@ construit casa! (7)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Jone eu stau in Bucuresti, arhitectul e tot de aici, casa de asemenea aici, in Bucuresti va fi...inteleg ca e totusi un pret bun. Si pe noi tot cam la 2000 si o sa ne duca, insa va avea cam 200 mp. Fara autorizatii, asa cum spuneam. Merci frumos pt. raspuns!

Mai am o intrebare pt. cine are chef sa-mi raspunda. Voi ce ati construit? Zidarie portanta sau pe cadre? Si mai ales de ce ati luat hotararea pe care ati luat-o? Adica ce avantaje v-au facut sa alegeti respectiva forma de zidarie? Noi trebuie sa ne hotaram, cam stim deja ce vrem dupa discutia cu structuristul care ne-a explicat in ce constau cele doua, dar ma gandesc ca nu strica si alte pareri. Merci de pe acum, in caz ca imi raspunde cineva.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

tomasa - nu se pune problema daca are cineva chef ci e vorba de timp.
tu trebuie sa te gandesti mai exact ce vrei.
sa te gandesti la izolatie si alte din astea.

noi avem bca si o sa placam cu polistiren (parca asha ii zice, oricum ce trebuie sa pui pe afara.)
noi din ce stim:ori izolezi pe afara ori pe dinauntru'.

am mai vazut pe alt forum au facut zidarie din porotherm dar acestia sunt in partea cealalta de tara.
marea majoritate s-au ghidat dupa costuri.
cred ac am raspuns pe langa
dar nu m-am trezit inca.


jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Jone, merci. M-am exprimta eu gresit, cand am zis daca are cineva chef nu a fost un repros, Doamne fereste, era pur si simplu o forma de a spune...in sensul de chef sa te mai implici si in nebunia de constructie a celuilalt si sa-i lamuresti diverse nelamurite care pt. tine sunt poate banale acum, dupa ce esti deja satul de a ta. Normal ca e chestia de timp.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

tomasa tu intreaba ca cineva iti va raspunde.
chiar daca acum te ocupi de proiect cauta si oamenii care sa iti construiasca.si daca ii gasesti nu te increde pe vorbe...du-te si vezi cu ochii tai unde au mai ridicat si nu iti fie jena suna la usa alora si intreaba-i daca au fost multumiti sau nu.
asta te va scutii de multe nopti nedormite.
ar fi ideal sa ai pe cineva de incredere ca sa supravegheze si sa faca exact ce vrei tu.
ai citit capitolele din urma?

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Scuze de abseanta! Trebi prin jururl casii, scarbici... intelegeti voi!?!

Hello July_g, Kriss79! Va trec si pe lista de capatai! Maurice si pe tine, in sfarsit ai dat un semn de viata! Chiar si cu viteza melcului tot veti termina casuta! Spor!

Tomasa eu am casa pe zidarie portanta! Cadrele nu stiu exact cum sunt, dar banuiesc ca te referi la portiunea de rezistenta care se toarna intai, apoi se umple golul cu zidaria. Adica intai stalpii si grinzile? DAca-s mai face o casa, mi-as face intai structura de rezistenta si apoi as umple golul, caci se ridica mai repede o casa in modul asta, pui mai repede acoperisul! PArerea mea!

Jone, am reusit sa ajung la fabrica de usi-ferestre Navodari si am vazut si produsele termopan-lemn stratificat, dar nu-s incantatoare! Eu am mers sa vizualizez usile de interior(fag, stejar, tei, plop).
Tot la Grauthoff mi-a ramas gandul! Dau o nota de perfectiune, finisaj ...

Cine stie care, cum sta treaba cu gletul? Parca era si un topic cu denumirea asta!

Va pupacesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

CRISTINA - cu tamplaria din lemn stratificat am ajuns la o concluzie care nuam mai apucat-o sa o scriu aici:
e cea mai buna tamplarie daca:o iei in germania sau din italia si pretul unei tamplarii adevarate ajunge la aproape de 3 ori pretul celei de pvc.
ori eu am gasit ca pret aproape indentice.am mai aflat cate ceva si nu cred ca aici asha se face.
apoi o data la un an doi trebuie tratata relacuita si tot asha.
am renuntat.
am ramas la profile pvc 5 camere cu aspect rotund (sunt superbe) albe + glafuri exterioare imbinate in rama.geam low-e, plase pe orice deschizatura.
usa la intrare la fel.vroiam din lemn dar si aici am renuntat.

nu sunt inca gata geamurile dar ma uit dupa usi de interior.
le-as fi pus is pe astea din pvc dar costau prea mult.poate in timp pun una cate una.mai vedem.

ce vrei sa spui de glet?
ca pret?noi am gasit cu 10leimp


jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Buna fetelor,
Jone, ce profile ai hotarit sa pui?
Eu acu studiez piata. Intrebarea e :Kommerling, Veka, Rehau, Trocal?
Crixia, voi ce profile ati pus?
Va mai intreb odata, pe interior ati tencuit sau ati pus rigips?
Tomasa, noi am facut-o din Porotherm si o vom placa pe ext cu polistiren.


Cristina


--

http://sysopconsulting.homeunix.net:8080/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

tomasha noi am facut-o din Porotherm 30 desi arhitectul ne-a spus sa punem 38. Ne iesea mai scump si oricum mai punem si polistiren.
La noi in zona nu se prea fac din BCA dar intr-adevar depinde de zone.
In Maramures de ex am vazut ca 90% sunt din BCA.
La noi in zona mai sunt si caramizi sirbesti, care sunt cam ca si Porothermul. Cam din astea doua se fac casele la noi in zona.

Dia

Printesele lu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by cristinacsa

Buna fetelor,
Jone, ce profile ai hotarit sa pui?
Eu acu studiez piata. Intrebarea e :Kommerling, Veka, Rehau, Trocal?
Crixia, voi ce profile ati pus?
Va mai intreb odata, pe interior ati tencuit sau ati pus rigips?
Tomasa, noi am facut-o din Porotherm si o vom placa pe ext cu polistiren.


Cristina


--

http://sysopconsulting.homeunix.net:8080/



Profil Salamander-nemtesc, cica. Mi-a placut Trocal, ca finisaj, dar asta ulterior.
Tencuit interior, imbracat cu polistiren tot exteriorul. Unii spuneau ca nu mai respira peretele daca punem rigips. Eu as fi vrut, dar cum mai trebuie sa mai si las de la mine,...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

eheeeeeeee!

avem ferestre si usa la intrare.
profilele sunt kommerling cu 5 camere, albe si au margini rotunjite.
sticla low-e soft, plase tantari, se deschid normal si oscilobatant.
am mai pus si glafuri exterioare tot de pvc imbinate pe profil.sunt o splendoare.
usa e simpla pe mijloc de sus pana jos cu sticla care are reflexe aurii.

sunt franta!

acum urmeaza agitatia cu trasul de curent in casa cu tencuiala si altele.dar macar putem lucra in casa indiferent de vremea de afara.(inclusiv adunatul de bani)

pupici.


jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput