@ construit casa! (7)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

jone sunteti tari mai daca sapati si gradina, si noi suntem gradinari anul asta ca am scapat de moluz de anul trecut si incercam sa amenajam gradina dupa capul nostru ca bani de "gradinar cu studii" nu avem(vezi subiectul cu arhitectul, unde mi-am pus lumea in cap)raluca mea nu papa pamint ci...aduna rimele pe care le scoate la suprafata sotul cind sapa, cica facem crescatorie de rime...aici la noi pe malul Dunarii se cauta...ca se duce lumea la pescuit...
in alta ordine de idei asteptam inca zugravii...dupa Paste si ne straduim cu gazele...cu sute hirtii si avize care nu se mai termina
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

cristina - cat este mp de tencuit si gletuit?
am ajuns la capitolul asta si am primit niste preturi de m-au dat pe spate.240 000-300 000 lei/pm
pai de banii astia imi pun lambriuri din lemn natur!

si suntem si la capitolul faianta gresie (pana la urma am apelat la credit ca nu se mai putea)
asha ca daca aveti vreun pont...il astept.
eu ma tot uit si nu "tzipa" nimik.sau poate nu caut unde trebuie.
(asta cu "tzipatul" inseamna ca tre sa fie ceva care sa imi atraga atentia si sa imi placa din prima )
ce marca ati cumparat?

va pup

jo si alexandra

***************
"si maine e o zi!sper ca va fi cu soare!soarele acela va rasari si pe strada noastra"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ma bag si io putin in discutie ca va vaz pricepute...vreau si eu sa-mi torn o placa de beton in fata casei sa bag pasina+ aleea de acces sunt sa zic 30 m2. Adancimea ar tb sa fie undeva intre 5-10 cm ca e suficient. Tb cofrat e drept, am si 2 canale de aranjat insa doar manopera m-a aruncat in crunta deznadejde. 2 mesteri mi-au cerut 11 mil manopera , altul 7....chiar asa complicat e? 11 mil mi s-a parut bataie de joc ca m-au vazut mai blonda.
Unde gasesc statii de betoane in bucuresti? Aveti ceva nume, telefoane

Mii de multumiri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

quote:
Originally posted by bebe03

cum faceti voi fosa septica? ca nici noi nu am facut-o inca,urmeaza in urmatorele luni, adica ce dimensiuni,compartimentata sau o groapa cimentuita peste tot, ce loc a-ti ales? e aproape de casa? o izolati in interior?



http://www.canadplus.ro/fose.htm
Cred acest link e mai mult decit suficient.Exista si niste detalii de executie. Daca ai nevoie de ele da-mi messaj pe privat sa ti le trimit pe mail.

Marius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

jone, cam mult iti cer mesterii aia, pe noi ne-a dus la 200 mp dar tencuit, glet si var, pus baghete, mai negociaza si tu sau cauta altii...
gresie si faianta...e o gama asa de variata ca mi se pare imposibil sa nu gasesti ceva care sa-ti placa...despre marca nu stiu ce sa-ti spun, ferestete de cea chinezeasca ca am auzit ca e f.f. proasta( e si cea mai ieftina), noi am ales import spania, iar in hol+ bucatarie import egipt adusa pe comanda dintr-un catalog, am cumparat de la romstal...acum urmeaza sa luam pt. terase, ieri am facut un studiu de piata si...inca nu ne-am hotarit, ne trebuie ceva de trafic, rezistenta la inghet, si nu am gasit nimic sa ne placa la un pret accesibil adica sub 400 mii lei..
mariana e cam mult 11 mil, dar depinde cum fac betonul, il cumperi gata facut sau il amesteca ei manual...ca in cazul asta cam e de munca...nu sunt din buc. si nu te pot ajuta cu celelalte informatii
raluca, mersi de info, am citit destule pe net despre fose septice, nu prea pot insa aplica principiile aleea ale lor cu drenajul si etc. fiindca trebuie sa o fac in apropierea casei din lipsa de spatiu si imi e frica de infiltratii desi fundatia casei e izolata bine, mai degraba facem o groapa bine izolata sa nu se piarda nimic in exterior si o vitanjam mai des decit sa avem probleme...mai ales cu ploile astea din ultimii ani care au ridicat mult pinza freatica..

numai bine

nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Draga Marina,
11 mil (chiar si 7) este un pret de nesimtire (a muncitorilor).
Si noi am avut de-a face cu muncitorii si am discutat si calculat si negociat (citeste "certat")cu ei pana mi-a albit parul... Pana la urma, i-am dat pe toti afara si ultimele lucrari le-am facut noi (sotul meu-seful de lucrare, eu, tata, prieteni-salahorii).
Ei pun un pret fara nici o logica, dupa parerea de moment (poate te-au vazut blonda cum zici tu, sau poate ai facut o casa mare intr-o zona buna).
30 mp, cu 10cm adancime inseamna 3 mc beton, iar cofrajele sunt niste blani puse pe margine, la nivel, ca sa delimiteze aleea. Daca ati construit deja o casa, in mod sigur cunoasteti procesul tehnologic.
Inchiriati o betoniera (daca nu o aveti pe a voastra)-max. 500000lei/zi si angajati un salahor-300000lei/zi ca sa incarce betoniera si sa care betonul. Pregatiti cofrajele cu o zi inainte, iar cand salahorul va turna galetile cu beton, sotul tau va trebui sa-l intinda cu o blana la nivelul dat de cofrag.

Muncitorii stiu ca ceasta munca nu face 11(7) mil, dar incearca si ei ca poate tine... Daca le dati banii, mai si rad de voi...
Mult succes!

Simona&Bogdan&Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Simona , mersi de raspuns....sa stii ca m-am gandit la varianta sa am apuc sa-mi pun beton singura. Casa am luat-o construita si nu prea am idee cum e cu betonul dar acum incet incet imi fac idee de ce anume tb facut si ce preturi sunt pe piata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Marina, mi-a mai venit o idee...
Cumperi pavele 300000lei/mpx30mp=9mil. Le puneti singuri! Este mai frumos si mai convenabil. In cazul turnarii betonului, pe langa manopera(7-11mil.), te mai costa si materialul...
Pavele gata facute se gasesc la particulari care fac tigla sau boltari. Sunt mai ieftine decat la magazinele de tip Practiker.

Sau, daca nu va grabiti, cumparati forme de pavele (asa am facut noi) si le faceti singuri. Costa foarte putin. Daca te hotarasti, sa-mi trimiti un PM ca sa-ti spun tehnologia si proportiile (acum nu le stiu, dar sotul meu sigur stie).

Te-am pupat!
Simona&Bogdan&Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Simona, mersi mult....pai pavele vreau sa-mi pun si pe alea jur ca le pun singura
Da toata lumea spune ca daca vreau sa nu mi se crape pavelele si sa tina masina tb sa torn macar vreo 5 cm de beton peste o celebra plasa de buzau (vezi cate stiu?). Asa ca pana la scopul final cu pavelele ii dau cu betonul. Vad ca pe site se face reclama la 1001 case (banda din stanga). E un site interesant...il descoperisem aku ceva vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Dragilor, si-a facut cineva scara interioara de lemn? Unde/cat/cine? Si parchet din lemn masiv ne-ar interesa...Suntem in Bucuresti, dar ne putem deplasa 100-200 km de jur imprejur...

Mergi la inceput