Bulgaria - impresii: drum, hoteluri, statiuni,etc

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ramosss, noi am fost la Mimoza. Este un hotel dragut, are ceva probleme minore(de ex, in camera noastra baia mirosea infernal), mancarea este foarte buna, pozitionat aproape de plaja (cam 5 minute de mers pe jos). Exista si un topic referitor la hotel.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Ramonzca, multumesc pentru complimentele mitelor mele, sa-ti traiasca si tie pisica si sa fie alintata ca asa ii sta bine unei pisici :)
ramonai, ai avut dreptate, imi cer scuze ca te-am contrazis dar eram asa de sigura pe ce mi-au prezentat la agentie... "Nisipurile de Aur e cea moderna si frumoasa, iar Albena e Eforie a noastra", exact asa este.

Sa va spun pe scurt cum a fost excursia noastra: am plecat dimineata la 7 din Bucuresti si am iesit pe la Vama Veche, la ora 11 eram la Nisipurile de Aur. Litoralul nostru era pustiu, nici o masina, nimicuta, doar cate un magar ratacit pe marginea drumului, mare pacat :(
Am trecut vama usor, in zece minute, imi venea sa rad de temerea mea ca plecam singuri, am trecut vama cu inca trei masini, doua de Bucuresti si una de Prahova, am mers aproape trenuletul pana la Balcic, cred ca nici cu prietenii nu am fi mers mai aproape. Prima impresie: au terenul agricol curat si frumos lucrat. A doua impresie: au drumurile proaste, mai mult carpite decat reabilitate si nu au borne kilometrice. Indicatoarele sunt in alfabetul chirilic si in alfabetul latin, naspa pentru ei ca inscriptioneaza dublu. Nu sunt benzinarii la tot pasul, ca la noi. Nu am vazut nici un politist.
Primul lucru care m-a impresionat: padurea de liliac. Nu am mai vazut asa ceva, km intregi de flori mov de liliac salbatic, absolut fantastic.
Drumul e bunicel, drept, dupa o curba apar in fata muntii, a fost o emotie deosebita sa trecem asa brusc de la campie la munte si mare.
O alta emotie a fost cand am ajuns la Nisipurile de Aur, ne gandeam ca este extrasezon si e pustiu, aiurea, e plin, animat, viu, nu ne venea sa credem ce vedem. Hotelul: impecabil. Personalul: impecabil (ne-a zambit pana si femeie de serviciu!) Curat, insorit, linistit.
Toata lumea vorbeste engleza, incluziv chelnerul care serveste pe plaja. Camera miroase a camera, nu a depozit.
Nota 10: nu am vazut telefoane mobile, nimeni nu vorbeste la telefon, nici o sonerie isterica nu ne-a deranjat, super!
Cumparaturi: marfa de proasta calitate, nu ai ce cumpara decat daca-ti trebuie neaparat.
Util: hotelurile au super market deschis pana la ora 22 sau non-stop, se gasesc absolut de toate, apa, paine, lapte, bere, ciocolata, tampoane, etc., la preturi un pic mai mici ca in Bucuresti :) Langa supermarket este bancomat.
Mancarea: foarte buna. Noi ne-am luat pe bilet micul dejun si cina si bine am facut, sunt multe alte locatii superbe cu mancare excelenta, am mancat niste traznai super de super. M-a impresionat personalul de la restaurante, politicosi, zambitori, in fata fiecarui restaurant te intampina cineva, chiar din strada. Se intrec sa te ademeneasca, nu mai stiu ce sa-ti faca sa te simti bine. Pe faleza erau tineri cu sondaje: "va place?", "ce va doriti?", "ce nu avem?", etc.
Piscinele pentru adulti au locuri speciale pentru copii, cu apa mica, calda si cu barcute gonflabile.
Muzica este la volum normal, muzica disco in general, am vazut sambata seara o nunta unde se dansa cu foc muzica populara, nici macar acolo nu am dat peste manele, super! Multi straini si multi romani. In parcari, expozitie de masini, super masini de fite. Poate ca ceea ce mi-a placut cel mai mult este tinuta turistilor, adica imbracamintea: fara fite, comod, simplu. Nu am vazut tinute gen vampa, ca la noi. Noaptea, o feerie de lumini colorate.
Am vizitat Balcicul, este exact cum mi-l imaginam. Si acum vestea trista: nu mi-a placut Albena. Este trista, ponosita, multi batrani si cam atat. In plus, este cumva izolata, asa cum e Costinestiul la noi, ca sa ajungi acolo trebuie sa te abati din drum.
Ne-am intors pe la Ruse, drum greu si prost, fara facilitati: benzinarii, wc, restaurant.
Abia asteptam sa mergem iar!

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

Buna dimineata !
Craciunitza, multumim pentru tot. Eu nu pot decat sa ma felicit ca nu am ales Albena dupa cele scrise de tine si din ce mi-au spus si niste prieteni care au fost la Nisipuri.
Daca mai iti amintesti cate ceava..... noi asteptam.


Eu tot mai astept informatii despre sanny beach


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga Craciunitza multumim mult pt info...poze nu ai?
Din ceea ce spui si pe mine m-ar atrage Nisipurile, insa este potrivita si cu copil de nici 3 anisori??? Nu-i prea mare zarva? De la agentii mi s-a explicat ca Albena e intr-adevar mai "batrinicioasa" in sensul de liniste si arhitectura mai putin modernista. (Oricum cu Eforie-le nostru nu se compara nimic )
Ideea e ca noi vrem linisteeee, hotel nu prea scump, cu all inclusive (ca nu fac nici o afacere sa merg la prinz cu copilul la alt restaurant fiindca NU STA!). Ideal ar fi ca si statiunea sa aiba locuri de joaca si orice alt fel de distractie pt copii. Noi vrem sa mergem cateva zile pentru copil, ca altfel nu ne omorim dupa caldura si soarele asta naucitor.
Astept raspunul, multam mult!



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

draga craciunitza!!!dupa spusele tale cred ca m-am hotarat...sper sa nu se supere cei de la agentie ca voi schimba rezervarea....dar cred ca vreau sa merg la nisipuri...deja am selectat 4 hoteluri si as vrea sa-mi spui(pleaseeeeee)pe care dintre ele le-ai vazut si crezi ca merita....e vorba de Berlin Green Park - aici e All inclusive(asa vrea logodnicul dar cred ca e mai departe de plaja), Berlin Golden Beach - asta am vazut ca e pe plaja - demipensiune, hotel Lilia - tot langa plaja si hotel Mimoza.....pleaseeeee raspunde-mi!!!!....cred ca cel mai mult ma atrage Berlin Golden beach....

daca e ok azi schimb rezervarea...nu ne permitem sa mergem la ***** pt ca e in 15 august si e scump dar la **** e ok...


pupiu!!!!

ramosss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

hey!!! ce se intampla de apara asa greu mesajele pe forum??????unde-i moderatorul??

ramosss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

Craciunitza, noi mergem intre 9-14 iunie...


Eliza 27+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

Geliza unde mergeti???

ramosss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

quote:
Originally posted by ramonzca79

Geliza unde mergeti???

ramosss



la nisipuri, hotel marina

Eliza 27+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

Offffff!!! cele care ati fost la nisipuri, raspundeti-mi si mie va rog!!!m-am hotarat sa anulez rezervarea de la Albena dar ce sa aleg de la nisipuri...am de ales intre Hotel Berlin Green park - all inclusive...dar e departe de plaja??????hotel Berlin Golden beach - e pe plaja dar totusi e ok????....sau Hotel Lilia???

pleaseeeeee!!!!

ramosss

Mergi la inceput