Constructie balcon la parter

Constructie balcon la parter | Autor: catrinik

Link direct la acest mesaj

Salutare

poate ma puteti ajuta si pe mine in legatura cu urmatoarea problema: as dori sa construiesc un balcon la parterul unui bloc. In principiu cam ce acte sunt necesare si cam cit costa toata afacerea.
Merci

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns koalitza spune:

Nu stiu exact ce acte iti tb dar stiu ca prietena mea a dat 10 mil pe toate hartiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

si pe mine m-ar interesa sa aflu mai multe detalii. daca este careva din timisoara si poate sa imi spuna si mie cam cat costa totul m-as bucura!
multumesc!

lavinia "nunta noastra 02.07.2005" - cea mai frumoasa zi din viata mea
pozele noastre:http://pg.photos.yahoo.com/ph/lavicerei/album?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

in primul rind iti va trebui autorizatie de constructie

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu pina acum am aflat asa:
1. Certificat de urbanism
2. Proiect de rezistenta sau proiect de arhitectura. Aici nu stiu exact despre ce e vorba
3. Se obtine autorizatia de constuctie.
In final as vrea sa-l fac mare, pe lungimea a 2 camere si am auzit ca as putea sa ajung la max 2.500 euro cu tot cu termopan inchis tot balconul.
E.. pe la pct 2 nu prea stiu exact ce ar fi nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

poate te ajuta: www.bap.ro/pro.html" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Eu mi-am facut balcon la parter acum 4 ani. Incepi cu proiectul balconului( cel de rezistenta sau arhitectural). aPOI DEPUI CERERE LA PRIMARIE, DE UNDE primesti o lista intreaga cu ce aprobari ai nevioe(de la gaze, apaterm, electrica, romtelecom, etc). Platesti j-de mii de taxe ( de moluz, de gunoi etc) si dupa ce ai facut toate astea, te rogi bine la Doamne-Doamne( sau dai spaga) si astepti! Stai pe capul primariei saptamanal, zambesti, intri pe geam cand te da afara pe usa si dupa vreo 3 luni esti fericita posesoare a autorizatiei e constructie! Care este valabila 1 an, cu posibilitate de prelungire pana la doi ani, daca ai inceput fundatia.Dupa ce muncesti de dai in branci si iti vezi visul cu ochii vin cei de la inspesctia in constructii si dau avizul de receptie.Iar cine ti-a spus ca te ajunge cam 2500 de euro, te-a mintit! Acum 4 ani, m-a costat cam 60 milioane cu tot cu termopan, 2 geamuri ( unul in 2 canate si unu in 3) in conditiile in care am facut totul in regie proprie!
Sper ca nu te-am demoralizat si spor la treaba! Merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Merci mult. Sa vedem ce o iesi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Am inceput demersurile pt balcon si pina acum am facut urmatoarele:
- proiectul tb sa vina de la arhitect, nu stiu cit o sa coste
- am obtinut avizele de la romtelecom, apa nova etc care au durat maxim 1 luna si m-au costat 2.700.000 lei.
In functie de ce se mai intimpla, o sa va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Revin cu detalii sa va spun ce am rezolvat pina acum.
- certificatul de urbanism era obtinut deja
- proiectul de arhitectura e gata si m-a costat 200 euro
- avizele asa cum v-am mai zis au fost scoase si au costat 2.700.000
- expertiza tehinca a fost si ea facuta ( gratis ). Altfel ar fi costat tot cam 200 euro
- proiectul de rezistenta tot gratis l-am facut, altfel ar fi costat si asta 200 euro
- am si acordul asociatiei de proprietari.

Acum tb sa ajung la inspectia de stat in constructii cu toate astea si sa vad ce-mi da si de acolo.

Ar fi pina acum costuri de 700 euro si inca nu am construit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Georgeasco draga, multa rabdare si tutun! Ma bucur ca nu ai renuntat, e o mare satisfactie cand se termina! Cum ai de gand sa construiesti? Cu firma sau in regie proprie? Daca vreti sa il faceti singuri, la ceea ce iti spusem mai inainte, gandeste-te si la multiiiii, multi nervi tociti, inghitit injuraturi, sau dupa caz, dat drumul la ele cu foc, dar scutiti si enorm de multi bani! Crede-ma ca am turnat la apa peste beton de mi se acrise, ca am invartit cu lopata, tot la beton de simteam ca fac apoplexie, dar acum, dintr-un banal apartament cu 2 camere am ceva frumos in care ma simt extrem de bine! Nu te descuraja si mergi inainte! Mult succes!

Mergi la inceput