La France (52)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Drum bun Otilia si sa fii tare!

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Drum bun,Otilia si mult curaj!

I-a cu tine acea hartie,plus livretul de familie,ca nu strica. Daca aici nu-ti vor spune nimic,sigur in Ro vor cere!

http://community.webshots.com/user/delphinoi
http://community.webshots.com/user/sebilus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Elena, eu am depus dosar la tribunal in decembrie. In martie m-a convocat tot tribunalul sa semnez cu sotul de mana o declaratie.

Acum in aprilie m-a chemat prefectura pentru interviu, care a constat in completarea unui gen de formular cu 4 foi in care a scris tanti aia. Ce studii am facut, ce vreau sa fac aici, ce am facut de cand am venit, daca fac parte din vreo asociatie... mai mult intrebari sa vada daca vb limba.

Apoi m-a pus sa scriu in 2-3 randuri de ce vreau nationalitatea.

Cucoana mi-a spus ca va veni politia acasa sa vada cum stam si daca avem "vie commune". Astept cu interes...

Otilia, multa bafta in tot!

La noi ploua si s-afacut frig de am dat iar drumul la caldura in casa...

Va pupam pe toate!

Mami si Miron Radu (06 oct. 2004)

Pozele noastre

Frantzujii

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcenciel spune:

Voiam sa va intreb dragelor daca vreuna din voi a facut demersuri de obtinerea a nationalitatii prin "declaratie". La primaria unde lucreaza cumnata mea am gasit un pliant despre "Vous etes etranger, conjoint de francais(e), vous desirez aquerir la nationalite Francaise -Aquisition par declaration". La conditii, pe langa casatorie, apare termenul de cel putin 2 ani de la casatorie, cu o exceptie: daca In cadrul uniun ii a aparut un copil, inainte sau dupa oficializarea casatoriei.
Va intreb despre aceste demersuri fiindca as vrea ca in august-septembrie (dupa nasterea lui bb)sa depun dosarul.
Si inca o intrebare: in informatiile pe care le-am gasit pe ici pe colo se vorbeste si de un extras de cazier judiciar din tara de resedinta pentru persoana care cere nationalitatea, dar si pentru parintii respectivului. Ati avut nevoie de asa ceva pana acum?

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Otilia, eu am fost cu piticania in românia in martie, fara Alain, doar noi doua. Ea a avut pasaportul ei, am luat cu mine si livretul de familie pentru orice eventualitate. Nu ne-a intrebat nimeni nimic, nici aici nici acolo. Chestia cu declaratia de la celalalt parinte e valabila doar pentru pasapoartele romanesti, le e frica ca vii sa rapesti vrun copil al strazii român, la copiii cu pasaport strain nu se uita. Unde mai pui ca noi doua nici nu avem acelasi nume familie, nici macar asta nu i-a interesat. Asa ca du-te fara grija, pasaportul Adélitei e suficient.
Drum bun, mult curaj si sa reveniti cu totii fara probleme!

Noi in rest nu prea avem vesti, e greu cu kupil si servici, m-am prostit de tot si n-am timp de nimic.
O sa mergem si noi pe 20 in Romania, stam o saptamana, sper sa vina vara pana atunci daca n-o fi venit deja (ca pe aici n-am remarcat-o inca)

la toate frantzuzoaicele

PS Hai sa ne mai laudam si pe aici ca facuram si noi oua albastre de Pasti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Noi suntem franti, de ieri la ora 15 Seb are febra 40, ii bag supozitoare si comprese cu otet si scade un pic si creste imediat, abia a mancat putin lapte, doarme incontinuu....Am ajuns la spital ieri la Toulon, eram pe acolo, cred ca a facut insolatie, desi ei au zis ca nu a stat in soare asa de mult cat sa faca insolatie. Dar cand l-am dus, avea convulsii de la febra, vomita incontinuu, si i se inchideau ochii...o carpa.:( S-a dus Geo sa caute o farmacie deschisa sa ii ia supozitoare, ca nu mai avem nici din alea. Si pediatrul la spital a zis sa ii bagam. Daca nu isi revine deloc, cred ca ma duc iar la spital cu el. A mai murit si finuta lui George care nu aveam nici 19 ani ieri. De miercuri in coma profunda, tinuta in viata doar de aparate, ieri au cedat si alea....O comotie cerebrala...

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE
1 2 3
4 5 POZE MARTIE-APRILIE

SUNT MANDRA DE ECHIPA MEA FAVORITA! STEAUA, SUNTEM ALATURI DE TINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Arcenciel, vorbim despre acelasi lucru! Adica obtinerea cetateniei franceze prin casatorie se face prin declaratie: dupa ce ai depus dosarul si e complet, semnezi o declaratie cum ca vrei sa devii cetatean francez. Dosarul are termen de solutionare de un an de la semnarea declaratiei, timp in care se fac diversele anchete despre care tocmai vorbeam.
Eu a trebuit sa prezint(lista cu acte o iei de la Tribunal de Grande Instance de care depinzi)printre altele, cazier din Ro pentru mine si certificatele de nastere, casatorie, etc ale parintilor + traducere (le-am facut prin procura, fratele meu e in Cluj). TRebuie sa ai cartea de rezident (in cazul meu, n-am copii, iar cartea de rezident o obtii dupa 2 ani; si certificat de nationalité française pentru sot (noi cu ala am inceput).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcenciel spune:

[quote]
Eu a trebuit sa prezint(lista cu acte o iei de la Tribunal de Grande Instance de care depinzi)printre altele, cazier din Ro pentru mine si certificatele de nastere, casatorie, etc ale parintilor + traducere (le-am facut prin procura, fratele meu e in Cluj). TRebuie sa ai cartea de rezident (in cazul meu, n-am copii, iar cartea de rezident o obtii dupa 2 ani; si certificat de nationalité française pentru sot (noi cu ala am inceput).
[quote]
Merci emoison.
Am impresia ca nu e vorba chiar de acelas lucru.
In pliantul pe care il am in fata ochilor se spune ca termenul de doi ani e suprimat in cazul in care ai copii(inainte sau dupa castorie) cu "conjointul" de nationalitate franceza (nicaieri nu apare ceva scris despre cartea de rezident, ci doar "titre de sjour").
Din ce citesc aici n-ar fi nevoie de carte de rezident fiindca cererea ar putea fi depusa fie la Tribunal, fie la consulat (in cazul in care nu am locui in Franta, n-as avea carte de sejur sau rezident nu-i asa?)





30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcenciel spune:

Uitandu-ma pe internet am vazut ca au intervenit modificari in legea naturalizarii in 2004, asa ca s-ar putea ca informatia pe care o am sa fie perimata. Tant pis, voi astepta inca vreo 2 luni.

Multumesc inca o data pentru raspuns!
Un 1 Mai insorit tuturor!

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

arcenciel ,
Asculta la baba aici () sfatul :
Diferentele intre ce ia cerut lu Elena ,mie s-au tie sint mici si sint normale in Franta pentru ca fiecare departament aplica legea in felul sau (Franta asa functioneaza din punct de vedere administrativ dupa LEGEA DESCENTRALIZARII).
Deci daca tu la tine la primarie ai gasit pliantul acela cu actele si procedura necesare pe acela trebuie sa-l iei de bun caci acolo tu i-ti vei depune candidatura !
Sa revin:
Scrie in pliant ca daca sint copii dinainte s-au in timpul casatoriei termenul nu mai este valabil(se scurteaza) si este normal asa si foarte bine pentru noi ,tu vad ca ai deja 30 de saptamini ,deci burtica este MARE si sanatoasa ,in cazul asta nu mai ai nevoie sa astepti sa se nasca copilul ca sa incepi demersurile .
Din moment ce sarcina a fost declarata ofiacial tu poti deja sa incepi sa-ti faci dosarul si chiar sa-l depui inainte de termen ,asta pentru ca in franta din momentul in care o sarcina a fost declarata oficial copilul din burtica este considerat deja "personne phisique".
Citind ce ai scris tu ,actele sint aceleasi ca si la mine ,doar ca faptul ca-ti cer cazier judiciar si pentru parintii tai ,asta mi se pare cam exagerat ,aici ai putea sa incerci la primarie sa ceri explicatii s-au lamuriri caci este posibil sa te scuteasca de cazierul parintilor ,daca nu si nu ,nu ai de ales decit sa le faci pe toate si mai ales sa le traduci si sa le legalizezi in rominia caci costa MULT mai putin decit aici la noi !
Inca un lucru la care trebuie sa faci mare atentie !!!!!
Data de valabilitate a cazierelor este scurta uneori 3 ,uneori 2 luni ,tu trebuie sa faci in asa fel incit dupa ce ai obtinut cazierele sa depui dosarul in termen optim de asa natura incit sa nu fi expirat data lor de valabilitate!
Sper ca am fost destul de "comprehensibila"!!!!
Daca nu intreaba si vom face tot posibilul sa-ti raspundem cit mai repede!
O zi buna si tie !

Mergi la inceput