Tom Cruise va manca placenta copilului sau

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilyjeuly spune:

quote:
Originally posted by danitin

Stiam si eu de obiceiul de pe la noi ca placenta sa fie ingropata la radacina unui pom ... nu mi se pare deplasat. Da sa o mananci...bleah.
Daca tot vorbim de chestii hai sa va mai spun ceva. Cand am fost insarcinata si mergeam la controale la spital am gresit la un moment dat drumul spre cabinetul doctorului si am ajuns in curtea interioara a maternitatii. Acolo vad un fel de cuptor mai mare si in jurul lui o mizerie de nedescris, inclusiv balti de sange si niste chestii gelatinoase. N-am ce face si intreb un nenea in halat albastru ce sunt alea si imi spune ... placente, trebuie sa le incineram da crematoriu e cam vechi, se mai infunda gura si scoateb chestiile nearse ca sa/l curatam. Vai de viata mea, m-a luat cu ameteala si nici nu am indraznit sa mai intreb ceva de teama sa nu aflu ce se mai arde acolo. Dupa un timp il intreb pe un medic din spital de ce se ard placentele in conditii din astea si aflu una si mai si. Cica nu prea erau pregatiti pentru distrugerea lor ca pana nu demult le cumpara o firma de cosmetice si le folosea ca materie prima pentru creme de fata. Cica sunt ingrediente foarte bune pentru ten. Asa ca prefer varianta ingroparii la radacina de pom decat sa stiu ca prima casuta a bebelului meu se intinde pe fata vreunei doamne sau se descompune in curtea spitalului

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana








sincer mi se pare cam deplasata gluma lui Tom Cruise! in alta ordine de idei chestia cu placenta folosita ca ingredient pentru crema nu este deloc deplasata! si eu stiu ca exista creme pe baza de placenta (animala sau umana)! poate nu stiati dar si "samanta barbatului" ca sa zic asa se foloseste ca ingredient pentru creme! si mai sunt si scumpe pe deasupra!

Emily


Inima cunoaste ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste

Poze

Mireasa de 15 iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Interesant!
Si cum eu am nascut deja si nu stiu daca am sa mai fac un al doilea copil... deci, am pirdut placenta !...
m-am consultat cu prietenele mele carora le-am povestit despre topicul acesta si ne-am hotarat!
Gata, asteptam ca singura dintre noi care este gravida sa nasca si... ii manca placenta!!
O impartim frateste-suroreste!!
Asadar, la inceputul lui iulie... vom servi placenta!!!
Am o singura nedumerire... sa o mancam asa--- natur... sau sa o pregatim in vreun fel... eventual pane... ????

Laura mama lui Dimitrakis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Poate nu e chiar asa de rea, el sustine ca ar fi nutritiva

Cica si altii au gatit placenta si au mincat-o

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaD29 spune:

offf eu inca nu am depasit perioada cu gretzuri si varsaturi si n-am avut de lucru sa citesc (in mai multe reprize) tot ce e scris aici referitor la sarmana placenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by lachione

TC o fi fost caine intr-o viata anterioara..catezelele mananca placenta puilor la nastere...i s-or fi trezit instinctele! dar macar sa faca treaba completa: sa-i taie si cordonul ombilical cu dintii sa-l spele (tot ca animalele) e nebun rau.. asta nu e gluma de om normal! bleahhh



si felul 2 sau desertul - sa curetze puiul si cotetzul de fecale primele luni, ca asha fac caztelele!

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

In Occident clinicile de obstetrica si ginecologie viand placentele pe bani grei la firme de produse cosmetice, Placentubex e crema de fata pe baza de placenta !
Aici daca vrei sa-ti iei placenta acasa te interogheaza de ce, si pt. ce, si ce vrei sa faci cu ea.
Moasa mea si-a facut din placenta ei medicamente homeopatice.


>>Daruieshte lumii un zambet shi toata lumea itzi va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena shi Alexandru http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

http://cc.msnscache.com/cache.aspx?q=3089699044421&lang=en-CA&mkt=en-CA&FORM=CVRE4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Sau trebuia sa postez "la bucatarie"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Alyssa scumpa - acuma daca tot ai lansat retetele - ajuta-ne sa le traducem :))





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Pai ma apuc de tradus, ca tot sint in pauza de masa :))

Mergi la inceput