nici o viza speciala,insa ar trebui sa-i faci totusi o invitatie stiind cum sunt autoritatile vamale de la noi.
Ce am gasit:

Les membres de la famille, quelle que soit leur nationalité, ont le droit d'accompagner un citoyen de l'Union résidant sur le territoire d'un autre Etat membre et de s'établir avec lui. Selon la législation communautaire, les membres de la famille pouvant bénéficier de ce droit sont : le conjoint, les enfants mineurs (de moins de 21 ans) ou à charge, ainsi que les ascendants à charge. Toutefois, lorsque le citoyen concerné est étudiant, le droit au regroupement familial est limité au conjoint et aux enfants mineurs ou à charge. Si les membres de la famille ne sont pas des citoyens de l'UE, l'Etat membre dans lequel ces personnes désirent accompagner le citoyen de l'UE peut leur réclamer un visa d'entrée, qui leur sera accordé sans frais par l'Etat membre en question.



http://community.webshots.com/user/delphinoi
http://community.webshots.com/user/sebilus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Otilia, am gasit ceva pe siteul Ambasadei Frantei la Bucuresti.

Pe undeva pe la jumatatea paginii gasesti :

Demandes de long séjour :
Il est requis, en vue du dépôt du dossier, de demander un rendez-vous par courrier électronique à visas.bucarest-amba@diplomatie.gouv.fr ou par télécopie au 303.10.86.

Pour les visiteurs et ascendants non à charge, des informations détaillées sont à télécharger aux liens ci-dessous :

Visa long séjour visiteur
(Word, 33 ko)

www.ambafrance-ro.org/article.php3?id_article=857" target="_blank">http://www.ambafrance-ro.org/article.php3?id_article=857

Dureaza mult si ca tatal tau trebuie sa se prezinte personal la Ambasada, bla bla bla. Asta cand formalitatile se fac in Romania.
Mai caut sa vad ce si cum daca il aduci pe tatal aici (pentru 3 luni)si in acest timp incepi demersurile de aici, din Franta.


.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput