REVOLTATOR!!! ("Evanghelisii")

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

casandra si Lilanda, voi va contraziceti degeaba:D
pe cuvantu meu de onoare, daca ati fi vazut ce-am vazut eu la TV nici n-ati fi scris macar un cuvintel despre prostia asta.

Era o plictiseala infioratoare, nici macar nu distingeai marea gaselnita a scenariului, ca piesa nu poti s-o numesti.

cat despre exercitiul de alegere....normal ca orice intlectual va alege arta cu sens:D






Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Norocul lui Pipidi ca suntem crestini...ca uite ce-a patit Van Gogh din cauza lui "Submission" Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Norocul lui Pipidi ca suntem crestini...ca uite ce-a patit Van Gogh din cauza lui "Submission"

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA





Exact la asta ma refeream irina. La faptul ca un exercitiu artistic (sa nu-i zic opera, ca cica nu e), al carei mesaj este religios, nu poate zdruncina credinta celui care crede cu adevarat. In schimb, replicile intolerante intotdeauna fac impresie. Pe mine, recunosc, genul acesta de www.laurentiudumitru.ro/evanghelistii-pippidei.php" target="_blank">predica, in care actorii sint pusi in corpore pe lista rusinii, in care regizorul e facut "nefericit", in care autoarea are parte de tot soiul de apelative peiorative de la "doamna" la "faptura", ei bine, exact genul asta de discurs, m-a facut sa ma indepartez de Biserica.

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

------------
Pe mine, recunosc, genul acesta de predica, in care actorii sint pusi in corpore pe lista rusinii, in care regizorul e facut "nefericit", in care autoarea are parte de tot soiul de apelative peiorative de la "doamna" la "faptura", ei bine, exact genul asta de discurs, m-a facut sa ma indepartez de Biserica.
-------------
Uite, vezi ca si pentru tine sunt lucruri pe care nu le poti considera doar exercitiu de alegere intelectuala. Nu poti gandi ca respectiva predica nu e nimic mai mult decat o optiune, un joc de cuvinte, pus pe hartie, asa cum si piesa Alinei a fost pusa pe scena. Iar astfel de scrieri au actionat asupra ta, n-ai ramas imuna. Ma intreb cati vor privi gestul artistic cu suspiciune, datorita Alinei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by lilanda

quote:
Originally posted by irina.c.

Norocul lui Pipidi ca suntem crestini...ca uite ce-a patit Van Gogh din cauza lui "Submission" Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Exact la asta ma refeream irina. La faptul ca un exercitiu artistic (sa nu-i zic opera, ca cica nu e), al carei mesaj este religios, nu poate zdruncina credinta celui care crede cu adevarat. In schimb, replicile intolerante intotdeauna fac impresie. Pe mine, recunosc, genul acesta de www.laurentiudumitru.ro/evanghelistii-pippidei.php" target="_blank">predica, in care actorii sint pusi in corpore pe lista rusinii, in care regizorul e facut "nefericit", in care autoarea are parte de tot soiul de apelative peiorative de la "doamna" la "faptura", ei bine, exact genul asta de discurs, m-a facut sa ma indepartez de Biserica.pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Intradevar,nu poate zdruncina credinta,in schimb poate jigni pe credinciosi,fiindca terfeleste ceea ce au mai sfant.Biserica este datoare sa ia atitudine,in sensul ca trebuie sa spuna public ce reprezinta aceasta piesa pentru crestini,si sa-i sfatuiasca pe acestia sa nu vizioneze aceasta blesfemie.Ca si crestini,nu putem fi toleranti cu asa ceva,in sensul ca nu putem califica aceasta piesa ca ceva bun si ziditor pentru un credincios.Dar ,pana la urma,de la ce poti sa te astepti de la un necredincios?Sa-L iubeasca pe Dumnezeu?Sa nu ne facem iluzii...
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by lilanda
[br.

Pe mine, recunosc, genul acesta de www.laurentiudumitru.ro/evanghelistii-pippidei.php" target="_blank">predica, in care actorii sint pusi in corpore pe lista rusinii, in care regizorul e facut "nefericit", in care autoarea are parte de tot soiul de apelative peiorative de la "doamna" la "faptura", ei bine, exact genul asta de discurs, m-a facut sa ma indepartez de Biserica.

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet



Lilanda, te inteleg perfect. Eu chiar nu stiu nimic, dar nimic despre tine (nu cred sa ne fi intersectat pe vreun topic), dar te rog mult, mult sa nu bagi in aceeasi oala pe Dumnezeu si biserica. Poate ca tu nu o faci, dar cum am zis nestiind nimic de tine, iau in considerare ipoteza asta.
Adica m-ar intrista sa zici ca indepartarea de biserica s-a suprapus cumva cu indepartarea de Dumnezeu.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by casandra
Uite, vezi ca si pentru tine sunt lucruri pe care nu le poti considera doar exercitiu de alegere intelectuala. Nu poti gandi ca respectiva predica nu e nimic mai mult decat o optiune, un joc de cuvinte, pus pe hartie, asa cum si piesa Alinei a fost pusa pe scena. Iar astfel de scrieri au actionat asupra ta, n-ai ramas imuna. Ma intreb cati vor privi gestul artistic cu suspiciune, datorita Alinei.




Ba tocmai asa am privit discursul; ca un exercitiu de alegere intelectuala a parintelui intre a combate o idee cu calmul si intelepciunea pe care ar trebui sa le aiba un slujitor al Domnului si discursul acesta plin de obida si infierare, cu atacuri la persoana.
Si ai dreptate; daca Alina ar fi reprezentativa pentru tagma artistilor, asa cum preotii sint pentru credinciosi, atunci probabil ca multi vor privi cu suspiciune actul artistic.

(uite, e momentul sa-ti marturisesc faptul ca esti prima persoana careia i-am citit cu placere mesajele referitoare la credinta ortodoxa . Ai calm si intelepciune si, mai ales, ai argumente...altele decit citate nesfirsite din Scrpituri sau Sf. Parinti!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

denitzel, ma refream strict la Biserica!!! :-)))


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by lilanda

denitzel, ma refream strict la Biserica!!! :-)))


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet



Hai sa te pupe mama atuncea, ca mi-ai tras o sperieturaaa...
Gata, acuma nu te-oi mai uita! Ne-am intersectat pe forum:))

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Gestul Alinei Mungiu mi-aduce aminte de artistul italian, disperat ca prin talentul lui nu va ajunge niciodata celebru, si care s-a hotarit sa forteze putin istoria: a luat un ciocan si i-a spart unghia de la piciorul lui David, statuia de la galeriile de arta din Florentza.
Masura pe care au luat-o si mediile culturale si ziaristii a fost ca numele artistului respectiv sa fie trecut sub tacere. Eventual e numai amintit ca "artistul nebun italian"
A


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput