@ construit casa! (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

500- 600 mil o instalatie de incalzit + centrala, este enorm de mult, da ce frate sunt poleite cu aur...sa va spun cit ne-a costat pe noi, centrala pe gaze

35 mil: calorifere...13 bucati, marca hottrad, cu 10 ani garantie
6 mil: teava de polipropilena 100 de metri
5 mil: coturi,...si alte materiale folosite la inbinari
7 mil: instalatia, manopera
urmeaza sa cumparam centrala termica in jur de 30 mil
si vom incalzi in jur de 170 mp, parter + etaj
FACETI UN CALCUL, pina la 600 de mil mai platesc vreo 3 ani facturi la gaze
si vorba cuiva care intreba mai sus, iarna cind sunt - 30 de grade ce soare sa mai fie pentru a incalzi un interior...poate vara renteaza pt. apa calda dar in rest ma indoiesc, de fapt mai stii dar tare sunt curioasa cum functioneaza
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vulpitzayam spune:

Am si eu o intrebare....credeti ca s-ar putea cu suma de 50.000 de euro sa construim o casa de aproimativ 200 mp?Parter si mansarda.Terenul il avem deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Kriss, multumesc frumos pentru informatii!
Din pacate, e o avere....vorba cuiva...mai platesc gazul sau lemnle inca un deceniu de banii aia

Multam si o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

raspuns pt. vulpita...DA eu consider(bazindu-ma pe experienta si nu vorbind din auzite) ca puteti construi cu 50 mii euro o casa de 200 mp, dar in anumite CONDITII
sa fie un proiect simplu( adica nu foarte multe incaperi de ex. fiecare dormitor cu baia lui, sau dressing-uri multe si spatii inutile uneori, asa ati face economie la bani)
sa lucrati in regie propie, exclus firma la bugetul asta, cu firma cred ca nu o faci nici la rosu(adica fara finixaje); lucrul in regie proprie inseama multa alergatura dupa materiale si meseriasi tocmiti, de asemenea negocierea pt. fiecare leut, "euroi" in cazul tau
si inca un aspect, sa folosesti materiale bune dar fara a exagera cu pretentiile, de ex. sa o faci din BCA si nu din caramida dar musai izolata bine,sa folosesti finixaje moderme dar nu musai"de firma" ca firma costa iar calitatea materialului nu e dat de numele firmei, sa te multumesti cu o cada simpla fara de a avea pretentia de hidromasaj...etc...discutia poate continua daca te intereseaza

PS. eu sunt aproape de final cam 95% e gata, nu stiu exact cit am cheltuit ca m-am cam incurcat in cifre(ce sa-i faci sunt filoloaga), au cam trecut 3 ani de cind tot bagam bani in casa...dar as zice ca am ajuns asa in mare cam la vreo 40 de mii de euro...sup casei cam tot 200 cu terase si alte acareturi...
numai bine...si spor la construit
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vulpitzayam spune:

Nicol , ms mult pt raspuns.
Eu sunt adepta lucrurilor care sa arate bine , dar sa nu coste o avere.si mie mi se pare cel mai important sa ai idei bune.
Stiu ca o sa fie de alergat , dar o sa se ocupe cineva de chestia asta , noi nu avem timp.
In privinta casei , o vrem din BCA , izolata cu polistiren.
Este cat de cat simpla casa , nu avem la fiecare camera baie , nu ca nu ar fi fost bine , dar eu ma gandesc numai la curatenie , ca nu suport sa faca altcineva.
Ne gandeam anul asta sa facem fundatia , sa ridicam stalpii si sa turnam placa.
Acum , sa vedem...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Referitor la centrala cu panouri solare, chiar si pe timp de iarna, in decursul unei zile senine, se potcapta 4-5 kWh/m²/zi, radiatia solara captata fiind independenta de temperatura mediului ambiant.
Da, exista si alternativa pe gaze, july g!
Noi am analizat bine costurile si avantajele ei si am hotarat ca merita, in cativa ani iti scoti banii. Din cate am auzit odata cu intrarea in UE va trebui sa folosim alternative de surse de energie ,precum cele solare, eoliene etc, din cate am inteles te va obliga cumva sa iti faci asa ceva.
Gazul se va scumpi enorm de mult chiar din aceasta vara, iar odata cu intrarea in UE va fi la fel cu cel al tarilor membre, deci nu cred ca vei putea trai un deceniu cu 500-600 mil cu centrala pe gaze sau lemne.
In pretul amintit(am mai spus ca inca nu e cel final, poate fi mai mult sau mai putin, e doar aproximativ) intra instalatia centralei cu gaz si cea cu panouri solare(depinde acum si de cate panouri iti pui), manopera, si calorifere la P+E+M, in jur de doua sute si un pic m.p.locuibili.

Cristina S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

quote:
Originally posted by vulpitzayam

Am si eu o intrebare....credeti ca s-ar putea cu suma de 50.000 de euro sa construim o casa de aproimativ 200 mp?Parter si mansarda.Terenul il avem deja.

My pictures




Cu multa alergatura si dramuit corect de bani cred ca da si bineinteles cu finisaje modice.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

noi alergam in continuare dupa o firma care sa ne faca bransamentul electric...deja ni s-a dus buhu.

sotul meu ridica cativa pereti despartitori.e mult mai bine acum ca e la adapost.

are cineva tavanele din rigips?

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

quote:
Originally posted by jone

noi alergam in continuare dupa o firma care sa ne faca bransamentul electric...deja ni s-a dus buhu.

sotul meu ridica cativa pereti despartitori.e mult mai bine acum ca e la adapost.

are cineva tavanele din rigips?

jo si alexandra

***************

"soarele va rasari si maine!"






Noi avem toate tavanele la etaj din rigips.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

si esti multumita de tavane?

noi am cautat sa ne tencuiasca cineva cu experienta.
si am gasit la pretul de 10 ron/mp si cica pune tavanele cu rigips.
pai m-am cam enervat ca si noi putem face asta si economisesc lovelele.

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput