La France (52)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Salut din nou la toate ,sper ca nu din cauza mea a-ti amutit ci findca aveti ceva placut si agreabil de facut in acest w-ende!
Elena sa-ti zic io prima findca tot sint pe aici simbata dupa amiaza !
Nu stiu de ce pe tine te-au convocat la prefectura ,pe mine m-au convocat la Politia Nationala si nu imediat cum am depus actele ci asa mult mai tirziu la vreo citeva luni fara sa mi se spuna dianinte ca o sa fiu covocata !
Normal daca totul li se pare in ordine te convoaca o data ,daca li se pare ceva suspect insa pot sa vina si acasa la 7 dimineata sa sune la usa ca sa vada daca dormiti impreuna (asta se intimpla in cazul unde este diferenta mare de virsta intre soti)
Ti-au cerut cit au putut ei de multe acte ca sa vada care-i "viata ta" sa aiba si ei un motiv sa-ti puna intrebari !!!
Eu n-aveam serviciu cind m-au convocat ,avea luca vreo 5 luni si adora sa mearga in patru labe ,asa ca in timp ce ma "interoga" Luca era pe sub birou si desfacea sireturile lu "domnu"inspector !
A fost simplu la noi caci diferenta mare de virsta nu este intre noi ,parintii nostrii sint agricultori si ai mei si ai lui ,iar studii avem amindoi acelas nivel asa ca nu ne-au mai siciit dupa aceia !
Tu stai linistita nu te speria fii naturala sincera si deschisa si daca este posibil nu te duce singura la convocarea de la prefectura caci "nu face buna figura" sa fii singura ,i(al si pe sotul cu tine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Aura, acum vazui si mesajul ala in care ma intrebai cum imi place la munca. Bine, in general, saptamina asta a fost mai special, ca toti erau in vacanta acasa; la munca eram tot singura, asa ca ma bucur ca vine un weekend prelungit...
Cind am depus actele la trbunal, am fost cu jumatatea sa dam declaratia aia de viata comuna, si tipa ne-a zis ca va fi o ancheta la gendarmerie, dar nu mi-a zis nimic de prefectura, de aia va intrebam pe voi. Oricum o sa sun inainte, sa iau rdv, si o sa intreb daca tre'sa merg cu sotul sau singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Cand am vorbit de AME ma refeream la cazul in care nu ii poate face actele legal tatalui, in prima instanta si Otilia cred ca vrea sa il aduca direct, cu ea! Aceste acte cer timp , nu se fac rapid! Chiar daca ar veni direct cu drepturi ca si rezident (desi pt asta trebuie sa aiba cartea de sejur, care se da dupa 3 luni de sedere in franta),tot e o perioada minima de asteptat pt a avea SS. Drepturile la securitate sociala (ca e cu un nr SS personal sau ca ayant droit, deci pe cartea vital a Otiliei) se deschid intotdeauna dupa minim 3 luni de sedere in Franta, amintiti-va ca toate care v-ati instalat aici ati asteptat perioada asta pt a intra in drepturi si a fi asigurati medical prin securitatea sociala.

Ca sa plece tatal cu viza de long sejur din Romania, se trece prin consulatul (ambasada) franceza si prin prefectura! E de facut un dosar. Sau se face sur place, aici, tot la prefectura (presupun ca se poate) si dureaza niscaiva vreme oricum, adminsitratia e lenta. Deci va avea nevoie de o solutie intermediara!

A propos, Otilia a plecat? Ma gandeam, ne gandeam unele dintre noi ca un gest ar fi binevenit din partea noastra, ca sa o sustinem nu numai moral! Voi ce ziceti?


Michaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Pt nationalitate la mine s-a petrecut asa: intai am fost convocata la politie unde mi s-au pus intrebari cu duiumul! La scurt timp am fost convocata la prefectura (diferenta de 2 saptamani) cu sotul! Au pus cateva intrebari (un birou special pt asta) nu prea multe, mie in special! Si au trimis dosarul la Minister! Intre timp prefectura ar fi trebuit sa faca si o ancheta de voisinage, dar nu au facut-o (viciosii)-mi-a dezvaluit apoi avocata- si asta m-a costat refuzarea nationalitatii (pe motiv de mariage en blanc, pe care nu l-au verificat niciodata cat e de colorat). Acum ma judec, inca! Am facut recurs! Dar procedura e cam aceasta....
Nu cred ca conteaza care te convoaca primul, oricum isi vor face fiecare hartoagele (nu va uitati la cazul meu, aici se poarta betele in roate pt straini, la prefectura din Nice)....
Stai linistita Elena, vor sa vada daca te-ai adaptat, daca vorbesti franceza bine (criteriu nou), daca esti un viitor cetatean de treaba si , bineinteles, ca locuiesti inca cu sotul tau.(Intre altele, eu nu sunt un viitor cetatean de treaba, se pare!)
Actele cerute dovedesc atat sederea ta aici (dupa cum stii poate, fiind rezident nu trebuie sa locuiesti in alta tara mai mult de un an), cat si oglindirea faptului ca ai o viata maritala -factor necesar pt obtinerea cetateniei prin mariage; formularele de impozit, de banca, etc, arata ca domiciliul celor doi soti coincid , printre altele .

Michaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Otilia. Eu astept acum raspunsul pentru mama. I-au dat drept de sejur pe trei luni. In principiu e-au zis ca dupa 57 de ani( varsta de pensie) n-ar fi chiar nici o problema.

A venit aici in vizita, am cerut rendez-vous la prefectura. Ni s-au cerut:
actele de nastere, casatorie ale mele s-ale ei traduse de traducator agreat,
copie tradusa dupa veniturile ei in ultmul an fiscal,
foile de impozit pe anul trecut,
ultimele 12 de fiches de paye, pentru mine si sot
acte de casa (nu era cazul), ultimele extrase bancare
dovada de domiciliu EDF, tel

Tipa a fost seaca, a marait ca de ce sur place si nu prin ambasada s-a pus-o la punct sotul intreband-o daca am facut eva ilegal.

Bafta multa Otilia!


Andreea ex-Acushor, actual Aburel Aburit

Lately, I'm always late, completely disorganized, and usually a mess! A penny for my thoughts. A dime for my ideas.
Here's penny for your thoughts too, a nickel for your kiss, a dime if you tell me that you truly love me and my kids too.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Stai c-am uitat de copii dupa cartea de identitate a amandorura.. voi sunteti francezi, nu?


Andreea ex-Acushor, actual Aburel Aburit

Lately, I'm always late, completely disorganized, and usually a mess! A penny for my thoughts. A dime for my ideas.
Here's penny for your thoughts too, a nickel for your kiss, a dime if you tell me that you truly love me and my kids too.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo spune:

Pentru fetele care sunt dornice de o felie de cozonac cu nuca si stafide...., un ou rosu si un pahar de vin, va invit cu drag la biserica pe la ora 13 ca fac azi, dupa slujba, un parastas...

Va pup cu drag si poate ne vedem....
Nu am scris ieri mesajul ca mi-era frica ca nu imi iese cozonacul

Va imbratisez cu drag




http://community.webshots.com/user/jorjettoader20000
"In dragoste nu exista carpituri. Ori e un intreg absolut, curat, ori nu e nimic"I. Vulpescu
"Iadul este calvarul de a nu fi in stare sa iubesti" Dostoievki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Geo multam pentru invitatie,i-mi intra deja mirosul de cozonac cald cu nuca in narii si -ti multumesc )chiar sia sa pe calea undelor si tot conteaza !!
Banuiesc ca ai muncit destul sa le faci ,plus emotiile ......o zi buna deci ,eu personal as fi fost tentanta sa particip la slujba si la parastas alaturi de un romain ce simte ca mine ,mie asta i-mi lipseste cel mai mult in perioada Pastelui si al Craciunului!
In fine astept si eu o fatuca de prin Sibiu sa vina astazi si mine la mine o sa papotez cu ea sa-mi treaca dorul.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Ne pregatim de plecare. Valize, calcat rufe, cumparaturi...
Ieri am devalizat raioanele de dulciuri. Nu stiu daca o sa am loc in valiza. Am luat o gramada de bunatati pentru parastas si pentru mici atentii. Plus pentru Adélie.
Azi am calacat ore-n sir... eram oricum in urma cu calcatul prosoapelor, trebuie sa-i las si lui J. o rezerva suficienta de camasi si pantaloni. N-am terminat, dar mai e si miine o zi (ultima inainte de plecare).
Mai am de plantat citeva rasaduri de muscate curgatoare si petunii in cascada, nu cred ca o sa reusesc. Si o azalee superba cu flori mari orange. Mai devreme am pus niste seminte de ficoide.
Cam atit...

Geo, si tu faci parastas??? S-a intimplat ceva? Ca-mi ziceai ca bunica ta e bolnava...

Andreea, multumesc de mesaje, stiu ca mi-ai explicat tu mai demult cum e asta cu "ascendant à charge". Sa speram ca or sa fie intelegatori la prefectura, mai ales ca J. cind a fost vineri sa ridice pasaportul lui Adélie s-a intilnit cu o tipa care-l cunostea din spectacole si-n felul asta n-a mai stat la coada o ora.
Poate sa ne fie de folos si-n continuare.
Si da, suntem toti 3 francezi (eu, sotul si cupilu')

Michaela, iti multumesc si tie, intr-adevar in orice situatie ar fi tot are dreptul la securitate sociala, doar primele 3 luni va ramine cu asigurarea turistica, uf!

Mirunda, zici ca mama ta sufera de osteoporoza? Asta banuiesc si eu la tata, ca prea isi rupe oasele cu una cu doua... De fapt el a cazut pe scari si si-a rupt piciorul care nu s-a mai refacut niciodata. Ce analize trebuie facute ca sa stiu exact daca e vorba de asta?

Fetelor, o intrebare: am nevoie pentru Adélie de declaratie din partea sotului ca-i de acord sa iasa din tara? Ca eu credeam ca nu, ca suntem casatoriti, dar el vrea sa-mi faca o hirtie. Asa i-au zis la prefectura, insa am vazut ca atestatiile oficiale se fac la primarie, care o fi adevarul?


floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Bafta multa Otilia, sper sa rezolvati cu prefectura cat mai simplu. Imi pare nespus de rau...

Teoretic asa trebuie o declaratie din partea sotului pentru fetita. Dar nu ne-au cerut-o niciodata. A noastra e bianuala si a fost facuta in US si circul cu pasaportul lor US deocamdata. Poate de aceasta nu ne-au cerut-o.


Andreea ex-Acushor, actual Aburel Aburit

Lately, I'm always late, completely disorganized, and usually a mess! A penny for my thoughts. A dime for my ideas.
Here's penny for your thoughts too, a nickel for your kiss, a dime if you tell me that you truly love me and my kids too.

Mergi la inceput