Constructie balcon la parter

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

He he.. ce ma incurajezi.
O sa-l facem in regie proprie.... da-l incolo... nu mi-o scoate peri albi.

Macara cu speranta sa ramin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Ma ajutati si pe mine cu o informatie ?
daca ai deja balconul facut, fara autorizatie, te pot pune sa il desfiintezi, demolezi?
Adica: eu stau la etajul 1 si vecinii de sub mine au facut balcon care l-au marit si la geamul de bucatarie. Astfel, eu cand ma uit pe geam vad un kk de tabla chiar la mine sub geam. (ei asa au luat apartamentul de la ceilalti proprietari). Dar daca se face sesizare se poate demola?

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Georgeasco, ma bucur ca nu te-am descurajat! Ca sa te incurajez si mai tare iti spun ca al meu consort s-a indragostit de constructii si s-a transfomat intre timp in arhitect, fierar betonist, sapator, tinichigiu, rigipsar etc. Adica s-a apucat sa construiasca o casa. Nu singur ci impreuna cu socrul din dotare. Ne-am apucat anul trecut in vara si acum avem o mandrete de casa pe care o amenajam cu drag. Ce iti trebuie cand te apuci de construit( ca mesteri vorbind) un fierar betonist bun ( ai grija ca iau si pielea de pe tine), apoi un dulgher bun sa iti faca cofragul bine ( daca nu ti-l face bine, ies fundatia a sau stalpii cu burti si bagi apoi la tencuiala de iti iese pe ochi)apoi zidarul si in final iti recomand dint tot sufletul sa torni placa cu pompa. Trebuie turnata intr-o zi, nu cu intreruperi si desi te costa cam mult inchiriaatul ei, la sfarsitul zilei nu e nimeni lesinat de munca. Dar pompa e indicata pt suprafete mari de turnat. daca ai suprafata mica, nu merita costurile.
Codruta, nu stiu sa iti spun daca se poate demola, dar sigur pot plati amenda. Numa ca nu stiu cine se incumeta sa faca asa ceva unui vecin. Eu una, nu as indrazni. Sa vezi tu mandrete de balcon facut sigur fara autorizatie, la blocul din fata mea. E la etajul 1, ridicat pe 2 stalpi de cornier si are o lungime de vreo 8 metri, in conditiile in care balcoanele vecinilor sunt de maxim 3 m lungime. Cel de la parter n-are balcon da ma indoiesc sa mai aiba macar lumina naturala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikidutza spune:

Am inceput demersurile pentru autorizatii dar as vrea sa gasesc din timp si fierar-betonistul sau ce-o fi el care sa-mi construiasca balconul. ma poate ajuta cineva?

Mergi la inceput