@ construit CASA! (6)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

110 mil pt un put????????????????Ce curge din el??????Noi am forat in vara-2004 la 12m (pt undat gazonul si curtea), nu manual, cu manopera sin materiale a costat 5 mil.La ora 9 s-au apucat , la 12 a fost gata si are debit f bun.Vara chiar daca e seceta merg aspersoarele la gazon cate 2 ore fara probleme(scoatem cu hidroforul).
Bebe la noi la Arad o vana mare pe colt cu "bule" costa 16 mil.A noastra a fost 24 pt ca am vrut baterie tip scoica.Este adevarat ca e pret de producator.
Flafi ce preturi!!!Stau sa ma socotesc cata economie am facut cu pusul de rigips, gletuit si zugravit ca iese 290 000/mp.
Fetelor va fac eu cu sotul la 200 000/mp si zau smirglui peretii de-si rup mustele picioarele(aluneca pe pereti )asa fini sunt.Macar fac si eu un leu de o suta si "imbrac" casa pe exterior.La noi la incalzire se ia 1mil de calorifer dar cu tevile aferente.
va pupici pe toate

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Si eu ma intreb ce curge prin putul ala. Am intrebat la o firma si ni s-a spus ca pretul e cam de 1.5 mil pe metru. Inmultit cu 40 ieseau 60 mil. Mi s-a parut mult, si ii sun pe vecini sa-i intreb la ei cat a fost. Cica nu stiu ce carcalaci are apa, ca nu sunt bune tuburile de beton, ca trebuie nushce material (platina ma gandesc , la banii astia) si aflu de 110 mil. Pai asa n-o sa terminam casa nici anul asta, si eu am trecut peste toate pragurile psihologice, vreau sa ma mut de-acum.

Nu ma uitati cu fosa septica, cum se face si cam care sunt costurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

deborah, si la gaza te va costa tot cam si electrica, poate si mai mult, daca inca n-ai facut demersurile incearca sa le faci cit mai curind daca vrei sa te muti anul asta, nu vreau sa te sperii sau sa exagerez sau poate tu ai noroc sa dai peste angajati mai de treaba, noi am depus actele din iulie anul trecut si abia in noiembrie am semnat contractul cu ei,ATENTIE! CONTRACT DE COFINANTARE,deci plateste si DISTRIGAZ, o suma pentru extinderea de coloana, acum suntem in faza de proiectare, apoi se organizeaza licitatie pentru o firma care v-a executa lucrarea si apoi se trece la treaba...dar costa de te rupe...la noi 140...si ceva de milioane 150 metri de conducta, iar bransamentul si contoarul 15 mil lei,
ce sa-ti mai zic daca mai vrei info intreaba-ma, eu nu sunt din capitala dar faza cu birocratia e cam la fel peste tot...mai ales in capitala
in privinta putului mai ginditi-va daca merita sa forati asa de adinc, daca vreti sa consunati apa la baut sau vreti doar ca apa menajera sau sa udati gazonul
fosa septica trebuie sa facem si noi, ramine de vazut cum insa...
din cite stiu eu pina acum v-om face o groapa cimentuita ca un bazin etans, nimic nu se va scurge in pamint...problema mea e alta, pe care eu nu mi-o pot inca explica: ce dimensiuni trebuie sa aibe aceasta groapa ca sa nu stea vitanja lunar la poarta mea, in conditiile in care consum cam minim 10 metri cubi de apa lunar????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Bebe...nu vrei tu, dar ai reusit sa ma sperii. Eu m-as fi dus la gaze mai demult, dar ma chinui sa trag de vecini. Tot amana...asha....ca sunt totusi niste acte de strans si...n-au avut chef pana acum. Degeaba ma duc singura, ca nu pot sa platesc eu tot. Vrei sa spui ca 140 mil reprezinta doar partea ta, mai investeste si Distrigazul pe-atata?? Upsss.

Cu fosa septica, o sa-ti atasez un proiect, mi l-a trimis si mie un arhitect mai devreme. Sa-mi spui ca perere ai...dar stai sa dau un restart la computer, ca s-a blocat link-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

http://www.fao.org/DOCREP/003/T0388S/T0388S10.gif

Bebe, intra pe chestia asta si spune=mi daca ai vreo parere. Este o fosa septica in trepe, se vidanjeaza cam la 2 ani. Nu are placa jos, adic apa se scurge, dar cica e "curatata" si ca ar fi legala toata chestia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Mai fetelor in ultimele zile am realizat niste treburi in legatura cu meseriasii astia care vin si iti aruntca niste preturi de simti cum se apropie atacul de cord de tine. Daca incepi tu si le spui ca intr-adevar e mult de munca sau ceva de genul asta si le mai si dai impresia ca ai putea fi unu mai cu bani asa, atata le trebuie! Atunci se arunca la cele mai mari preturi.

deborah cam cat te costa fosa aia? si putul ala e facut de o firma ceva? ca prea mi se pare exagerat de mult...

mai fetelor pe mine m-ati speriat cu preturile astea la distrigaz, ca la Elecrtica stalpul este in curte, hmmm....

voi ati luat toate cazi de acryl? si cum le-ati montat? pe nisip, spuma cum?



"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Nu e obligatorie vidanjarea fosei septice. Exista niste bacterii, enzime..bla-bla care se pun periodic in fosa si mananca toate resturile , lasa apa curata. Un exemplu : http://www.idswater.com/water/us/BioGuard/waste_digesting_bacteria/269_0/g_supplier_2.html

Cada de acril se monteaza pe pat de nisip, si se foloseste si spuma pentru teansare intre cada si perete pe toate cele 4 parti. Aveti grija sa puneti sub racordul (de plastic0 care merge la scurgere ceva plastic (eu am pus un film de radiografie!) ca sa nu existe frecare (eventuala!) intre racord si sapa sau ce e pe jos, caz in care racordul s-ar putea fisura.
Mult succes si nervi de otel!


Ioana 23 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Nu stiu cat costa fosa, si nici nu stiu cum sa aflu. Tocmai am primit si eu desenul ala de la un prieten arhitect. Da, exista niste fose speciale, din plastic, ecologice, cu bacterii de-alea, dar sunt scumpe, si eu am nevoie de o solutie temporara...curand (6 luni - 2 ani) ne vom bransa la canalizare. Poate se intampla vreo minune si ii dau astia drumul pana sa ne mutam.

Puturile daca care povestesc sunt facute de firme, cu analiza la apa si tot dichisul. Acum, nu tin neaparat, dar ma indoiesc ca orice nene cu tarnacop poate sa sape la 40 m. Clar voi cauta alternative. Si n-am vreo obsesie de a merge la adancimea aia, poate fi si doar pt apa menajera, si asa acum la bloc nu bem de la chiuveta. Dar apa menajera sa fol si la gatit, la spalat fructe/legume, la spalat pe dinti...o sa avem copiii...parca mi-e teama sa nu fie infestata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu vorbeam strict de bacterii d-alea nu de fose de plastic. Pentru cine nu are posibilitatea racordarii la canalizare. Bacteriile alea se vand in cutii ca detergentul si se pun periodic in fosa ta ( de care ai, nu conteaza!) si nu mai e cazul sa chemi vidanja niciodata. Stiu ca sunt unele care au durata de viata si de 10 ani. Nu stiu exact cat costa dar stiu ca isi meritau banii. Oricum e mult mai igienic si mai practic decat varianta vidanjei si nu exista riscul sa ti se infunde jucaria.

Ioana 23 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

parca pe softpedia.com [e forumul in roman am gasit ceva de forare.
gata.am gasit site-ul http://www.vsams-tamas.ro uitati-va la forare.
am citit ceva mai amplu si despre bacteriile alea \.trebuie sa caut revista.dupa ce o gasesc va dau detalii.
parca imi aduc aminte ca erau niste soltii cu toalete ecologie la vreo 1000 de para sper sa nu mai insel.

si nicol sotului meu ii plac ferestrele cu tamplarie de lemn, dar pe aici pe unde am gasit ne-au zis doar ca nu au lemn uscat.
ptr mine nu conteaza materialul din care sunt facute....vreau doar sa se inchida fff bine si sa nu fie curent in casa.
urasc curentul.
eu sunt acum in stadiul sa depun dosar la electrica.
500 000 taxa de dosar, apoi 13 mil deschiderea (contoar alea alea) eu stiu ca mai trebuie si un stalp care si ala cica e vreo 12 mil.
si apropo chiar daca mai e un proprietar sus si el va plati 500000 + 13 mil.
banuiesc ca stalpul il vom da jumi juma.
si sper ca stiti ca dupa ce voi da banii pe stalp el intra in patrimoniul electrica.sa nu va faceti nervi degeaba va zic de pe acum.
eu m-am linistit deja.
si era visul meu de o viata sa fiu proprietara de stalp.

jo si alexandra

Mergi la inceput