La France (52)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Otilia, fii foarte atenta la acel 'peuvent' din cele citate de tine. E cu doua fetze acest 'peuvent'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Delphin, merci mult, m-am tot interesat dar cred ca asta cu asigurarea medicala nu se poate face decit dupa ce sta 3 luni sau atunci cind are o carte de sejour. Oricum asigurarile astea turistice nu costa chiar asa de mult... (sper)

oLo, eu nu cred ca "à charge" sau nu e chestie de virsta, pot fi oameni la 80 de ani sau chiar la 90 independenti, pe picioarele lor etc iar altii mai tineri, ca tata care are doar 59 de ani, completement dependenti si neajutorati. Cit a trait mama nici n-am mai incercat sa le obtin acte ca stiam cit e de greu si cite justificative cer, ne-am speriat. Eu de abia asteptam intrarea Romaniei in Europa la anul ca sa poate veni linistiti la noi fara sa mai fie nevoie de tot tambalaul cu hirtiile. Dar acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by oLo

Otilia, fii foarte atenta la acel 'peuvent' din cele citate de tine. E cu doua fetze acest 'peuvent'

Da, l-am vazut si eu, acum om trai si-om vedea.
Alta solutie nu am si-n cel mai rau caz ramine clandestin pina la anu'. Asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Otilia, incearca pana pleci (maine !!!) sa iei legatura cu prefectura, serviciul "étrangers", le explici situatia si vezi ce spun... Ca oricum peste ei o sa dai pe urma, macar sa fiti la curent, si tu, si ei...
Vrei sa sun eu?
Si eu tot ca oLo zic, atentie la "poate" ala, si tot ca Delphin, incearca sa rezolvi cumva, gandeste-te la avantajele fiscale care nu-s de colea...


.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Otilia, tatal tau are nevoie de un fotoliu rulant ? Veti avea aici unul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Otilia, sint convinsa ca e oribil de greu pentru tine si ca doresti sa iti sti tatal in siguranta, linga tine; insa trebuie sa tii cont de faptul ca este bolnav, asa ca nu iti poti permite sa il tii aici fara cuvertura medicala. Trebuie sa te gindesti pe termen lung, el nu e o persoana pe care sa o poti cara de colo-colo, fiind imobilizat.
Reculege-te si suna la Croix-rouge, la Médecins Sans Frontières si gaseste o modalitate sigura sa il aduci aici in cele mai bune conditii.
Citeste cu atentie si aici
http://www.handroit.com/aah.htm
el are drepturi si ar fi pacat sa le pierzi fiind sub influenta negativa a evenimentelor.
Nu am timp sa caut acum pe indelete toate informatiile, insa sint sigura ca exista o cale de a ii face acte rapidos. O sa caut mai pe indelete in week-end.
Fii tare si regaseste-ti spiritul practic, o sa ai mare nevoie de el!

ah!! trebuie neaparat vorbit la secu si la prefectura!!!
Aici mai e o asociatie care te poate ajuta
http://www.social.gouv.fr/htm/pointsur/accueil/ssae.htm

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Lu, m-am uitat mai bine pe site-ul ala si asa se exprima ei la toata lumea, "poti" obtine bla-bla-bla, chiar si la beneficiarii de plin drept etc. "Poate" ala probabil ca inseamna ca nu ti-o da din oficiu, o poti avea daca o si ceri...

Sibylle, da, tata e in scaun cu rotile, il are mai demult, vine cu el din tara.
Pe avion ii imprumuta compania altul si pe al lui il pun in cala.

Chatonik, asa e, e important sa aibe acte ca sa aibe toate drepturile. Alocatia aia pentru adulti handicapati e doar pina la 60 de ani (ii implineste in decembrie), dupa aceea o mai avea dreptul la ceva? Vreun revenit minimum de batrinete sau ceva de genul asta?

Lu, daca suni si tu la prefectura e perfect... Cred ca o sa sun si eu miine si apoi sa vedem daca ne raspund acelasi lucru. Sotul meu nu vrea sa intrebe direct (miine se duce sa-i ia pasaportul Adelitei) ca cica sa asteptam mai intii sa vina aici, ca ala e un alt serviciu si ca daca vreau n-am decit sa sun, dar eu as vrea totusi sa am idee cu ce acte sa ma pregatesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Otilia eu te sfatuiesc sa te duci tu la prefectura de care apartineti voi si sa le prezinti situatia si sa intrebi cum trebuie sa procerdezi si ce acte trebuiesc (eu stiam ceva de un dosar pe care trebuie sa-l depui),asta pentru ca stii si tu bine ca Franta funcioneaza dupa regula Descentralizarii si legile se aplica diferit de la departament la departament ,te poti trezi deci cu surpriza ca ceia ce i-au spus lu Luminita la ea la prefectura nu este EXACT ceia ce o sa-ti cera tie la prefectura de la tine !
Asta te poate scuti de unele surprize neplacute si de ceva bataie de cap cind vei inCepe sa faci demersurile !!!
COURAGE SI I-TI TINEM PUMNII!
P.S.Sint superbe florile din gradina ta ,m-au facut sa visez!!


OK!
Am recitit ultimul tau mesage si am vazut ca stii deja toate acestea ,eu nu inteleg de ce nu vrea Jack sa intrebe mine ca doar nu-i la acelasi ghiseu ,in fine tot se duce acolo.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Mercic Elena ,Maria si celorlalte pentru pumnii strinsi ,e placut sa stii ca se gindeste cineva la tine!
Sibylle ,bine ca tu esti bine si ca n-a fost grav ,chiar daca stiu ca o sa te coste ceva "la franchise"........
Am zgiriat si eu una in parking acum vreo 4 luni ,pe a mea masinuta nu se vedea decit o liniuta albicioasa de vreo 15 centrimetri ,a ei insa era infundata un pic ,nu stiu cit a costat a ei reparatia ,a noastra insa sa ne vopseasca zgirietura a fost vreo 400€ ,am platit deci la "franchise"289€ si restul a platit asigurartea (pentru ambele masini)eu insa ma zgirii pe ochi si pentru aia 289€ ca puteam sa-mi iau masina de spalat ca tot face figuri asta veche ......asa ca s-a dus pe apa simbetei masina mea de spalat ....
Bine ca esti bine ,dao-n masa de masina ........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcenciel spune:

Ressortissants hors Union Européenne, en situation régulière

Avez-vous les mêmes droits que les français par rapport à la Sécurité Sociale ?
Oui, en produisant des documents attestant de la régularité de votre séjour. Tout renouvellement de votre titre de séjour doit être signalé à la Caisse Primaire d’Assurance Maladie (CPAM). Si vous perdez, même provisoirement, votre droit au séjour, vous perdez votre affiliation ; mais les prestations se poursuivent pendant un an après radiation de la Sécurité Sociale.

http://www.handroit.com/aah.htm si http://www.actupparis.org/article1370.html

Mergi la inceput