La France (52)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Otilia, stiu ca timpul preseaza in momentul de fata, probabil nu vei sta pe calculator sa vezi mesajele noastre, dar suntem cu inima alaturi de tine! Suferinta cauzata de pierderea unui parinte este teribila. Suntem triste pentru tine chiar daca nu vom gasi cuvintele necesare pentru a-ti ostoi durerea decat partial. Nu uita ca suntem aici, gata sa te ascultam si ca e important sa nu te inchizi in tacere, sa nu iti duci singura suferinta...
Nu gasesc cuvinte de mangaiere pentru ca stiu ca orice s-ar spune pare acum atat de inutil!
Te insotesc cu gandurile dorindu-ti ca inima ta sa fie tare in aceasta incercare!
Condoleante!!!

Michaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Plec in România pe 3 mai.
Multumesc pentru mesaje...
Lu, asa o sa fac, oricum nu am alta solutie.
Ma intorc pe 17 cu tata cu tot.
Ma bucur ca n-am innebunit, imi dau seama ca am un mental destul de solid. Unei verisoare i s-a facut rau si a luat-o cu lesin cind a aflat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabgabriela spune:

Otilia ,sunt si eu alaturi de tine ! Pierderea unui parinte e cumplita ,dar numai cine a trecut prin asta poate ca te intelege in parte. Cuvintele sunt de prisos si oricum nu le pot alege...

Dumnezea sa-ti dea taria de a trece peste aceasta durere imensa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

BAGAJE ADMISE GRATUIT LA TRANSPORT

BAGAJUL DE CALĂ

1.Pentru călătoriile spre/dinspre S.U.A./ CANADA

..........................

2.Pentru călătorii spre/dinspre alte puncte decât S.U.A/CANADA

Pentru pasagerii plătitori ai tarifelor de clasa Business - 40kg, iar pentru pasagerii plătitori ai clasei Economice (Turistice) - 25kg, inclusiv bagajul de mână.

Chiar asa este??? 25 kg cu tot cu bagajul de mina? A mai fost careva de curind cu Taromul si-mi poate spune?

Am uitat: merci doruletz pentru plan, am reusit sa iau bilete mai ieftine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

La clasa "economic" asa stiu si eu ca ai voie la Tarom(eu numa cu tarom am mers)doar 20kg plus un bagage de mina !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Otilia, nu stiu daca mergi cu Adelita, daca da, intereseaza-te daca si ea poate si considerata "persoana" (de la ce varsta, daca-i platesti bilet intreg - loc separat -). Daca-i asa, mai dauga 25 de kg si pentru ea...

.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Bagajul de cala nu trebuie sa depaseasca 20kg,iar cel de mana nu trebuie sa depaseasca 10kg.

PT. bagajul de mana,daca nu este ceva tare voluminos,nici nu ti-l cantareste,plus ca mai poti avea "le sac a main" gen rucsacel pe care il pui pe spate,dar la fel sa nu fie tare voluminos. Apoi,Adelie plateste bilet intreg,deci pt. ea ai voie aceleasi bagaje(kg ma refer).

Curaj,Otilia si D-zea sa te aiba in paza in aceste momente.Nu ne cunoastem,insa nu te sfii,daca crezi ca te putem ajuta,apeleaza cu incredere.

Poate nu este momentul,dar ai sunat securitatea sociala ai ceva serviciu de asistenta sociala de la primarie sa vezi cum il poti lua pe tatal tau "en charge" pe securitatea ta sociala?
Nu te sfii sa intrebi,noi nu cunoastem toate subtilitatile administratiei franceze,poate vor sa te ajute ei.

http://community.webshots.com/user/delphinoi
http://community.webshots.com/user/sebilus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Condoleante, Otilia... sa ai grija de tine, de fata si sa fii tare.



just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria I spune:

Condoleante, Otilia! Dumnezeu s-o odihneasca si sa va dea voua curaj sa mergeti mai departe! Noi suntem alaturi de tine, de voi.
Eu plec vineri in tara. Nu-mi vine sa cred ca au trecut deja sase luni fara tata... Ma pregatesc sufleteste si parca abia acum incep sa accept ideea ca el nu mai e si-mi tot spun ca acolo unde e acum e, poate, mai bine...
In rest, iar simt ca plec spre un undeva care nu-mi mai apartine, care tine de-un trecut situat la o distanta de-o mie de ani lumina, spre un acolo care se vede ca prin ceata, in timp ce nici aici nu-s chiar confortabil in papucii mei... Ma bucur ca merg la ai mei, ca o sa facem toate cele crestinesti pt tata, ca-mi vad familia, ce-a mai ramas din ea... si prietenii (care n-au emigrat, inca!), de-a caror schimbare mi-e frica... si lor de-a mea... Pe de alta parte, parca vad ca iar am sa ating biletul de-ntoarcere si pasaportul in fiecare zi, ca am sa merg pe strada c-o mana sudata pe geanta, c-o sa ma simt tot eu penibila in ochii vanzatoarei de la colt, ca deh, daca n-am de lucru si-o salut Marele noroc ar fi ca voi fi destul de ocupata si precis ca viteza reactiilor va fi simtitor diminuata, abia la-ntoarcere incepe decantarea. Nu stiu altii cum sunt, dar eu, la fiecare reintoarcere de pe plaiurile mioritice, ma simt ca palita cu leuca:( Si-mi suporta, bietu' conjoint, niste mutre acre, vreo trei-patru zile:(
Na, ca iar ma vaitai, de parca nu le-ati avea si voi pe-ale voastre Iertaciuneeee
Aurasule, tinem toti pumnii pe ultima suta de metri, acusica dai de baut in calitate de diplomata
Gata, fug sa ma-mpozez pt noul titru de sejur.
Va
edit sa va-ntreb: voi de cate ori v-ati renuvelat titrul de sejur pana la obtinerea cartii de rezident? E normal sa pup dreapta primariei (eufemistic spus), cand as putea f bine si frumos sa merg direct la prefectura departamentului?
(ma molipsii si eu de la francezi, care cica-s angoasati din toate cele)
re

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Otilia-sincere condoleante!!! Dumnezeu sa-ti dea putere tie si familiei tale!!!
In legatura cu plecarea...eu stiu ca bagajul din cala trebuie sa aiba 20 kg per persoana si cel de mana 5-maxim 8kg. Daca fetita ta are mai mult de 2 ani, atunci ea va avea loc deci vei putea sa iei si pentru ea 20 kilograme si 5-8 de mana!! Ea va plati biletul 67% plus taxele de aeroport si va avea loc in avion!
Te pup si multa putere!!

Va pup pe toate!!!


Mergi la inceput