@ construit casa! (7)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Deborah, nu stiu sa iti spun de ce ne-a costat atit.
Pai nu au sapat manual ca nu aveau cum pina la 40m adincime. Nu stiu exact cum au facut, ca i-am lasat singuri si am revenit dupamasa stiu ca aveau o masina cu care forau , dar au avut doar vreo 2 ore de munca. Avem un tub in pamint pina la 40m, care urca cam la 80cm deasupra pamintului. si un tub cu miner cu care pompam apa. Nu prea stiu bine sa explic. Mai e pus nu stiu ce filtru, stiu ca pentru ca apa sa fie permanent buna de baut va trebui sa sapam mai mult si probabil ceva filtre in plus dar deocamdata noi ne-am construit casa cu apa de acolo.
Asta a costat 5 000 000 lei cu materialele lor.

voi de unde ati avut apa daca doar acum va forati?



Dia

Printesele lu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Buna fetelor! Pot sa ma inscriu si eu?
Am inceput o casuta anul trecut, avem fundatia ( cu demisol) si asteptam vremea buna sa incepem parterul.
Va fi p+mansarda si circa 200 mp construiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

tomasa, noi am platit 800 de euro proiectul complet (arhitect+inginer) 120m2 pe nivel P+E+pod

dar pina sa gasim acest pret si noi am gasit multi care ne calculau la m2 construit si ne ajungea intre 2000 si 4000 de euro proiectul
la asta am mai platit 300 de euro dirigintele de santier (care era acelasi cu inginerul care ne-a facut planurile si binenteles autorizatiile aferente.
In pretul vostru se ocupa ei si de autorizatii? Intra si pretul avizelor sau daor arhitectul si inginerul?



Dia

Printesele lu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Buna! Ma primiti si pe mine? Noi am inceput casa anul trecut prin aprilie, are P+E+M si in jur de 250 m.p.construiti. In momentul de fata suntem in faza de tencuire a peretilor pe dinauntru, tavane, montare centrala (cu panouri solare). Ne cam scurge de bani, nu mai imi pot face toate mofturile de femeie, dar sper sa merite.
Deja ne-am gandit cum vor arata camerele, baile etc. Are cineva din voi mobilier din zambila de apa? Am vazut intr-o revista de specialitate si mi-a placut cum arata, dar nu stiu ce preturi au.
Speram sa ne mutam in ea pana de Craciun, macar sa mobilam bucataria, locul de luat masa, o baie, dormitorul nostru si poate mansarda.


Cristina S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Kriss79, spune-mi te rog ce fel de centrala cu panouri solare v-ati pus.
Fetelor, pe dinauntru tencuiti sau puneti Rigips?

Cristina


--

http://sysopconsulting.homeunix.net:8080/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Eu vreau sa va salut, nu am mai avut timp sa ma ocup nici de casa nici de forum, dar v-am mai citit asa pe sarite si vad ca progresati, ati ajuns la interioare! Noi ne-am oprit, suntem obositi si asteptam primavara sa ne apucam iar de treaba. Mai punem din cand in cand cate un rand de vata minerala intre grinzile de la etaj, am terminat gardul, si cam atat.
Va mai citesc din urma si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Se numeste Viesman parca, ne-o instaleaza Rothermul. Deocamdata trebuie sa ne facem peretii ca sa poate instala si caloriferele, ca degeaba pune centrala daca nu o si incearca.

Cristina S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

kriss79 poti sa imi spui si mie cam cit va costa centrala?

Merci,

Dia

Printesele lu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Multumesc frumos Dia. pt. raspuns, mai ales ca a fost singurul!
Pretul este fara autorizatii, astea ne vor costa separat.
Insa intra arhitectura, structura de rezistenta si instalatiile, deci 2 ingineri si un arhitect. Arhitectul vrea 4 Euro/mp, structuristul 2.5 iar inginerul de instalatii 2.5. Ne fac atat proiectul pt. obtinerea de autorizatii cat si cel detaliat pt. executie. Nu stiu daca e mult sau putin...se pare, din ce spui tu ca mult.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

finalmente am gasit revista cu fosele septice si toalete ecologice.
si despre acei bioactivatori.
acestia din urma se numesc :"activator biologic << Diavolina Bio Fosse>> ptr fose septice, haznale, bazine colectoare, instalatii"si acolo zcie ca un recipient are 300 grame si costa 63 RON (luna 9/2005) importator fair invest.

sper ca am fost de folos.daca vrea cineva tot articolul ii fac poza si trimit pe mail.

tomasa depinde mult si in ce oras stai.si cum negociezi cu cei care iti fac proiectul si ce anume fac ei de banii aia.
noi am platit vreo 2000 de euro parter etaj si mansarda si ca suprafata e pana in 100mp.dar fara autorizatii si altele.

bun venit noilor fete.

cristina, nicol voi?

va pupik si spor la construit si sa speram ca o sa vina vremea buna!

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput