@ construit casa! (7)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Dar paratresnet, v-ati pus? ce stiti despre asta? Noi avem in aproiere...cam 300- 400 m ditai stadionul, cu instalatie de nocturna...preiau paratrasnetele lor si fulgerele noastre? Sau trebuie sa ne punem si noi. In jur nu prea mai avem ceva mai inalt, in afara de stadionul asta......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

HELLO AGAIN!
SORRY DE ABSENTA, DAR.....E DESTUL DE GREU SA TE IMPARTI 'NSPE!

1. FOSA SE SAPA ZILELE ASTEA! SA VA SPUN CUM! S-A SAPAT CAM 0.80-1M SI S-A TURNAT BETON PE MARGINE, CA UN GULER; APOI S-A CONTINUAT SAPATUL PANA LA 2-3 METRI. ACUM SE ASEAZA COFRAGUL PENTRU PERETII INTERIORI, IN CARE SE PUNE PLASA, IAR IN UNELE LOCURI SE PUN STICLE DE PLASTIC CU FUNDURILE IN EXTERIOR. SE VA TURNA BETON SI APOI SE VOR TAIA STICLELE. VOI AVEA PERETII PERFORATI, ALTFEL SPUS.

2. LA PERETII INTERIORI 200.000 LEI/MP AR FI UN PRET REZONABIL (TENCUIT, GLETUIT, VARUIT).
AM CAUTAT CULORI PENTRU CAMERELE DE SUS.

3. SCARA INTERIOARA E TOT O PRB PT NOI! NU STIM CUM S-O IMBRACAM! VREM LEMN PE TREPTE, DAR EU NU VREAU CONTRATREPTE.

OCUPATA, VA SPUNEAM! CACI....... IMI DESCHID FIRMA CU PROFIL LEGAT DE EXPERIENTA ACUMULATA, ANUME: USI INTERIOARE! SA MA ASEZ, SA INTRU IN NORMAL SI VA TIN LA CURENT! PROMIT!

PUPICI LA MUNCITOARE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Sacara interioara de lemn 29 mil cu niste meseriasi adevarati din covasna . Cei mai seriosi mesteri posibili. Scara face legatura intre etaj si mansarda, nu e cine stie ce fitoasa dar e facut pe un spatiu mic, intoarsa, adica a tb sa se gandeasca putin cum o face sa o faca bine. Pret fara baituit ca ei nu fac asa ceva. Constructia a durat fix 3 zile adica exact cat promisesera

Crixia bafta cu firma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uic9999 spune:

Noi ne-am terminat casa si ne-am mutat pe 17 decembrie. Dar la exterior nu s-a terminat totul. Azi (!!!!) speram sa se termine gardul, iar drumul de acces se termina sigur. Am luat o oferta pentru pavele gri, in forma de "I" si sper sa rezolv si cu asta curand. Si incepe nebunia cu gradina... Am facut o schita cu sotul meu si acum trebuie sa discutam serios cu "nenea gradinaru'". Foisor, teren de jocuri (cos de baschet, masa de ping-pong, volei, tenis cu piciorul, badmington etc.), gratar exterior, cusca "monster truck", adica cusca catelusului ciobanesc carpatin si o magazie pentru tot felul de lucruri necesare in gradina si nu numai.
Nebunie generala! Succes si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

cristina si pe mine sa ma iei secretara si om bun la toate.

azi am reusit intr-un final sa depunem ditai dosarul ptr autorizatia de construire ptr stalpppppp
mama lui de stalp!
nu va mai povestesc nu are rost dar era sa umblu cu pusca dupa mine!

va pupik


ps. mai nasol ca acu sunt singurica ca mi-a plecat sotu si m-a lasat cu toate insirate!



jo si alexandra

***************
"si maine e o zi!sper ca va fi cu soare!soarele acela va rasari si pe strada noastra"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

nu v-am povestit peripetiile cu faianta si gresia ptr o baie.
gresia am ales-o repede, habar nu am cum o cheama dar mi-a placut la nebunie.e din aia mata si formata numai din picatele.
am ales repede si braul.
ne-am uitat in stand, care erau mai ieftine apoi dintre alea care ne placea noua cel mai mult.
si culmea e ca merge perfect cu gresia.si de ce ar fi trebuit sa fie totul perfect si sa mearga repede.
am stat 4 ore sa gasim o faianta.(mai umbalsem si prin alte locuri si tot nimik)
eu plecasem de acasa cu ideea ca sa i-au alba ca oricum e baia mica.dar sotul mi-a zis ca e ca la spital.
dupa ce am tot aranjat si rearanjat tot felul de modele, ne hotarasem ce sa luam si cand am cerut .....NU AVEAU PE STOC CAT VROIAM NOI.
si am luat-o de la capat.
intr-un final stiti cu ce am ajuns acasa?
CU FAIANTA ALBA!PATRATA!20X20.super lucioasa si fatza valurita.
am mai tras o sperietura ca nu suficiente bucati de brau dar au avut exact cate aveam nevoie.ca vreau sa pun si la marginea cazii ca o bordura.si deasupra la chiuveta.
si uite asha am pierdut aproape o zi intreaga.

pupici.


ps acum mi s-a pus pata pe lambriu de lemn.

jo si alexandra

***************
"si maine e o zi!sper ca va fi cu soare!soarele acela va rasari si pe strada noastra"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Jo esti o figura ,bine ca pana la urma ati gasit si faianta.

Magda si Bianca 7 anisori




http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

si noi in weekend-ul asta am alergat de nu ne mai tin picioarele, da am reusit sa facem cumparaturi masive, nu pentru Paste insa si tot pt. casa...am luat parchetul din living 30 mp, parchet laminat de 12,3 mm, cel mai gros pe care l-am gasit, + folia+ marginea, e o culoare de maro-roscat, gen cires, am mai luat varul pt. interior, alb urmind sa cumparam impreuna cu zugravii colorantii necesari(nu am luat colorat ca era dublu ca pret), si gresia de pe terase 30 mp, dupa asta am umblat de o luna, ca nu imi placea nimic, vroiam ceva anti praf, gri, mata si sa imite piatra...si asa am gasit pina la urma, si am luat-o si la un pret super costa 330 si ne-a facut reducere si am luat-o cu 300 pe mp.
cam atit
spor la construit
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Daca aveti posibilitatea sa urmariti emisiunea Grand Design de pe Discovery Travel&living, nu ezitati sa o faceti. Exista foarte multe solutii si idei printre realizarile de acolo.

Desigur ca e vorba despre case de prin alte parti ale lumii insa eu am gasit multe informatii de detaliu, interesante si nu in ultimul rind am urmarit sa-mi "notez" prin ce probleme trec cei care-si construiesc casa, unele dintre ele pe care nici nu ti le-ai putea imagina atunci cind te apuci.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

daniela, cind si la ce ora se difuzeaza emisiunea de care vorbesti?...eu sunt un fan al emisiunilor de gen, dar pe asta nu am descoperit-o(am si timp putin pt. tv.) dar urmaresc pe realitatea tv o emisiune despre amenajari interioare, si pe un post de televiziune(na ca-mi scapa numele, cel deschis de antena 1,unde are emisiune Corina Danila), e tare emisiunea, se cheama "casa pt. doi", unde proprietarii pleaca in plimbare o saptamina si la intoarcele casa e cu totul alta, e redecorata in totalitate....vad ca si prima tv. a preluat acest gen de emisiuni si simbata a avut prima emisie
nicol

Mergi la inceput