carucioare...

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: martie
Subiect: Carucior Brevi Grillo sau Neonato Piuma?
Trimis la: 03/01/2008 20:02:09
Mesaj:


Am stat pe internet de mi-au iesit ochii.. am ajuns la concluzia ca unul dintre aceste doua carucioare mi s-ar potrivi, ca am avut o chinezarie de Baby Care (cred ca le stiti toate) si acum, la al doilea bebi, am constatat ca e varza.
Cu viscolul asta nu ma incumet prin magazine sa stau sa caut, asa ca m-am hotarat sa comand prin Internet, dar cum sunt patita cu Quelle, ca una e poza si alta realitatea, as dori sa stiu daca are cineva unul din aceste doua modele. V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta!

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: A.C
Raspuns la: 03/01/2008 20:48:25
Mesaj:

PEG PEREGO (sunt foarte multumita de el)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: martie
Raspuns la: 03/01/2008 21:06:13
Mesaj:

A.C, multumesc, dar ce model? Ca eu vreau unul sport ca astea doua. Care sunt ff usoare, se inchid cu un singur buton, tip umbrela, ma rog - practice.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: gazzella
Raspuns la: 04/01/2008 11:12:22
Mesaj:

l-am gasit
uite asta l-am avut io cu felix
e fenomenal, se comporta ca un 4X4
http://www.7ya.ru/pub/mobile/img/peg-perego.jpg
http://it.advisto.com/user_images/53538_7985_20061016_001.jpg
se poate impinge foarte usor doar c-o mana, rotile sunt mari, robuste, caruciorul inalt, garantat mergi cu el pe teren accidentat, eu am batut toate parcurile cu el si nu pe alei
din pacate l-am aruncat fara sa gandesc ca unul ca asta nu mai pup
si am cumparat un altul, tot PEG PEREGO
http://www.trovavetrine.it/catalogo/babychicco601.jpg
al meu e pe portocaliu
cateva aspecte pe care sa le ai in minte:
- sa fie usor pentru ca imediat ajung si ai tai la varsta in care nu vor cauruciorul, dar tu-l ai si o sa risti sa te regasesti in situatia de-a avea 2 pitici pe jos, unul mergand in stanga, un altul in dreapta + un carucir gol (io mai am si un catel)
- sa fie suficient de larg ca sa incapa amandoi in carucior atunci cand vor amandoi in carucior si-i tragedie de nu-i pui
(asta ultiumul de care-ti ziceam e)
- sa aiba un singur mare maner, larg de care sa-l poti apuca/impinge (cele cu 2 nu-s deloc practice si daca te gandesti ca cu o mana sa impingi caruciorul si cu alta sa tii vreun brotacel te-ai ars!)
- si gandeste-te si la perioada pentru care-l cumperi, daca ti-e intr-adevar necesar
eu pe al meu nu l-am mai scos din balcon de vreo 2 saptamani pentru ca e tare greu cu 2 copii care vor sa umble + carucior de tinut sub ochi
fata chiar cand nu vrea sa mearga singura vrea in brate, deci o iau pe ea in brate sau o pun pe umeri, cumparaturile in carucior si feciorul pe langa pana cand in ultimul timp m-am smecherit, iau fata pe umeri, cumparaturile in rucsac, las caruciorul acasa si feciorul pe langanoi, e mai usor, nu suna chiar a sinucidere
------------------------------------------------------------------------------


Autor: Amethyst
Raspuns la: 04/01/2008 12:58:22
Mesaj:

Daca vrei neaparat intre cele doua, Piuma -am vazut la o prietena si e foarte bun, iar eu personal iti recomand Moving Light de la ABC Design, are toate caracteristicile pe care mi le doream la un carucior. Il poti cauta pe net, eu nu-ti dau link sa nu se considere reclama.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: martie
Raspuns la: 04/01/2008 14:16:15
Mesaj:

Gazella si Amethyst, ambele modele recomandate de voi au fost la un moment dat optiunea mea - vad ca ati inteles exact ceea ce vreau eu, dar, ca exista un dar, modelele mele sunt mult mai ieftine, de fapt cred ca cele mai ieftine si au un design super pt. o fetita, cel Brevi are inimioare pe el si e disponibil in culori ca roz, rosu, iar cel marca Neonato tot asa are un design foarte sic, "feminin", dar am impresia ca materialul din care e facut e mai bun decat cel de la Brevi, Brevi parca ar fi din fas, nu stiu, asa e?


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: martie
Raspuns la: 04/01/2008 14:20:24
Mesaj:

Gazella, uite, ce mi-ai scris tu despre carucioare sunt niste sfaturi foarte foarte practice, in mare le stiam, fetele mele au 1 an si 9 luni si bebi 8 luni, dar recunosc ca la partea cu manerul nu m-am gandit. Asa este, sa aiba manerul intreg. Super! Mersi mult si pt. sfaturi, pt. toata lumea cred ca sunt utile.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ipearina
Raspuns la: 04/01/2008 18:04:36
Mesaj:

Martie, cumnata mea are de vanzare un carucior Neonato Piuma. Daca te intereseaza, ii cer detalii; stiu doar ca l-a folosit numai trei luni si ca e in stare foarte buna.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: martie
Raspuns la: 04/01/2008 18:53:12
Mesaj:

Ipearina, multumesc, sa-mi spui daespre carucior daca stii ceva de el, dar de cumparat vreau nou pentru ca e ieftin si pt. ca e pt. bebi al 2-lea care saraca are totul second hand de la cea mare, chiar asta era unul din motive, imi trebuie mie, dar daca tot iau, sa aiba si ea macar asta nou. Multumesc f. mult, dar sa-mi zici de el daca e bun.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: lilina
Raspuns la: 04/01/2008 23:21:11
Mesaj:

Brevi Grillo mi-a placut si mie, dar e f.f.ingust, d.mic...e pt.pitici mici mici
Eu i-am luat bebelului meu Inglesina Esspresso de care sunt destul de multumita
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: dandusa
Raspuns la: 05/01/2008 00:19:03
Mesaj:

brevi grillo sa traiasca...
mi-a placut din prima clipa...si inca imi mai place...,fetita mea are 14 luni...,nu-i este ingust deloc...,ba chiar fff bun...,ce nu mi-a plact ulterior la el a fost faptul ca picioarele ii atitnau cam mult...cind statea lungita/dormea...,uite aici,partea de jos nu este rigida...,sa-i sustina piciorusele mai bine...
in rest l-am folosit fff mult,am carat multe cumparaturi in cos...,l-am strins de nspe' mii de ori...,inca este ok...
fff usor de manevrat,poti folosi doar o singura mina la inchis/deschis si condus...

incape si-n portbagaj de matiz,daca nu ai boxe pe spate
daca ma lasa si miine in pana...,tot nu ma supar...,la cit de ajutor mi-a fost...
regret ca nu l-am luat pe cel rosu...,poate la al doilea...,cine stie...

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: martie
Raspuns la: 05/01/2008 17:51:18
Mesaj:

Lilina, Inglesina Espresso am impresia ca e mult mai scump, dar e tot asa de usor manevrabil, impachetabil etc. ?
Dandusa, exact din motivele pe care le-ai enumerat il vreau si eu. Din ce material e, ca sa nu fie din fas ca nu-mi place, nu-mi dau seama din poza.
Va multumesc din suflet pt. rasp


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: daliaailad
Raspuns la: 07/01/2008 14:28:48
Mesaj:

Noi avem Brevi Grillo si e foarte practic. Nu mai repet ce a zis deja dandusa ca n-are sens dar sunt de acord cu ea.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: iriss27
Raspuns la: 12/01/2008 18:54:39
Mesaj:

martie eu am caruciorul Cam Portofino, care este modelul similar celui de la Neonato, ales de tine. Cam si Neonato fiind marci ale aceleiasi firma (asa mi-a spus o vanzatoare). Modelul Cam, are husa dintr-un fas mai dur si buretele mai gros decat cel de la Neonato.
Al meu are 7.5 kg si a fost exploatat la maxim. Il urc destul de usor pe scari, se manevreaza usor in lift, are husa pt picioare pt iarna si acoperitoare de ploaie ... singurul defect este ca nu are maner reversibil. Dar toate modelele pe care le-am vazut sa fie usoare, nu aveam optiunea aceasta.
Il am de cand s-a nascut pitica, pt ca se lasa la orizontala pana la 15 grade, exact cat sa nu se inece daca regurgiteaza. Despre utilizare (in 11 luni si jumatate): am fost cu el la tara, la Viena, pe munte, chiar pe drum forestier am mers cativa km, la mare, plimbat zilnic min 2-3 ore, plus acum pe zapada. S-au tocit aproape de tot cauciucurile de cat l-am folosit, dar sunt extrem de incantata de el. Nici macar nu scartaie nimic, s-a comportat excelent (cum am auzit alte caruturi pe strada).
Fixul meu a fost sa fie usor, sa se lase aproape complet pe spate (grillo se lasa pana la 30 de grade, ca l-am testat si pe acela si parca are rotile mai mici in diametru si pare mai fragil) si sa aiba cat mai multe pozitii de inclinare a spatarului (cred ca are 4-5).
Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai intrebari, cu drag te lamuresc.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: iriss27
Raspuns la: 12/01/2008 18:57:39
Mesaj:

uite pe net cum arata:

http://reclama/detalii.php?cod=CA129
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: martie
Raspuns la: 12/01/2008 19:05:30
Mesaj:

Iris27, iti multumesc foarte mult, seamana mult cu Neonato Piuma si e f frumos si modelul tau... of, acum inclin iar spre Neonato... mai astept..pana se topeste zapada mai astept opinii.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: iriss27
Raspuns la: 15/01/2008 23:24:15
Mesaj:

daca tot o sa fie fetita mai mare, de ce nu cumperi direct un carucior din gama ultra-light?
va fi mult mai usor de manevrat :)
-------------------------------------------------------------------------------


Autor: slippers76
Raspuns la: 15/01/2008 23:44:32
Mesaj:

Martie, eu am luat un Brevi Grillo si sunt foarte multumita de el. E un pic cam micutz daca-l folosesti ca landou, dar e extrem de usor si manevrabil. Vlad are patru luni jumate si e inca in el, bine merci, in conditiile in care l-am exploatat la maxim, si afara si in casa. Caruciorul arata ca nou si cred ca o sa-l mai folosim multa vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: kitzy
Subiect: Carucior Graco mirage plus
Trimis la: 22/01/2008 09:46:00
Mesaj:


Buna! Am vazut pe siteul Graco acest carucior de care m-am indragostit si as vrea sa stiu daca si-a luat cineva acest model si cum e. Cel mai mult ma intereseaza daca manerul se poate schimba din fata in spate si invers, sa pot impinge carcuiorul din ambele sensuri, daca se poate pune bb culcat de tot in el, cat de comod e de urcat pe scari, avand in vedere ca are doar 7kg, nu 10 cat am vazut la altele. Asptept raspunsuri!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: kristinutza
Raspuns la: 22/01/2008 12:15:07
Mesaj:

am fost fff multumita de carucior.
manerul nu se poate schimba, dar eu nici nu vroiam sa se schimbe. bb se pune culcat de tot in el. e f comod de urcat pe scari, e usor, intra in lift.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mamacapra
Raspuns la: 22/01/2008 12:52:46
Mesaj:

Din cate am vazut in imaginea de pe site-ul lor nu cred ca manerul este reversibil. Si eu caut un carut cu maner reversibil, dar ce mi-a placut am gasit doar de la 8 mil in sus,asa ca mai astept pana in primavara.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: kitzy
Raspuns la: 22/01/2008 12:52:47
Mesaj:

Kristinutza merci mult de raspuns.
Deci incape si in lift si e comod de carat. Se poate pune si pe semisezand si sezand, nu? Tu tot de net ti l-ai luat?
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: kitzy
Raspuns la: 22/01/2008 13:03:56
Mesaj:

Mamacapra si mie mi-ar fi placut cu maner reversibil, dar am vazut si eu ca alea sunt foarte scumpe si mai grele, mie mi-ar trebui ceva usor cum e asta, acuma nu mor daca manerul e fix, important e sa nu fie mare caruciorul, sa fie usor si sa aiba pozitii de culcat, semisezand, sezand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

eu am loola de bebe confort si sunt foarte multumita deocamdata, uite.l aici
http://www.bebeconfort.com/UK/prom_poussette_loola.htm

insa daca ar fi sa cumpar unu acum as lua stokke
http://www.xplory.com/

bugaboo arata destul de dragut dar cica e gre cu rotitele alea mici
http://www.justaskleah.com/images/bugaboofrog/bogaboo-standard-2way.jpg

mutsy e iarasi foarte util si frumos
http://www.mutsy.nl/products/urban_rider/options

cand copilul e mai mare merge si britax verve
http://www.bebeando.com/graficos/img_articulos_adicionales/britax_verve.jpg

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Dayana,si eu sunt multumita de Loola si imi place Stokke

Am vazut de curand,un nou model f. interesant de la Peg-Perego- se numeste Skate

http://en.pegperegoskate.com/skate-video

Ce mi se pare interesant este ca (din cate inteleg,ca nu am vazut live), landoul se transforma in modul sport ;se poate regla si el pe inaltime (nu cat Stokke,dar cat de cat..)

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu am stokke si sunt f f multumita, se manevreaza extrem de usor , e o minunatie de caricior! noi suntem inca la faza landou insa..
nu l-as recomanda insa pt teren accidentat, gen strazi desfundate pline de bolovani, nu s-a stricat, dar merge greu. pe iarba e insa ok.greu mi-a fost si pe nametii din bucuresti.
astept insa stadiul de carut sport, acolo e cu adevrat profitabil un stokke.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

ancami - da frumos modelul ala de peg perego,
am mai descoperit unu dar nu stiu daca exista si in europa
orbit baby si imi place ca "oul" se invarte http://www.orbitbaby.com/products/ois_demo.html

oricum ca design raman la stokke pana acum cine stie ce.o mai aparea,

sabina ai folosit vreodata partea de 6+ cu doar doua roti? sa incerci sa cobori scari? (nu cu copil , ma gandeam ca asa de curiozitate ai facut testul)

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

n-am facut testul
dar o sa il fac in curand si revin, e destul de greu de pliat, adica la inceput n-am avut curaj pt ca am vut o cicatrizare mai grea la cezariana, si mi-a fost frica sa nu fortez. Acuma m-am luat cu....viata si n-am incercat.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Noi avem acum un Neonato Piuma dupa ce am renuntat la un greoi TCM care nici in lift nu prea incapea. Pretul lui Neonato e f bun, e usor manevrabil, nu cantareste mult si nici nu e voluminos. Se pliaza usor si pana si neveste-mii i se pare bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Carucior Graco Aerosport
kitzy
Trimis la - 04/02/2008 : 11:10:21
--------------------------------------------------------------------------------

M-am decis sa cumpar un carucior Graco aerosport si m-ar interesa niste opinii, daca ati cumparat careva din voi asa ceva, cum se comporta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

si eu as vrea Graco Aerosport Plus, stie cineva ceva despre el?...

LUNY, in 35+ cu bebe MATEI CRISTIAN DPN 11.03.2008
http://www.flickr.com/photos/23097488@N05/sets/
http://community.webshots.com/user/luny_lee

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput