Vacanta in Grecia

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Fetelor sa ajungeti inainte de ora 7 la vama ca atunci se schimba turele si aia sa lalaie tare.





Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Am stat in vama pt ca se lucra la un singur ghiseu, ceea ce mi se pare inacceptabil. Si era wk si plin de autocare.
Masinile mici (la alt ghiseu) treceau mult mai repede, deci statul mult la vama e valabil mai mult pt autocar.
La intoarcere n-am stat decat 2 ore, mare performanta

Fla (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Laureta, in vama la greci tot la 7 se schimba tura?
Fla, ai vazut cumva, masinile mici le controla in vama? Pe mine ma chinuie intrebarea asta, plecam vineri noaptea si vrem sa luam si carne cu noi(1 pachet-2, in lada frigorifica).

Roxana18+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selket spune:

Buna.

Am vazut mesajele voastre cu intrebari despre Grecia si m-am gandit sa va povestesc putin despre micul meu concediu de anul trecut poate va ajuta. Am fost in peninsula Halkidiki, bratul Kasandra, hotel Macedonia Sun ... foarte aproape (5 minute) de statiunea Kallithea. Hotelul de 3 stele (cam atat ne-am permis noi). Mie una mi-a placut foarte mult: hotelul foarte curat, schimbau zilnic prosoapele si lenjeria, piscina la fel foarte curata, plaja foarte curata cu putine pietricele, dar nu deranjau pe nimeni, apa foarte calda (in 22 sept - 2 oct - ultima serie de turisti in halkidiki) si foarte foarte limpede, vegetatia deosebita .. peste tot palmieri si o gramada de spatiu verde si tot felul de gradinite frumos aranjate cu alei.
pentru ciciep: sunt si terase si magazinase cu suveniruri pe langa fiecare hotel, dar se poate foarte usor ajunge si in statiunile apropiate. nu am fost in polichrono dar vad ca e un pic mai jos pe brat decat unde am fost eu deci poti ajunge usor la kallithea. este autobuz cu statii in fiecare localitate (orar afisat in statie). pana in salonic faci cam 1h-1,5h nu mai tin minte exact si pe mine m-a costat 6 euro din kallithea pana in Salonic. din autogara (in Salonic) iti recomand sa incerci sa iei ceva mijloc de transport in comun pana in centrul orasului pentru ca e mult de mers (eu m-am fript ). si sa nu mergi luni pentru ca is inchise obiectivele de vizitat, respectiv turnul alb. in centru, foarte aproape una de alta sunt: turnul alb, palatul lui galerius, turnul lui galerius si rotonda. se vad de asemenea zidurile orasului si nu cred ca ar fi greu de ajuns si acolo, insa noi nu am mai reusit pentru ca am luat-o pe jos pe faleza de la autogara pana la turnul alb (smile cu limba scoasa de oboseala care nu este). ti-as recomanda sa vizitezi si baile romane si teatrul daca ai timp.
http://www.travelinfo.gr/thessaloniki/hsites.htm
in statiunile apropiate poti merge si cu taxiul, e ieftin, dar pentru salonic recomand autobuzul (6 euro)
recomand neaparat excursia optionala la Meteora. Este deosebita, nu poti sa mergi in Grecia fara sa vizitezi Meteora si Acropolele (din Halkidiki din pacate numai Meteora). 5 ore drumul cu autocarul. Pentru cei care au bilet prin agentie sunt excursii optionale. La Salonic recoman sa se mearga pe cont propriu (cu autobuzul si apoi ceva autobuz si in oras) pentru ca poti sa stai mai mult pe unde iti place si sa mergi si prin magazine. Cu excursia ii cam fugareste (cel putin eu asa am auzit). Recomand de asemenea excursia cu vaporul care va duce si pe ceva insulita. Eu nu am fost dar toata lumea cu care am povestit a laudat-o si a spus ca ii super faina.

pentru ramonella multe din chestiile de mai sus raman valabile (e pe partea cealalta a bratului fata de kallithea)
http://www.possidiparadise.gr/ gasesti o gramada de informatii in engleza.

cateva poze de atunci:
http://selket.go.ro/gr.htm

daca mai aveti intrebari ... poate va mai pot ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Am venit ieri de la Vouvourou.

Drumul prin Bulgaria e OK. Politistii s-au mai potolit, in sensul ca nu am mai intalnit decat cateva radare: cam 2 la dus is 2 la intors, dintre care unul la un tunel pe autostrada. Dezavantajul e ca si bulgarii au prins ideea asa ca merg repede, dar n-au apucat sa invete prea bine cum se depaseste la viteza mare si fac tot felul de tampenii (oricum nu se compara cu romanii - se circula muult mai bine).

Am mers pe ruta Russe-Bjala-Plevna-Sofia-Kulata-Salonic-Vouvourou.
Indicatoarele din Bulgaria sunt mai mult cu litere chirilice, asa ca e bine sa le stit cat de cat. Fata de acum patru ani, indicatoarele sunt mult mai clare. La sud de Sofia este o zona de lucrari pe drumul direct. La dus indicatoarele de Kulata arata direct varianta ocolitoare, la intors indicatorul de ocolire e doar pentru camioane, asa ca noi am luat-o direct prin santier. Pe acolo e mai scurt, dar mai nasol. Greu des spus care varianta e mai buna. Noua ne-a placut mai mult partea cu santierul, dar nici ocolirea nu e exagerat de lunga.
Puneti benzina la iesirea din tara, pentru ca pana la autostrada bulgareasca sunt numai benzinarii naspa. La OMV poti gasi si ceva mancare.

Nu mai stiu exact taxele dar din ce imi aduc aminte sunt:
* 512.000 lei la Giurgiu la romani
* 6 euro taxa de pod + 4 euro vigneta - la bulgari
* cred ca mai era si o taxa de dezinfectare de 2 euro, dar nu mai stiu unde am platit-o - am aruncat chitantele azi dimineata
* grecii sunt baieti salon si nu cer nici un ban, ca si-asa cheltui la ei
* magarul de vames bulgar ne-a cerut la intors "o atentie" si ne-am scobit de marunti in buzunare. Noi am dat 5 euro, ca n-aveam mai putin, dar frate-miu a dat doar 3. Acum patru ani am dat o punguta de fistic, de vreun euro si un pic. Probabil ca si daca nu dai tot aia e, dar eram prea obositi ca sa ne asumam riscul de a pierde timpul sa ne caute prin bagaje.

Nu plecati vinerea decat daca e musai pentru ca bulgarii din sud se duc la mare in Grecia si stati in vama de vi se acreste. Noi am plecat spre Grecia joia si ne-am intors duminica si nu am asteptat nimic.

Nu ne-a cautat nimeni in bagaje, doar am deschis portbagajul si l-am inchis. Cred ca nu merita sa carati carne sau mancare de acasa (decat de drum), pentru ca nici preturile lor nu sperie pe nimeni. Merita carata apa plata si minerala, care e scumpa, iar apa de la chiuvetele din Halkidiki nu merge nici macar la cafea (asta in general pentru ca unde am stat acum aveau un izvor cu apa tare buna). Daca mergeti in Vourvourou, luati creme, aparate si sprale de tantari. Sunt foarte multi, mai ales in apropierea marii.
Daca n-ati mai fost la mediterana, vedeti ca acolo unde sunt pietre sunt si arici de mare - deci daca vedeti marea inchisa la culoare nu faceti baie decat cu papucei. Merita sa va dati cu snorkel-ul (ochelari + tub) pentru ca aveti ce vedea sub apa. Nu va zgarciti la echipament, ca altfel il aruncati. Baietii erau foarte inantati si de labele de scafnadru, dar eu care nu stiu sa inot bras, mai mult ma incurcam in ele.

Noi stam in mod traditional la apartamente cu curte/terasa si bucatarie proprie, deci nu pot spune nimic de hoteluri. Apartamente gasiti pe www.halkidiki.com . Mancarea la taverna ne-a costat undeva intre 30 si 40 euro pentru 3 persoane. In Salonic in buricul targului pe malul marii am dat 50 euro. Benzina e cam la fel ca la noi.

Drum bun si (daca v-au fost de folos informatiile) mancati un tzatziki si pentru mine,

madishor

Life is a journey. Wear comfortable shoes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Madishor, vigneta v-a dat-o de buna voie sau i-ati cerut-o voi? Am auzit ca "uita" sa ti-o dea si o platesti iarasi la intoarcere, iar daca te opreste vreun politai prin Bulgaria te pune si ala s-o platesti . Asa este?

Roxana18+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

Buna
Pentru a nu mai posta un alt subiest care se leaga cu asta, cele care abia v-ati intors sau ati fost anul trecut spuneti-ne ceva de mancare, recomandari, preturile cum sunt si la mancare, bauturi, shopping...

Eu plec sambata in Halkidiki-Sithonia-Hotel Anthemus Sea.Am mai fost in Grecia acum 7 ani, pe Thasos...sunt sigura ca lucrurile s-au mai schimbat de atunci.

Multumesc!
Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Madishor,ne zici si noua la care vila ati stat?Eu aseara abia m-am uitat pe www.halkidiki.com si nu prea pot sa ma hotarasc.

Era liniste prin zona?Sunt taverne multe,ai de unde sa alegi?Cum e cu mancarea,e OK?Fructele de mare sunt scumpe?

Hai ca am tabarat pe tine cu intrebarile...

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

bufi, te invidiez ca mergi la anthemus, si eu eram curioasa sa ajung la ei anul acesta (arata super fain hotelul si plaja pe net)dar...am ales sa merg pe bratul kasandra;anyway, am fost pe sithonia doi ani la rind si pot sa-ti recomand sa vizitezi Neos Marmaras care este un orasel superb, cochet cu multe magazine si taverne, cu bisericuta, de unde poti sa iei un vaporas si sa traversezi marea de culoarea indigoului pt a ajunge la Porto Carras;ca shopping ai doua hypermarketuri la Nikiti, unul e marinopoulos iar al doilea este masoutis, ti-l recomand pe cel din urma avind preturi mai bune-in special la ulei de masline anul trecut era mai ieftin aici;la taverne prin sitonia erau anul trecut preturi mai linistite(salata de vinete 2E, tzatzichi 2E, gyros 3E) dar in Neos Marmaras sint usor mai mari, adica o pizza era 7 E, o portie de scoici 6E)

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iomi spune:

si noi, si noi... plecam sambata dimineata, am ales sa stam www.halkidiki.com/ariadni" target="_blank">aici, sper sa fie ok... multumesc celor care au postat impresii despre locuri si despre drum... revin cu impresii dupa 15 iulie...

Mergi la inceput