carucioare...

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

M-am zapacit de cate informatii despre carucioare si dupa cate lucruri trebuie sa te uiti cand alegi un model.
Eu vreau un carucior care sa poate fi folosit de la 0luni, sa fie mai usor si sa aiba maner rabatabil.A si sa nu uit sa fie si solid , sa nu se rupa dupa cateva luni de utilizare
Eu am gasit pe net un model Babideal Misourri 2 cre indeplineste primele 3 conditii dar nu stiu cate e de solid. Daca aveti cumva informatii despre modelul asta va rog ajutati-ma si pe mine sa ma hotarasc.


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Sa te uiti si dupa Mag England Princess:
- maner reversibil (foarte util la vant/soare/toanele copilului);
- partea superioara a manerului este rabatabila (il reglezi dupa inaltimea ta);
- are si o mica ferestruica transparenta in capotina si te poti uita la bb sa vezi ce face;
- spatar reglabil 3 pozitii;
- suspensii (utile si cand e marait si vrea sa fie leganat);
- centura 5 puncte;
- roti mari care te ajuta cu gropile din bucuresti;
- bord de iarna/vara;
- se foloseste de la 0 luni;
- buzunare si buzunarele peste tot unde se poate;
- husa (utila in caz de vant, ploaie);
- 2 roti pivotante care se pot bloca;
- frana simultana pe rotile mari;
- frana separata pe rotile pivotante;
- se strange.
Noi l-am folosit aproape in fiecare zi si in afara de uns rotile (pentru a le intretine bine mai mult timp) nu i-am facut nimic special.
Acum depinde de tine ce inseamna usor. Modelul asta are vreo 7 kg, vad ca acela pe care l-ai ochit are 9 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Dupa parerea mea cel mai bun carucior este Quinny Buzz Se poate folosi de la nastere in combinatie cu landoul Dreami sau scaunul de masina tip scoica Cabrio.

Greutatea maxima admisa: 20 kg.

Sistem revolutionar de deschidere hidraulica.

Usor de pliat si depliat cu o singura mana.

Rotile din spate mari, gonflabile.

Roata din fata pivotanta, se roteste la 360 grade.

Sistem de franare pe cablu cu activare de la nivelul piciorului.

Maner reglabil de inaltime.

Scaun reglabil pe trei pozitii de relaxare.

Suport pentru picioare reglabil.

Ham de siguranta cu prindere in 5 puncte.

Husa dublata ce ofera maxim de confort bebelusului dvs.

Copertina de soare.

Copertina de ploaie.

Geanta pentru accesorii.

Pompa pentru umflat rotile.

Pliat, ajunge la dimensiunile: 80x20x60 cm.

Eu il folosesc de cand bebita mea avea 3 sapt. acum are 1 an si sunt foarte multumita de el ... dupa atata timp este in cea mai buna stare ....bine cu exceptia unor zgarieturi

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

O versiune mai buna ca Quinni este asta:
http://en.pegperegoskate.com/
Peg Perego Skate!!! e super...
In primul rand e mai ieftin (un pic) ca Quinni, si are incluse carriage pt bebe micutz, si apoi caruciorul cand poti sa il mai ridici un pic!!!
Car-seat-ul e separat dar se poate fixa pe frame in caz ca bebe a adormit in masina...
Mie mi-a placut tare mult!!!! (pt finutz)





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Mami si tati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Peg Perego Skate... e dragutel dar eu nu l-as alege. Quinny e mult mai practic.

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anstoian spune:

Avem carucioare.... Bun!


Dar cat de limitat ne este accesul la transport? (de ex)
NU iau in calcul (deocamdata) accesul greoi sau imposibil in unele magazine sau inexistenta rampelor pe strazi si tot ce inseamna diferenta de nivel...


Incercand sa atrag atentia asupra unor probleme de care se lovesc persoanele care utilizeaza carucioare, a luat nastere petitia urmatoare: http://www.petitieonline.ro/petitie/petitie_pentru_facilitarea_accesului_carucioarelor_copiilor_sau_persoanelor_cu_handicap_la_transportul_in_comun_cu_metroul-p08460049.html

Urmeaza alte petitii menite sa ne faca viata mai frumoasa... :)

Sper sa beneficiez de sprijinul vostru!

Puteti intra pe linkul de mai sus pentru a vota. Procedura este foarte simpla, nu necesita completarea unor formulare interminabile!
Pentru a reusi sa strangem semnaturile necesare, va rog sa transmiteti mai departe linkul de mai sus, pe mess, mail sau alte mijloace...(bloguri, etc)

O zi minunata sa aveti!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

GRACO- METROLITE, foarte multumita. L-am folosit de la nastere pana la 4 ani.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Pentru Carmenela -exact cand sa raspund la subiectul tau a fost inchis asa ca postez aici.

Din experienta mea, mi-a placut mai mult cel cu 3 roti pentru ca e mai usor de manevrat, se strecoara mai bine, e mai sportiv asa, mi se potriveste. Daca bebe se naste vara, nu ai nevoie de landou neaparat, poti lua un carucior simplu dar care se lasa la orizontala. Ia-ti neaparat unul usor, care se strange rapid, din buton. Multe sunt frumoase, scumpe si grele de mori plus greu de manevrat. Am avut si eu unul la inceput si l-am blestemat.
Poti da si o cautare pe goole, cum alegi caruciorul, ca sunt articole pe aceasta tema.
Sarcina usoara si bebe sanatos!

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Super super este Energy (sport) de la Jane. La BExpo l-am luat cu 450ron...e usor (5.6kg) si se manevreaza tare frumos. Am mai avut un Magengland (cu landou dar se facea si sport) dar nu suporta comparatie.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenela spune:

Multumesc Amethyst. Mi-am incrucisat ochii de cate am citit pe topicul asta...:-) Urmarea...? Sunt si mai nehotarata..:-)
Am 2 variante la care ma gandesc: Cam Combi Family, Chicco trio Transformer (asta mi se pare cel mai practic, ca are chiar de toate...) si Graco Trekko, care imi place la nebunie, insa nu are prea multe optiuni....Daca cumpar tot ce mai imi trebuie pentru el....ajung la 17-20mil, ceea ce personal mi se pare cam mult, desi daca i-as avea...i-as da...:-)
Pana in acest moment castigatorul este Chicco Transformer, ma duc azi sa il vad si daca imi face cu ochiul...il iau...Imi place ca se face si sport si are 7,5kg, are landou si scoica pentru masina... Dar voi suferi teribil dupa Graco Trekko...imi place mult de tot, ca si Quinny Buzz si ABC design Tec6 parca....Astea cu 3 roti sunt de departe preferatele mele.... Va anunt daca l-am luat pe Chicco si daca sunt in lacrimi dupa Graco....
Va pup.

carmenela

Mergi la inceput