@ construit casa! (7)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

si noi tot dupa geamuri umblaram in weekend, dar si cu altele
am reusit sa placam scara cu lemn, acum urmeaza sa o lacuim, am terminat o terasa care initial am lasat-o asa fara pereti acum am zidit-o ca pe un balcon si o vom inchide cu geamuri termopan, cu plase fiindca vreau sa stau pe terasa fara sa ma biziie tintarii vara, iar iarna sa o pot transforma in sera, avind in vedere ca e marisoara, cam 12mp.
scara a iesit faina tare, nici nu ma asteptam, e super asa rustica,placata cu lemn de stejar si cu balustrata din fier forjat..., de fapt tot interiorul casei are o tenta rustica, noi am incercat sa combinam modernul, cu rusticul si mai ales utilul cu placutul...imi pare tare rau ca nu va pot pune poze...sper sa gasesc pe cineva cu aparat digital ca noi de cind cu casa asta inca nu am mai reusit sa fim in top cu noua tehnica

nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

eu am lipsit motivat
motivul "strans enshpe mii de saci cu toale si alte prostii"
ne-am mutat la eforie nu chiar la noi in casa la soacra care este vecina cu noi.sper sa nu stam mult si sa depasesc momentul cu brio.
sotu tencuieste mai departe eu ma invart ca un leu in cusca.
nu am unde sa ma duc si nu prea am ce face.cel mult prin bucatarie dar e greu s te invarti in bucataria altuia.

curent nici acum nu avem.
acum ne-am impiedicat in avize.un dosar care se plimba de la cta la eforie.doar o scoatem noi la capat si cu asta.

deci:acum traim cu toalele impachetate si ne uitam pe geam la casuta noastra.

eu imi scobesc mintea cum sa mai fac niste bani de o faianta de ceva.

va pupik

jo si alexandra

***************
"si maine e o zi!sper ca va fi cu soare!soarele acela va rasari si pe strada noastra"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

nasol jone cu statul la soacra...ce pot sa va doresc sa terminati cit mai repede si sa va mutati in casuta voastra...asta imi doresc si eu inca de la inceputul anului cu toate ca stam in apartamentul nostru simt ca nu mai am aer, vreau spatiu si libertatate de miscare, dar ne cramponam tot de avize si alte prostii in dosarul de la gaze care se plimba exact ca la voi, dar de la galati la braila si invers...de mi s-a acrit de tot...
sa nu va mai spun ca si meseriasii isi fac de cap, cei cu care am lucrat pina acum, si cu care urma sa zugravim interior si pe fatada ne-au promis ca vin de la 1 aprilie iar acu vreo 2 zile cind i-am sunat sa stabilim ce si cum, au zis ca nu mai pot asa repede ca sunt la o lucrare ce dureaza, si ca vor veni dupa Paste, imi vine sa caut altii ...nu stiu ce sa fac, sotul vrea sa mai asteptam o luna ca n-o fi foc...ca astea sunt buni...si au lucrat excelent pina acum...nu mai stiu...
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

nicol,

sa nu aveti surprize.noi am patit-o.au zis ca vin si nu au mai venit ca au gasit mai bine platit in alta parte.eu zic sa ii agati cu un contract scris semnat si inregistrat la notar.
sau sa cauti altii.
noi am cautat altii.
ieri am alergat dupa cateva materiale.
eu azi am in program taiat de trandafiri si de plantat cateva seminte sa vad daca iese ceva.
va pupik si mult succes


jo si alexandra

***************
"si maine e o zi!sper ca va fi cu soare!soarele acela va rasari si pe strada noastra"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

vai, subiectul nostru se duce in jos de tot?
fetelor ce faceti, nu mai construiti nimic, sau a-ti terminat deja
noi asteptam zugravii si ..amenajam intre timp gradina, cu floricele, iarba si ceva legume, ieri am plantat un trandafir rosu, numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Noi tragem tare sa terminam cat de cat, am prins o echipa si nu vrem sa o lasam sa stea degeaba, ca se duc la alta lucrare si dupa aceea ii asteptam cateva luni. Am ales si am si pus faianta si gresia la cele 2 bai si cele 2 WC-uri.Ne-am luat cada ca sa o si instaleze, cabina de dus, wc-urile. Centrala e pusa, calorfiferele asteapta sa se varuiasa mai intai. Am ales si parchetul: laminat la mansarda(70m.p.), stratificat gros in dormitoare si de bambus in living. Speram ca pana la 1 mai sa fie gata si parchetul si varuitul si usile interioare. Cu scara inca mai suntem in dubii>de lemn sau gresie, poate granit(e super scump!!) si nu imi place, dar sotul e innebunit dupa,sper sa il conving!!

Cristina S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Kris, suntem pe urmele tale!
Am placat cu gresie si faianta baile de la etaj, s-au montat si cazile, am cumparat totul pentru bai(baterii, oglinzi). Acum am o chipa ce sta din zori pana-n noapte sa gletuiasca peretii. Zilele urmatoare merg la cei cu instalatia termica sa le dam OK-ul sa se apuce de treaba.
Afara se sapa fosa septica; am toaletat pomii(doar 4 avem).... ne miscam, as spune!

Ne uitam ici-colo de parchet, la etaj punem laminat, iar la parter stratificat(dianaforest, cred).
Fac poze zilele astea si va mai arat cum sta santierul nostru!
Numai bine va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

crixia, cum faceti voi fosa septica? ca nici noi nu am facut-o inca,urmeaza in urmatorele luni, adica ce dimensiuni,compartimentata sau o groapa cimentuita peste tot, ce loc a-ti ales? e aproape de casa? o izolati in interior?
scuze pt. atitea intrebari, dar suntem foarte nehotariti ? deia am si lasat-o ultima
numai bine si spor la munca
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Ma scuzati ca viu asa din senin da' nu stiam in alta parte unde sa intreb - stie cineva un cadastrist cu gps? de fapt nici macar nu stiu daca se poate face masuratoarea terenului (nu au fost pusi stalpii) de catre orice cadastrist. Initial intelesesem ca trebuie sa vina numai cel care a facut planurile. Se pare ca nu. Va rog ajutati-ma cat mai repede !


Multumesc frumos

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

noi alergam tot dupa.....actele ptr plantarea stalpului.
totul a fost din cauza unuia de la Electrica ca nu ne-a dat toate hartiile.
in rest sotul tencuieste si a reusit sa si gletuiasca camera in care sper sa ne mutam.
mie imi sticlesc ochii la faianta gresie si altele.
am vazut la braila lambriu de plastic cu un super motiv. era pe nuante de albastru si cu imprimeuri de scoici stelute de mare noduri marinaresti.ne-au placut fantastic.
am reusit sa schimb la baie sticla de la geamuri am pus sticla sablata, ca sa nu mai imi bat capu cu perdele si altele!

am pus si eu cu alexandra, seminte de flori si de rosii.momentan asteptam rasadurile.inca nu avem unde sa le punem ca in curte e numai moloz.dar gasim noi o varianta.cred ca ce-l mai convenabil e sa acopar cu pamant mormanul de moloz si o sa am propriul meu deal!

azi am mai luat inca cateva sortimente de flori.cred ca o sa mi le pun in cap....... si sotul nu s-a putut abtine si a luat 2 bulbi de crini! pe astia ii pun lui in cap.
suntem fete de curte.de abea astept sa ma mut in casuta noastra.

va pupik


ps. alex e innebunita sa pape pamant


jo si alexandra

***************
"si maine e o zi!sper ca va fi cu soare!soarele acela va rasari si pe strada noastra"

Mergi la inceput