@ construit casa! (7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

quote:
Originally posted by daniela_b

maggda, m-ai dat gata! Ai reusit sa pui punctul pe i, un punct tare nevralgic pentru mine. Mi-a disparut intr-o secunda gindul c-as dori atita sticla..atita sticla de spalat....Mersi
Cam la 400 de mp ne-am gindit si noi. Inca nu avem copii dar urmeaza...
Caut de zor site-uri cu modele de case, sa ma inspir dar nu gasesc, sint in faza aceea in care nu stiu inca ce vreau iar timpul este limitat....trebuie sa ne hotarim repede.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii



Daniela eu tot timpul cand cumpar ceva pt casa (la bloc nu-mi bateam capul cu chestiile astea) ma gandesc "acum e ok e nou dar cum se intretine? " ca nu o sa-mi permit sa vina femeia la curatenie saptamanal .Asa am procedat cand am ales culoarea parchetului(sa nu se vada praful ca n-o sa stau cu mopul toata ziua in camere),gresia din baie e perfecta (pot sa nu o sterg o luna),iar pt ca vana sa fie super am introdus un regulament fiecare (adica eu si sotul ca dupa Biuta facem noi) cand face dus sau baie sterge vana cu un prosop uscat peste tot(baterie,duze,margini) si dupa 7 luni vana parca nici nu am folosit-o ca n-am eu timp sa frec saptamanal vana si apa e dura ,dupa 1 an arata ca vai si amar si in cazul asta mai bine ne luam una cu 5 mil si gatam balciul.A fost intr-o zi cineva la noi(dupa vreo 2 luni dupa ce am pus vana) si ne-a intrebat daca e functionala adica daca o folosim. In privinta proiectului de ex eu cu sotul am desenat toate cele 3 nivele ale casei si exact asa ne-a facut-o arhitectul.El a calculat doar casa scarii.Incercati si voi.
Hai mai Nicol cum nu te-ai gandit la huta-huta ???Pai asta e f important.locul trebuie "sfintit",asta daca permit conditiile tehnice si sigur o cada mare pe picioare nu permite acest lucru.
Fetelor in vara vreau sa facem si cealalta baie de la etaj si o vreau rosie dar nu gasesc gresie si faianta dar mari .La Praktiker este dar sunt placi cam mici,e super culoparea si la coltul cu vana vreau ca un munte pe perete din faianta alba (ca sa nu se vada picaturile de apa) si in rest muuuuult rosu.
pupici la toate

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

pai ce vreti mai fetelor eu nu mi-am montat inca cada, nu e functionabila, cind o fi gata cine stie poate "o s-o inauguram" in doi,si chiar de-o face poc! asta e n-a fost prea scumpa, nu e deia cu bulbuci, alta si gata...
magda si eu ma gindesc mult la utilitatea lucrurilor fiindca muncesc mult pentru a le avea si nu-mi permit inca o persoana care sa ma ajute la curatetie,(il transform uneori pe sot in femeie in casa, ca el e mai disponibil)...ce culoare are parchetul tau? deschis nu, pe asta nu se vede praful, tre sa cumpar si eu pt. living,
in dormitoare am pus lemn lacuit si sunt galben- crem dar in living nu se asorteaza decit ceva nuanta de cires, deci spre rosu...si probabil o sa se intretina mai greu
si la baie cred ca vom avea de furca ca e verde inchis smarald, a fost alegerea sotului, deci e responsabilitatea lui
oricum vedem noi cum ne vom descurca cind le vom folosi, abia asteptam
numai bine si un sfirsit de saptamina placut
nicol
app. cica vine primavara pt. citeva zile numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

crissi am vazut si eu parchet de bambus...o minunatie, e super... e atit de lucios de te vezi in el ca in oglinda, din pacate nu stiu cum se intretine, dar gindesc ca n-are de ce sa nu fie bun la pretul la care se vinde...nu se poate cred compara cu un laminat de 250 de mii
paa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Nicol in cele 2 camere care le-am facut am pus parchet culoarea ciresului si sa stii ca nu se vede praful(decat dupa o saptamana destul de repede totusi,nu? asta e) f repede.In celelalte 2 vreau stejar pt ca dormitorul nostru il fac cu peretii rosii,tavan si mobila albe(usile oricum sunt albe) si parchetul sa fie mai deschis ca sa "deschida" camera.Am vazut la cineva fag de ex dar nu e pe gustul nostru.In camera galbena de ex mobila e mai inchisa si initial sotul a vrut sa punem mahon si i-am spus ca din partea mea e ok dar sa stie ca il postez la 2 zile cu mopul in camera ca eu n-am timp de sporturi dinastea.Si uite asa a cazut varianta cu mahonul.Sa vezi Nicol ca pe parter soztiorul vrea gresie lucioasa care bineinteles e de vis dar pe care se vede praful din avion,parterul e o zona super circulata unde nu se va descalta nimeni si atunci sa ne vezi.
pupici

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Nimeni nu mai construieste (amenajeaza) nimic?
Crixia, bebe03, maggda, jone ce mai amenajati pe la voi??
Si celelalte fete mai povestiti cum stati cu constructia!






Dia

Printesele lu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Noi am inceput sa montam tavanele de rigips la etaj (nu avem placa peste etaj, doar grinzile de lemn de la pod). Cand am vazut cat e de cald, am iesit pe exterior la montat polistiren. Sa vedem cat o tine, in principiu astazi si maine se poate lucra afara.

Trebe sa ne apucam si de put - spuneti-mi si mie, 40 EUR/metru e un pret ok? Include sapat, tub de polipropilena de 140 mm, filtre...vor merge la a 3-a panza freatica, cam 40 m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Deborah, noi ne-am facut put cind am inceput constructia. Ne-au sapat la 40m dar pentru apa buna de baut nu e deajuns. A fost buna o perioada de baut dar acum nu mai este.
Iar pe noi ne-a costat 5 000 000 lei cu tot cu materialele lor.
nu stiu ce va face voua in atitia bani?? Toata instalatia spre casa??

Dia

Printesele lu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Intra dor sapatura, teava de polipropilena si niste filtre. Vecinii nostri au platit 3.300.000 pe metru, deci dublu. Le-o fi pus teava de aur, habar n-am. Oricum, mi se pare groaznic de scump. Pe voi de ce v-a costat doar 5 mil? E sapat manual? Aveti tuburi de beton? Nu mai inteleg nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

noi facem planuri cam atat si speram la o vreme cu peste 0 grade macar.si ne chinuim cu curentul electric cu un stalp ce trebuie cumparat si tot asha.

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Fetelor, suntem incepatori in ale constructiei de casa, adica de-abia ne apucam de ea, asa ca o sa va rog sa ma primiti pe aici si eventual sa ma ajutati cu cateva sfaturi, informatii.
Pt. un proiect, cu tot cu rezistenta si instalatii, PAC+DE, vi se pare mare, mic sau bun pretul de 9 Euro/mp. construit? Aveti cumva idee?

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput