@ construit casa! (7)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

pt. ali...solutia pt. a scapa de preturi exagerat de mari este sa lucrati in regie proprie, angajati meseriasi si o persoana de incredere sa-i supravegheze, cumparati voi materialele si iesiti la jumate de pret fata de lucrul cu firma, si uneori si calitatea e mai buna...noi asa am lucrat, si totul a fost ok...
am cumparat materialele de la firme mari unde am negociat pretul si am avut asigurat transportul, uneori si incarcatul descarcatul materialelor, am tocmit meseriasi pt. fiecare lucrare in parte, cu care de asemenea am negociat si pe care i-am controlat foarte atent, iar costurile nu au fost mari...un singur lucru insa... asta implica multa alergatura si munca din partea voastra
la electrica nu poate sa te coste atit doar daca casa e situata la distanta mare de reteaua de distributie...pe noi ne-a costat 15 mil lei, reteaua e insa pe strada
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice68 spune:

sunt nouta,sper sa ma primiti si pe mine! de 3 ani de zile ne construim casuta si nici acum nu am ajuns la finisaje! cred ca , casa poporului e mic copil pe langa casa noastra! si nu ma refer la marime ma refer la cat timp le-a trebuit celor de la ANL sa ajunga in sfrsit sa o ridice,sa-ipuna acoperisul si in sfarsit geamurile!
nu va incurcati cu ANL-ul ca este pierdere de timp.pana una alta copilasii mei se vor juca in fata blocului decat in curtea casei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

nicol multam fain de sfaturi.
buna idee sa le scoti din tocuri si o sa infasor tocurile sa nu le murdareasca.
ele inca nu sutn puse.
cat despre culoare inca nu stiu ce voi face.dar sigur nu vor ramane asha.

pupici.

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice68 spune:

magda - daca impozitul a fost de 16 mil pe 600 mp construiti spun-mi si mie la cat ajungi cu regia casei,ma intereseaza mai degraba costul gazului pe o luna geroasa de iarna ,atunci cand este musai sa forjezi centrala la maxim ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

quote:
Originally posted by alice68

magda - daca impozitul a fost de 16 mil pe 600 mp construiti spun-mi si mie la cat ajungi cu regia casei,ma intereseaza mai degraba costul gazului pe o luna geroasa de iarna ,atunci cand este musai sa forjezi centrala la maxim ?



Casa noastra nu este nici tencuita nici "imbracata" pe exterior doar "imbracata" pe interior cu vata minerala si rigips pe toti peretii exteriori inclusiv cei cu geamuri,asa ca , consumul de gaz este mai mare din cauza exteriorului dar incalzind demisolul,parterul (unde inca nu am usi asa ca tot parterul este intr-una ceea ce e pierdere de caldura) si jumatate si etaj luna trecuta adica pe ianuarie am platit 7,5 mil gazul iar pe februarie am platit 6,5 mil.Nu mi se pare deloc mult la cata suprafata am incalzit.E adevarat peretii exteriori sunt de 38cm,2cm este tencuiala de interior,8cm vata+rigipsul si deja sunt pereti de 48.Cand o vom imbraca pe exterior va fi super cica scade consumul de gaz cu 40%, vom vedea,oricum vata cu rigipsul din interior conteaza ffff mult.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

sotul meu invata meserie din mers!
s-a apucat sa tencuiasca.
el si cu tatal meu.sunt tare curioasa ce o sa gasesc peste 2 zile.
oricum cred ca va face mult mai bine decat multi asha zisi meseriasi.

ne invart astia cu bransamentul electric ca azi era sa il sugrum pe unu.dupa ce ca avea un pret cu 20 mil mai mult ca ceilalti, imi spusese ca nu are acel stalp de care noi avem nevoie si nu il gasim.
intre timp am gasit pe altii care au stalpul dar nu fac actele.
si il sun pe asta si ii spun ca vreau sa cumpar actele adik proeictul, memoriu si ce mai facuse.incepe individu sa urle in telefon zicandu-mi ca el nu isi vinde munca la altii, eu ii raspund ca am gasit stalp si pe unii care sa imi faca lucrarea si imi zice tampitu' ca si el are stalpu'.imi venea sa il omor.pai se joaca cu mine cu nu e stalpul ba uite stalpul?!?!
e nebunie totala.si inca nu am ajuns la primarie!at alta distractie!


va pupam si sper sa ma auziti cat mai curand ca am curent electric.

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Am cam chiulit, ce-i drept! Am cautat gresie si faianta pentru baile de sus! Am gasit ceva pe gustul nostru intr-un final! Dupa mii de cautari, framantari...am decis: baia noastra: alb cu bleu-lavanda si gresie bleu si baia Alexiei: crem(unt) cu galben. Am luat si cazi: una de metacryl si una acryl; drepte.
Sapt asta astept meseriasul sa puna gletul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

apropo de cazi simple
am vazut de plastic si de tabla.
zici acryl la cele de plastic?
de ce ai luat de plastic?eu am senzatia ca se crapa in timp precum ligheanul.nici alea de tabla nu prea ma incanta.

pupici


jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

quote:
Originally posted by jone

sotul meu invata meserie din mers!
s-a apucat sa tencuiasca.
el si cu tatal meu.sunt tare curioasa ce o sa gasesc peste 2 zile.
oricum cred ca va face mult mai bine decat multi asha zisi meseriasi.

pai se joaca cu mine cu nu e stalpul ba uite stalpul?!?!
e nebunie totala.si inca nu am ajuns la primarie!at alta distractie!


va pupam si sper sa ma auziti cat mai curand ca am curent electric.

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine!"





Spor la lucru sotului tau!
ce figura esti cu stalpul!!!
Fetelor mi-am gasit caine in Ungaria Sunt happy!!Peste 2 luni mergem dupa el,azi s-au nascut puii.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor pe unde umblati?Construit sau adunati bani?
Spre marea mea multumire am facut site la geamuri la bucatarie,o baie de la etaj,baia de la parter,spalatoria(astea sunt fixe) si pe marti s-ar putea sa-mi aduca la birou si la un dormitor la etaj(astea sunt cu balamale).Mor cand vad muste in casa asa ca iau masuri ca sa nu mor .
pupici

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput