@ construit casa! (7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Si noi avem tavane de rigips peste etaj. Am platit 4 Eur/m2 montant rigips + vata minerala 10cm si chituit. Nu cred ca poti s-o faci singura....sunt niste profile metalice pe-acolo, pare totusi destul de complicat. Iar in comparatie cu restul costurilor, asta chiar mi s-a parut ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Deborah in privinta dificultatii punerii tavanelor de rigips indraznesc sa te contrazic pt ca pe tot etajul am pus eu cu sotul.Noi la etaj nu am mai turnat placa de beton pt ca era prea scumpa(200mp) asa ca tot eu cu sotul am pus plasa rabitz,peste vata minerala de 15 si peste scandura batuta una langa alta.Sub toatae astea am pus tavan de rigips(intre vata si rigips a ramas o perina de aer de vreo 15cm pt ca am coborat tavanul la 2,57m)tot eu cu sotul.Intr-adevar se pune pe profile metalice(ca de altfel tot rigipsul cand e vorba de pereti integi sau tavane),se pun si multe cleme care sa tina placa sa nu cada tavanul.De chituit e floare la ureche ca si eu stiu.Facand toate astea economisesti ceva bani.Daca socotesc ca am pus vreo 160-170mp de tavan inmultit cu 4 euro mp ies ceva bani si daca mai adaugam gletuit,smirgluit si dat cu lavabil iese o suma destul de frumusica cand e vorba de suprafata mare.
pupici la toate

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

magda - imi dai aripi!

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Jo sa vezi ce bine o sa te simti cand o sa calculezi cata economie ai facut si pe banii aceia poti sa cumperi ceva .Eu cel putin muncesc cu mare drag la finisarea casei chiar daca uneori mi-e greu cu servici,facultate la zi,familie si "finisaje",satisfactia e pe masura.
spor la lucru

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor am innebunit de 3 zile,vreau caineeeee.Am 2 dar il vreau pe asta http://www.hund.ch/fotos/fakita.279.htm
Turbata sunt ce imi place,sper ca pana la vara sa am unul.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Of acuma am vazut ca ceva n-am scris bine la adresa de la rasa de caine dar daca doriti sa vedeti am pus cateva poze in albumul din 2006.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Merci frumos fetelor, in sfarsit ne-am hotarat, dupa sfaturi indelungate cu arhitectul si structuristul. O sa fie caramida Porotherm, pe cadre. Crixia, cred ca asa este cum zici, din cate am inteles diferenta e de structura de rezistenta intre cele doua, una e armata cu samburi de metal din loc in loc (cea portanta) iar asta pe cadre are structura de rezistenta, stalpii, grinzile, fundatia si se umplu direct golurile cu caramida. Sau asa ceva, nu sunt sigura ca am inteles bine, macar a inteles sotul meu. Cert este ca pt. noi este mai bine in varianta asta.
Sper sa fie ok. si in continuare si sa reusim sa o si terminam. Spor la construit, daca mai am nelamuriri sa stit ca o sa va mai intreb.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Tomasa, solutia pe care ati ales-o voi e mai costisitoare. Nu stiu cu cat, dar....in general se foloseste la cladiri mai mari, blocuri de ex. Sau la casele de BCA, pt ca BCA nu este portant , nu are rezistenta. O sa va coste de-o sa va zapaceasca, eu zic sa va mai ganditi. Eu am vazut rar case construite in felul asta. Combinatia structura pe cadre / porotherm nu-si are sensul...Avantajul ar fi ca pe interior puteti jongla peretii cum vreti voi, nemaiexsitand pereti portanti / de rezistenta, ii puteti face cum/pe unde vreti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Maggda, voi sunteti eroii mei Doar ca noi avem doua perechi de maini stangi....nici un cui nu stim sa batem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

deborah
si noi cam tot pe acolo cu cele doua miini stingi...desi am facut destule, pt. casa dar nu pot apune ca ne-am fi incumetat sa punem rigips, sa gletuim sau alte destea...in schimb am facut munca bruta, adica curatenie dupa fiecare rind de meseriasi, am lacuit la greu timplaria si dusumelele, am vopsit gardurile care sunt din lemn, am carat materiale la greu, tin minte ca int-o noapte mai pe la inceputuri am descarcat cu sotul si talal meu o masina de cherestea, ce era sa facem nu avea cine ne ajuta la ora aia...dar ne-am descurcat, acum am ajuns la varuit si apelam tot la mesteri ca nu indraznim singuri...fiindca vrem sa iasa bine
\in alta ordine de idei...azi se deschide la noi un tirg de constructii unde vor fi prezente o sumedenie de firme care produc si comercializeaza materiale de constructii...si bineinteles ca voi fi nelipsita...o sa revin cu noutati luni
va pup si un sfirsit de saptamina placut alaturi de cei dragi
nicol

Mergi la inceput