Tom Cruise va manca placenta copilului sau

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

zicea cineva aici ca nu e adevarata stirea, eu am citit azi un articol in care se zicea ca toata lumea se intreaba daca vorbea serios sau nu... Oare da un interviu dupa sa povesteasca ccc cum a fost ?




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Retete de Placenta (din Revista "Mothering", Septembrie 1983)

Nota Editorului: Nu am auzit de nimeni care maninca placenta ca rutina... este o reteta ce poate fi folosita numai dupa nastere.
Multe animale, incluzind cele ierbivore, isi maninca placenta pentru ca in felul acesta isi redau vitaminele si mineralele pierdute in timpul procesului de nastere. Multe femei care si-au mincat placentele jura ca s-au simtit mai bine intr-un timp mai scurt, nu au suferit de depresie post natala pentru ca placenta le-a dat nutrientii necesari. Placenta a fost numita si carnea "fara greseala" deoarece nici o creatura nu a fost omorita ca sa fie procurata. Placentele trebuiesc consumate proaspete, daca va intereseaza, bineinteles.

O placenta cintareste 1/6 din greutatea copilului. Taie carnea si separ-o de membrane cu un cutit ascutit. Arunca membranele.

Cocktail de Placenta:
1/4 cana de placenta proaspata
o cana mare de juice de tomate
2 cuburi de gheata
1/2 cana de morcov

Puneti in blender la viteza mare pentru 10 secunde...

Ce sa spun?... Cheers!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Lasagne de Placenta

Foloseste reteta ta favorita de Lasagne si inlocuieste amestecul acesta in loc de un strat de cascaval.
In 2 lingurite de ulei de masline caliti repede 3/4 din placenta tocata, adauga 2 catei de usturoi, 1/2 lingura de cimbru, 1/2 ceapa taiata marunt si 2 linguri de pasta de tomate ori o rosie intreaga.

Spagetti de Placenta:

Taie carnea a 3/4 de placenta in bucatele cit o imbucatura, apoi caleste-o in o lingura de unt si o lingura de ulei. Apoi adauga o conserva mare de puree de toamte, 2 conserve de rosii zdrobite, o ceapa, 2 catei de usturoi, 1 lingura de molassess, i frunza de dafin, 1 lingura de rozmarin, 1 lingurita de sare, miere, cimbru si busuioc. Lasa la fiert la foc scazut pentru o ora jumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Tocana de Placenta

Carnea a 3/4 de placenta taiata in bucatele cit o imbucatura, un cartof taiat cuburi, 1/4 cana de patrunjel proaspat, 2 morcovi, 3 bucati de celery, 1 dovlecel, o rosie mare, 1 ceapa mica. Trece carnea prin faina amestecata cu putina sare, 1/2 lingura de boia de ardei, piper negru, 6-8 seminte de coreandru. Caleste carnea in 2 lingurite de ulei, adauga vegetalele si 4-5 cani de apa. Lasa sa fiarba, apoi lasa la foc mic pentru o ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Observatie personala...

Vad ca majoritatea retetelor cer 3/4 din placenta. Deci o placenta nu ajunge decit pentru un fel de mincare si restul pentru cocktail...

Acum merg la masa... maninc fructe!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Vai de capu meu ce retzete.
Io fug



Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Bre,da' nu suntem in post?Asta-i ispita,io salivez de nu mai pot!


www.danasoft.com/sig/airise.jpg" target="_blank">Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

moooooaaama!!! ce mi-e dat sa citesc....astea da retzete



anca @ alex.bb


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex

...viatza e doar o iluzie a simtzurilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by emilyjeuly
sincer mi se pare cam deplasata gluma lui Tom Cruise! in alta ordine de idei chestia cu placenta folosita ca ingredient pentru crema nu este deloc deplasata! si eu stiu ca exista creme pe baza de placenta (animala sau umana)! poate nu stiati dar si "samanta barbatului" ca sa zic asa se foloseste ca ingredient pentru creme! si mai sunt si scumpe pe deasupra!

Emily




Hmmm asta trebuie sa fie yami, yami pe langa placenta aia scarboasa, nu?

Acu' lasand gluma la o parte, ce-avet ifetelor cu "placenta-casa bebelusului" sau "placenta, locul in care a mancat bebe"? Pai palcenta nu-i casa bebeluslui, e doar sursa lu ide hrana. Casa bebelusului este sacul embrional care arata ca un balon plin cu apa (lichidul amniotic). Placenta e doar o excrescenta de carne foarte, foarte, foarte vascularizata legata de copil prin cordonul obilical si situata pe peretele interior al sacului embrional. Aia e placenta, fabricuta de hrana a lui bebe. O vedem scarboasa pt. ca am fost invatat sa o vedem ca fiind scarboasa. Daca avea o piele fina si zambea la noi ni se parea cea mai dulce.
Unii oameni reusesc sa treaca dincolo de aspectul ei si sa o aprecieze pentru rolul ei vital in cresterea intrauterina a unui bebelus. Aici nu se practica obiceiuri de-astea cu ingropatul, aratatul sau mancatul, dar mi-ati dat o idee ca la nasterea bebicului nr. 2 sa o rog pe dr. sa-m iarate si mie placenta sa nu mor proasta, sa stiu si eu cum arata pe viu ca-n poze vazui.
De ce vi se pare mai putin ciudat ca unii mananca momitze de bou, creier de maimuta taiata-n viu, sobolani, gandaci etc. Tine de cultura in care a crescut fiecare. Si nu mi se pare ca-i neaparat nevoie sa vomiti langa vecinu' doar pt. ca el mananca diferit de tine.

Pe mine ma uimeste ca, desi s-a desconsirat gluma lui TC., lumea tot continua sa fie consternata de faptul ca el mananca placenta lu' fi-sa. Heloooo, n-ati auzit ca a fost doar o gluma!!!!!!
Iar legat de chinurile unei femei in travaliu, sa stiti ca din ce in ce mai multe femei aleg sa nasca fara pain killer, pe-alea nu le mai crede nimeni nebune pt. ca-s anonime, dar daca esti vedeta si dusul la wc ti-e analizat in cei mai duri termeni. De ce-a pasit cu stangul in baie si nu cu dreptul, cum de sta cocosata pe wc si nu dreapta, acu' zambeste sau se screme?

Hai mai ca scriseram 6 pagini pt. un fas. Iar asta se numeste lipsa de preocupare sau abundenta de timp liber...

.......in 15+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Try, eu am nascut la Toronto General Hospital asistenta dupa ce am nascut si a iesit si placenta, a luat-o si a analizat-o sa vada daca este intreaga si tinut-o in amindoua miinile facute caus si mi-a aratat-o mindra si mi-a spus ca este frumoasa. Atunci am zis in sinea mea ca este intr-o ureche de imi arata asa ceva... Si ma mai si punea sa ma uit intr-o oglinda sa vad cum iese copilul afara si chiar m-a apecat cu capul ca sa o vad...
Tipa era super calma, gen de femeie care practica yoga, vorbea calm, ca o mingiiere si era natural de frumoasa.
Acum daca stau bine si ma gindesc, gesturile ei nu au fost chiar atit de ciudate...

Mergi la inceput