La France (52)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Vezi si aici, Otilia.

www.diplomatie.gouv.fr/venir/visas/index.html" target="_blank">http://www.diplomatie.gouv.fr/venir/visas/index.html

http://sos-net.eu.org/etrangers/indexetr.htm

Din cate am citit, ai 2 variante:
- sa-l aduci pe tatal tau aici fara viza, ca turist, si sa incepi demersurile pentru visa de sejur lung in Franta. Visa se acorda mai greu. Suna la prefectura sa vezi ce si cum.

- tatal tau sa vina cu o viza "court séjour", valabila 3 luni, obtinuta de la Ambasada Frantei la Bucuresti, viza care va purta mentiunea "demande de visa long séjour à faire dès l'arrivée en France".
In aceasta a doua situatie, demersurile sunt mai sigure si viza mai usor de obtinut aici, insa demersurile in Romania sunt greoiae, tatal tau trebuie sa se prezinte la ambasada la Bucuresti... Nu stiu cat dureaza. Da un telefon sau scrie-le un email la consulat.

Eu as alege prima varianta, da un telefon la Prefectura...

Curaj!



.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Tata o sa intre in categoria "ascendants à charge", am dat o cautare cu google si in principiu cred ca are dreptul la o carte de sejour, dar n-am gasit inca un site oficial, precis si sigur actualizat de curind...

Aurelia, biletele le-am luat la Tarom cu oferta speciala 209 euros fara taxe, cu taxele de aeroport m-a dus la 572,28 euros 2 bilete dus-intors (eu si Adélie) iar pentru tata, in sens invers, 997 lei noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Sibylle, da' ce-a fost cu peretele? A fost accident in trafic sau in parcare? Bine ca n-ai patit nimic, vezi sa nu te sperii acum sa fugi de masina ca nu asta e solutia.

Azi am constatat un lucru foarte dureros: vorbesc prost franceza, sau mai bine zis o vorbesc dupa ureche. De cand am venit in Franta am trecut prin 2 etape. In prima etapa toata lumea ma felicita pentru prograsele facute si spunea ca trebuie sa vorbesc atat cat sa ne intelegem. Pentru fiecare cuvintel in plus eram felicitata, mai ales ca lucrez in rand cu alti straini, cam in aceeasi situatie cu mine. Intotdeauna, prin comparatie, io ieseam bine.
Timpul a trecut, am ajuns sa predau si m-am lovit de crudul adevar. "Doar sa ne intelegem" si strictul necesar nu mai ajung. M-am intalnit de curand cu ceilalti intervenanti de la scoala mea, toti francezi. N-am putut sa ma implic prea tare in conversatie, m-am simtit teribil de handicapata, mi-a fost frica sa vorbesc de rusine sa nu fac vreo greseala. Deja eram intr-un mediu in care nu mi-ar fi fost tolerate prostiile pe ideea ca "oricum important e sa ne intelegem". Rezultatul a fost ca m-au privit toti ca pe o ciudata legata de limba. Creca' trebuie sa dau scroafa jos din copac, ca s-a suit pe ultima creanga.

just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Lu, merci inca o data, asa o sa fac, am ales prima solutie, cea de-a doua e teribil de complicata si dureaza mult prea mult (noi ne intoarcem pe 17) iar tata nu poate merge nicaieri, sta la etajul 2 si scarile sunt inguste, nici macar nu au loc 2 barbati cu el in brate sa-l coboare, deja isi face probleme de modul in care o sa coboare cind o sa plecam la aeroport... Aici o sa fie bine, stam la casa si el o sa aibe camera lui la parter.

Sibylle, dar chiar asa, cum ai facut accidentul? Ai grija de tine si de bebita!
Iar despre litera aia care nu se vede este î, adica un i cu caciulita de japonez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Otilia, inca ceva ...
Stiu ca vei face tot ce-ti sta in putinta ca sa iasa totul bine, sfatul meu este sa nu uiti sa-ti faci timp in Romania sa traduci in franceza tot ce se poate, si sa legalizezi totul acolo la notar : iesi mai ieftin si mai fara bataie de cap. Fa mai multe exemplare si copii legalizate.

Intereseaza-te inainte de plecare de ce acte ai nevoie pentru a regulariza situatia tatalui tau, odata venit in Franta. Tradu tot si orice altceva. Ma gandesc la acte de nastere, al tau, al dansului, actul de deces al mamei tale, luati cu voi si actele bunicilor (poate cer sa se stabileasca filiatia pentru tatal tau, habar n-am…), acte de proprietate, de venituri, pensie, chestii medicale, certificatul tau de nastere, daca nu l-ai facut deja la Nantes, … in fine, «blindeaza-te » cu tot ce se poate si daca poti, fa-le pe cele mai importante in mai multe exemplare. Sa nu fii obligata la intoarcerea in Franta sa alergi sa le obtii prin Ambasada, ca dureaza si te costa cat nu face…

Iti doresc putere multa, sa le razbati pe toate. Succes !


.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Otilia, am gasit ceva oficial,insa iti trebuie timp sa studiezi.
http://www.legifrance.gouv.fr/texteconsolide/MBHAX.htm
Ce am citit asa mai pe sarite,tatal tau are dreptul la o carte de sejur pe care o vei cere la prefectura.(pt. un sejur mai mare de 3 luni). Acolo i-ti vor cere sa dovedesti la filiation,mai pe scurt gradul de rudenie,deci daca ai timp in Ro sa treci pe la notar sa-ti faca o hartie in care sa specifice ca ...dupa actul de nastere este tatal tau si ca efectiv iti este ruda de gradul 1,pe care sa o traduci acolo caci stii cat costa tradusul pe aici.

Eu cred ca poti sa-l aduci linistita pe tatal tau si apoi vei face hartiile inainte sa expire cele 3 luni de sedere libera.

Spor la citit,dupa cum vei vedea sunt din 2005,deci destul de noi.

Curaj!

http://community.webshots.com/user/delphinoi
http://community.webshots.com/user/sebilus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Otilia, nu vreau sa te sperii, dar exact in aceeasi situatzie a fost si socru-meu (bine el nu-i in scaun). A venit ca vizitator, s-a dus la prefectura cu cumnata-mea (cetatzean francez), iar aia de la prefectura l-au trimis la plimbare. ideea e ca trebuie sa intre in Frantza cu viza de long sejour pt a putea cere carte de sejour.
Intrebatzi la ambasade Frantzei, daca nu se poate da viza in regim de urgentza (la socru a durat cam 3-4 luni). Apoi, poate avetzi noroc si va accepta prefectura voastra sa-i dea carte de sejour de aici. Incercatzi si la OMI.
Daca avetzi nevoie de cazare la Paris, va asteptam cu placere.

Sibyle ai grija mare cu masina si burtica, ca nu-i de glumit!

Anka-Maria: eu si acu ma ghidez dupa principiul 'sa ne intzelegem'. Fac dezacorduri gramaticale de uneori ma corecteaza fiica-mea mai mare. Asta e, sper ca in timp sa invatz mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Multumesc fetelor pentru idei!
Aveam de gind sa-mi iau si eu model nou de certificat de nastere (de-ala international), dar am si certificat francez de la Nantes.
Mama si tata facusera toate certificatele (de nastere si de casatorie) pe model nou, cu apostila de la Haga pe ele.
O sa caut niste adrese de birouri de traduceri legalizate in Bucuresti, sau daca stiti voi vreunul spuneti-mi.

oLo, situatia tatalui meu nu seamana deloc cu cea a socrului tau... Poate semana inainte dar acum totul a luat o intorsatura neasteptata: el este total dependent (nu poate trai singur fara ajutor) iar eu sunt singura lui ruda, deci el este pe bune "ascendant à charge" caci numai pe mine ma mai are. Oricum alta solutie nu am, nu-l pot lasa acolo sa moara. Si nici nu poate astepta viza 3-4 luni, nici nu se poate deplasa. Nu are cine sa se ocupe de el. Socrul tau nu este ascendant à charge, este ascendant non à charge.

Edit1: uitati ce-am gasit aici

Vous êtes Français: votre famille étrangère peut-elle obtenir un titre de séjour ? la nationalité française ?

En ce qui concerne vos ascendants étrangers (parents, grands-parents) :
- s'ils sont à votre charge, ils peuvent obtenir une carte de résident.
- s'ils ne sont pas à votre charge, l'obtention d'un titre de séjour dépend de leur situation personnelle.
- s'ils sont en situation irrégulière, ils peuvent le cas échéant obtenir un titre de séjour. Vérifier en cliquant ici.
- ils ne peuvent pas obtenir la nationalité française en raison de votre seul lien de parenté.

Edit2: Youppi!!! Pe site-ul diplomatie.gouv.fr unde e tabelul ala am completat si mi-a dat raspunsul:
Vous n'avez pas besoin de visa pour vous rendre en France, pour la durée de séjour et le motif que vous avez indiqués.

Am pus durata mai mare de 3 luni, ascendant à charge.
Daca pun aceeasi durata ascendant non à charge imi iese:
Constitution du dossier de demande de visa de long séjour (durée supérieure à trois mois) plus o gramada de piese de pus la dosar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Otilia,eu iar am sa te bat la cap cu securitatea sociala,daca ai timp sa ceri trecerea tatalui tau pe securitatea ta sociala ar fii super,asa la iesirea din tara ai putea dovedii ca are asigurare medicala, ca sa nu mai dai banii pe o alta in ro care nu va folosii la nimic. Niu stiu daca la voi la Mairie este "Espace Secu",daca te duci acolo si ii spui ce vrei,iti poate da o hartie la mana cum ca este luat "en charge" pana fac ei demersul pt. cartea vitale,pe care apoi va trebui sa o reactualizezi la borna.

Apoi,mai tarziu,stiu ca acum este prost momentul sa-ti spun,dar pt. ca tatal tau este "ascendant à charge",vei avea drepturi la reduceri de imozite si de taxa de habitation. sunt chestii de care sincer merita sa stii,ca administratia franceza nu va venii niciodata sa-ti spuna ca ai dreptul la ceva.


Bingo! Ai vazut Otilia,cine cauta gaseste! Sper ca te-ai mai linistit,acum poti trece la urmatoarea pb. ce trebuie rezolvata! Care?

http://community.webshots.com/user/delphinoi
http://community.webshots.com/user/sebilus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Oti, am vrum numai sa te avertizez.
La varsta de 74 de ani cred ca poate fi declarat 'à charge'. E adevarat ca nu-i in aceeasi situatzie cu tatal tau. Si la fel de adevarat e ca nici cumnata-mea n-a insistat la prefectura. Sper din tot sufletul sa va reuseasca demersurile, si bunicul sa se bucure de nepotzica lui cea scumpa.

Mergi la inceput