@ construit casa! (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

quote:
Originally posted by jone

eheeeeeeee!

avem ferestre si usa la intrare.
profilele sunt kommerling cu 5 camere, albe si au margini rotunjite.
sticla low-e soft, plase tantari, se deschid normal si oscilobatant.
am mai pus si glafuri exterioare tot de pvc imbinate pe profil.sunt o splendoare.
usa e simpla pe mijloc de sus pana jos cu sticla care are reflexe aurii.

sunt franta!

acum urmeaza agitatia cu trasul de curent in casa cu tencuiala si altele.dar macar putem lucra in casa indiferent de vremea de afara.(inclusiv adunatul de bani)

pupici.


jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"





Bravo Jone!!
Din ce am studiat eu intradevar Kommerling par cele mai faine, dar si cele mai scumpe.Noiu inca nu ne-am hotarit. Si usa ati facut-o tot cu ei?

Cristina

--

http://sysopconsulting.homeunix.net:8080/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Jone felicitari pentru ferestre si usi!

Aveti si garaj? Ati pus si usa de garaj?

Spune-mi te rog mi-ai zis parca intr-un mesaj de acum citeva zile ca si voi aveti tot casa in rosu. Ce anume ati facut la ea ca sa ii puneti geamurile? Glafurile respective le-au facut mesterii sau cei care au pus geamurile??

Tare as vrea sa ii pun si eu geamurile acum cind merg in tara. Dar nu stiu daca se poate sa ii pun la stadiul la care suntem acum. Ma gindeam ca atunci cind incepe sa se lucreze vom putea sa le acoperim noi bine sa nu se murdareasca cu cine stie ce dar la noi nici macar la acoperis nu avem pusa nici pazia, ma gindesc ca atunci cind se face schela si se umba cu lemne oare nu riscam sa spargem vreun geam? )

E singurul lucru care as putea sa il fac pentru casa eu singura. Ca sa chem iar mesteri sa ma apuc de exterior in primul rind ca nu am cum eu singura cu fetita dupa mine in tara , in al doilea rind sa negociez iar asa pe bucatele, fa exteriorul ca la toamna te chem sa continui, cred ca ma costa mai scump decit sa incepem in toamna si sa incercam sa mergem coninuu cu lucrarile pina la a o face locuibila.

A, mai pot sa ma ocup de gaz, asta sigur o sa fac ca am inteles ca dureaza vreo 6 luni autorizatiile sa putem sa avem gazul tras la sfirsitul anului. Ca nu ma bazez eu pe cele 6 luni cit au zis ei ca si la Electrica au spus 30 de zile si ne-au pus curentul cu o saptamina inainte de a termina casa la rosu adica dupa 3 luni jumatae de cind am facut demersurile necesare!


Dia

Printesele lu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

pt ca tot v-am povestit de culori va pun cateva poze, desi nu-s de calitate, poate va faceti o idee vaga:

casa exterior nu e inca finisata complet


dormitorul nostru

camera copilului

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

o sa pun deseara pozele ca sa vezi.
in interior nu e tencuit.inca.


jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Fetelor, bine v-am regasit.
Demult am scris si eu la acest subiect. Pe atunci credeam ca vom face macar gardul. N-a fost sa fie. Anul acesta ne-am hotarat sa strangem banii pentru un credit cu care sa incepem constructia casei anul viitor (sper sa ne iasa de data asta). De aceea v-as ruga pe cele/cei care aveti deja experienta cu arhitect pentru proiecte, cu firme de constructie sau echipe de muncitori sa-mi furnizati si mie cateva 'relatii'. Vreau sa ne adunam cat mai multe adrese de contact pentru a putea face o selectie.
Avand in vedere faptul ca nu ne pricepem si timpul nostru liber nu ne permite sa stam pe santier se pare ca vom alege o firma pentru constructia casei, dar daca din recomandarile voastre s-ar gasi o echipa cu care sa nu ai prea multa bataie de cap (ceea ce nu cred sa existe citind prin ce ati trecut, dar sper) as dori sa le impartasiti si cu noi incepatorii. Ce pot sa va spun? Terenul este in apropiere de Bucuresti si ne-am dori o casuta de 250-300 mp.
Chiar daca nu se pot spune multe pe forum din cauza reclamei, mi-ar placea sa primesc si pe pm raspunsurile voastre. Ne dorim sa fim cat mai bine informati pentru a putea face alegerea cea mai buna.
Va multumesc si va astept raspunsurile cu nerabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

prezenti si noi la apel, dupa ceva absente ...
noi am lucrat de zor in weekend-ul asta pe interior cu 2 echipe
unii au montat balustrada de la scara interioara iar altii simbata ne-au montat caloriferele si toata teava, deci instalatia termica...de acum vreme buna sa avem ca sa putem varui peretii, mai lacuim inca o data timplaria(avem timplarie din lemn) si dusumelele de la etaj, punem parchetul in living si interiorul e gata
acum umblam dupa prize, intrerupatoare....lustre si aplice, care trebuie sa se asorteze cu interiorul...aplicele din hol trebuie sa fie din fier forjat ca sa bata cu scara...si nu prea gasim prin zona...probabil va trebui sa facem un drum in capitala...
astept sa vad cum ies peretii sa pot sa comand jaluzele care m-am gindit sa fie in hol si birou verticale, la camere voi pune traditionalele perdele de matase care mie imi plac foarte mult si cred ca impreuna cu niste draperii faine da o nota de bun gust camerei...
hai ca va mai povestesc...dar astept sa va apropiati si voi mai mult de finisajele interioare ca sa putem discuta si schimba pareri

numai bine si spor la construit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Buna!

Spunea cineva la un moment dat ca pune centrala cu panouri solare...
Ati putea da mai multe detalii(preturi, unde se gaseste, tc) ca si noi suntem la capitolul sapaturi centrala...deocamdata am decis teoretic pentru cea cu lemne!

Multam fain de raspunsuri si astept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

bravo nicol!

noi ridicam (de fapt sotul) peretii interiori ptr o camera si baie si apoi urmeaza punerea cablurilor ptr curentul electric.

ne mai chinuim cu bransarea.se pare ca e un lucru tare greu de facut chiar daca stai in mijlocul orasului.de 2 sapt ne poarta pe drumuri.



va pupam

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Simona27>eu spuneam ca ne punem centrala cu panouri solare.Noua ne o va instala firma de la care o si cumparam,firma se numeste Rotherm. Centrala aleasa de noi este nemteasca si se numeste Viesmann si ne va costa cu tot cu calorifere la P+E+M in jur de 500-600 milioane lei vechi.Ne-am ales-o dar inca nu i-am chemat sa o instalaze, acum placam peretii, au terminat la mansarda, trec la etaj si urmeaza si parterul. Dupa ii vom chema sa o instaleze si voi putea da mai multe detalii..Oricum, ideea cu centrala aceasta a fost luata ca sa mai economisim putin cu cheltuielile de incalzire, am o prietena care sta tot in zona si are centrala cu gaz si in fiecare luna are cheltuieli de 700-900 RON.
Centrala cu lemne au ai mei si sunt foarte multumiti de ea, numai ca ei au subsol si au acolo instalatia cu pricina.Aveau pe gaz si dupa cativa ani de facturi enorme si-au pus si pe lemne si mai alterneaza acum.

Cristina S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Neata fetele!
Kriss78, am si eu o intrebare. Iarna, cand nu e soare(sau ma rog, e intunecat) cum functioneaza centrala solara? Sau ai alternativ si pe gaze?

Mergi la inceput