La France (52)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geo spune:

Otilia,draga mea, condoleante! Dumnezeu sa te intareasca si sa iti dea putere in momentele astea dificile.

Incerc sa te sun dar nu reusesc sa gasesc hartiuta cu numarul tau...am o agenda noua plina de hartii...ca nu am avut timp sa le transcriu...de 2 ani tot asa fac...arunc agenda goala si plimb hartiile...
Iarta-ma.
Nicolae si cu mine ne gandim la tine. Suna la orice oara vrei. Suntem alaturi de tine scumpa mea.

Lulu, iti multumesc petru cuvintele tale calde si imi cer scuze pentru absenta de pe forum.

Am facut o depresie din cauza unor circumstante de imprejurari...dar acum sunt bine. Mihaela a incercat sa ma incurajeze dar cum lucram in contraechipa nu prea putem sa ne intalnim...

E greu al naibii sa schimbi viata de la o zi la alta...
Alta tara,alta limba, alta meserie, dublul efort sa fii apreciat= multa frustare...aici se mai adauga si noul sot ca nu e intodeuna simpu in viata de cuplu si catodata fosta sotie...cam mult pentru mine.

Noroc ca Nicolae e roman si ma inconjoara cu multa tandrete si rabdare...altfel eram inapoi in Romania...

Pe 2 mai incep un stagiu ca sa iau diploma franceza de asistenta. Mi-am gasit un post la blocul operator la Monaco la Pricesse Grace dar fara diploma franceza nu ma primesc...
Nu ma mai gandesc la medicina ca iar ma apuca boceala si barbatelul s-a cam saturat de frustratile mele...
Astept sa intre Romania in UE si apoi mai vedem noile conditii...dar tare ma gandesc sa ma inscriu in anul 1 la mdicina...

Va pup cu drag pe toate si sper sa ne revedem cand se mai icalzeste vremea la un gratar cu mici si bere.
Daca ar putea veni si Otilia cu sotul ei si Adelie ce grozav ar fii! I-ar schimba ideile si am putea sa o inconjuram toate cu dragoste, sa treaca peste necazurile ei mai usor.




http://community.webshots.com/user/jorjettoader20000
"In dragoste nu exista carpituri. Ori e un intreg absolut, curat, ori nu e nimic"I. Vulpescu
"Iadul este calvarul de a nu fi in stare sa iubesti" Dostoievki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

quote:
Originally posted by geo
Daca ar putea veni si Otilia cu sotul ei si Adelie ce grozav ar fii! I-ar schimba ideile si am putea sa o inconjuram toate cu dragoste, sa treaca peste necazurile ei mai usor.



http://community.webshots.com/user/georgettedosa

http://community.webshots.com/user/jorjettoader20000
"In dragoste nu exista carpituri. Ori e un intreg absolut, curat, ori nu e nimic"I. Vulpescu
"Iadul este calvarul de a nu fi in stare sa iubesti" Dostoievki




Sunt total de acord cu tine. Trebuie sa ii fim alaturi, pentru ca asa o pierdere e groaznica. Eu plang de cand am citit, pentru ca, toate suntem departe de parinti si stim cum este sa traiesti cu frica ca aceasta zi va veni. Otilia, chiar ma gandeam sa te sfatuiesc sa il iei pe tatal tau, dar imi era frica sa nu te deranjez cu mesajele mele acum. Ai luat o decizie inteleapta. Te iubim, scumpa, si suntem aici pentru tine mereu!

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE
1 2 3
4 5 POZE MARTIE-APRILIE

SUNT MANDRA DE ECHIPA MEA FAVORITA! STEAUA, SUNTEM ALATURI DE TINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Otilia, of Doamne, ce rau imi pare ...condoleante, imi inchipui ce groaznic iti este ...am vrut sa iti spun, nu stiu daca sti, ca cei ce ..pleaca catre "celalalt tarim al vietii noastre" se spune la noi (si eu cred asta cu tarie) in Saptamina Luminata, sunt, au fost si RAMAN, niste suflete intr-adevar deosebite ...eu cred ca asa a fost si MAMA ta, uite, si ea a plecat in Lunea Pastelui...
Dumnezeu sa o odihneasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Maria, eu n-am pupat dreapta primariei, ci ma duceam direct la prefectura. Am avut doua titre de sejour de un an (o sa platesti iar cei 55€ pentru dreptul de munca) si apoi pe cel de 10 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Uf!!
cit ocoli si eu subiectul asta despre depresie ,si numa iata ca Geo fara sa stie ma atinse si pe mine !!
Ufffffffff! cit as fi vrut si eu astazi sa dau naibi totul !!!
Parca am obosit sa spun intruna ca totul merge bine ,am asa o nevoie acuta sa "scot dopul si sa las presiunea sa iasa"!!!
Azi mi sa facut lehamite de toata "politetea" fratuzeasca,de toate normele astea invizibile uneori stupide si fara sens ,fara de care oamenii astia nu pot sa traiasca !!!
Mai am doua saptamini si parca nu mai trec o data !!!
As lasa balta totul si mine ,ce mare noroc am cu sotul si cu copilul meu care-mi lumineaza diminetile !!!
Drama mea este ca sotul meu nu vrea sa plece in sud caci si mine as incarca camionul si as pleca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Otilia, imi pare foarte foarte rau, nici nu stiu ce as putea sa spun decat ca ne gandim la tine mult de tot si iti dorim sa fii puternica si sa treci cu bine peste durerea asta.
Daca putem sa te ajutam cu ceva te rog sa nu eziti sa spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Imi pare rau sa vad ca aici vestile nu sint din cele mai bune; Otilia, sa fii tare si nu uiti ca aici vei gasi mereu un sprijin, nu ezita sa apelezi.
Auras, Geo, capul sus, nu e dracul asa de negru cum pare!!! O sa reusiti sa va faceti si voi un locsor caldut, rabdare si tenacitate, restul vine de la sine.
Eu am sa revin pe week-end, cu poze si povesti minunate... pupiciosi!

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Aurelia, sa treci si pe la mine cu camionul, ca io-s cu bagajul facut de 2 ani. Merg oriunde e soare si lume relaxata.


just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Ieri una dintre colegele mele "bune" se puse sa birfeasca afara in fata scolii pe o a treia care se vaicarese tot timpul de boala ei (are diabet) si pe care "nu mai poate sa o "suporte de atitea vaicareli"........
Astazi fatuca cu pricina o intreaba asa sincer si direct daca are sa-i reprocheze ceva caci a simtit ea ca comportamentul primei s-a schimbat envers el ,
asta cea din- tii face ochii mari si zice:"nuuuu" deloc !
Apoi o aliata de-a primei raspunde fetei bolnave ,lasa vino acasa(ele sint colocatare) si o sa-ti explic eu ce avem sa-ti reprosam ..........dupa prinz revine fata bolnava cu ochii tot rosii de plins reincepem cursurile de croitorie si findca aveam ceva de realizat in grup de doua niciuna nu s-a cuplat cu ea ,si o vad la un moment dat ca nu mai stia sarmana ce are de facut ,vine si se aseaza in spatele meu si priveste ce fac eu ,am intrebat-o daca are nevoie de ajutor ,a zis ca nu ,o intreb daca-i singura ,raspunde;da! o intreb unde a ajuns cu lucrul si-mi arata ca era abia la inceput (noi eram la sfirsit ) asa ca am lasat-o pe coequipiera mea (cea cu birfa de ieri) singura si m-am pus sa o ajut pe fatuca bolnava ,concluzie ,draga mea coequipiera pleca acasa asta seara fara sa-mi zica la revedere !!!!
Ei bine uite asa este la mine la scoala in fiecare zi ,se merge pe carne vie ......si se jigneste la singe ,iar toate astea cu zimbetul pe buze si cu "pardon" si "merci" !!!nici eu n-am fost scutita doar ca eu sint gaina batrina si a dracului si am ciocul mai tare ,asa ca de la o vreme nu se mai leaga de mine ............
Voila o zi din viata mea la scoala!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

anka -maria ,sa iesi la poarta cind oi auzi un claxon scurt si doua lungi caci atunci sa stii ca sint eu cu camionul!!!
N-am sa te uit!
Pina atunci sa ne multumim cu ce avem ,o familie minunata si multa SANATATE!!
Acum sa termin intr-o nota pozitiva (francezii adora acest lucru,ei incep intotdeauna cu punctele slabe si termina cu cele fortes)Astazi am trmimis lucrarea de diploma la rectorat !
Mi-am usurat sufletelul si de simbata am inceput sa scriu pe la maison de retraite pentru niscaivai post de servit micul dejun ,spalat WC -urile ,camerele si ce se mai gaseste !!pentru perioada vacantei caci nema vacanta in romania anul acesta!!
Doar o saptamina la "Tronche sur Mer" in Vendée asta-i tot pina gasesc de lucru!!
Otilia cu cit ai gasit biletele LA TAROM???
Sibylle ti-am pus o intrebare, nu te intereseaza oferta?
Geo ,nu te cunosc dar inteleg bine ce simti ......chiar ca numa dragostea si intelegerea sotului te pot ajuta sa suporti viata de zi cu zi ,nu-i usor pentru noi cele mai vechi pe aici daramite pentru tine ,capul sus si stringe din dinti si tu ,o sa vina si rindul nostru intr-o zi!

Mergi la inceput