@ construit CASA! (6)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

buna dimineata
deborah, hai sa te lamuresc cu gazele...costa 150 de metri de teava, 145 de milioane lei, din care 60.590.000 plateste distrigazul, si 84.830.000 proprietarul, adica eu, care am incheiat contractul cu ei...
eu ca si tine am avut probleme cu vecinii, toti vroiau gaz dar nu aveau chef sa se miste, si nici bani disponibili pt asa ceva( casele lor nu sunt asa avansate in constructie ca a noastra), asa ca am fortat un pic nota, si le-am transmis ca daca nu dau acum, eu proprietarul o sa le cer anul viitor cit vrea muschii mei...asa ca am strins banii intr-o saptamina...
am umblat singura de nebuna pe la toate usile dar i-am taxat si pe ei, am pus la socoteala toate peschesurile date...
asa ca toata alergatura mi-a luat cam 6 luni si inca nu s-a terminat, astea de la distrigaz dau termen de realizare a lucrarii 1 an, totusi sper sa fortez si in cazul lor nota,...inca nu stiu cum dar mai studiez problema...asta e pina la urma am mobilizat 10 vecini si ne-a ajuns cam 7 mil ( am platit in functie de distanta, de ex: pina la mine sunt 90 de metri de conducta)
asta cu teava comuna, fiindca bransamentul si-l face fiecare separat, si asta costa 15.000.000 lei, cit va mai costa din strada pina in casa nu stiu inca, vom vedea...
ceea ce vreau sa-ti spun e ca dureaza al naibii de mult, mie imi pare rau ca nu am demarat toate astea inca de cind am inceput casa... scapam de stresul asta ca vreau sa ma mut si nu am gaze...

despre fosa septica nu stiu ce sa va spun, studiem si noi problema, cert este ca nu putem sa o facem decit etansa, adica cu toti peretii cimentuiti, ca nu ne da voie protectia mediului, fiindca in zona sunt multe puturi de unde se consuma apa...deci noi va trebui sa o vitanjam cumva ca nu are unde sa se scurga apa aia, ...e interesanta chestia aia cu bacteriile nu am auzit pina acum: cine stie poate ne da mai multe detalii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Mda, si mie imi pare rau ca n-am miscat mai repede cu gazele, cred ca-i las pe vecini si ma duc saptamana viitoare sa depun actele. Am vazut pe site-ul distrigazului care sunt pasii - e belea.

Cu fosa, de unde stii care sunt reglementarile? Adica, inainte s-o faci, iti mai trebuie ceva, vreo hartie, de la Primarie/Mediu/altundeva? Bacteriile respective sunt pt KK, il descompun cumva ; dar problema principala e apa menajera care se strnage repejor intr-o fosa cu fundul de beton. De-aia trebe chemata vidanja des...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

deborah,
cineva din zona mi-a zis ca a patit-o cu protectia mediului, ca a luat o amenda grosolana, ca nu a facut fosa cimentuita, si a fost nevoit sa o refaca, dar atentie, era facuta la poarta, adica pe domeniul public, ca in curte nu avea loc...asa vom proceda si noi tot la poarta, ca in curte va fi prea aproape de casa si nu vreau infiltratii ceva care sa afecteze structura de rezistenta a casei, si plus ca vecinii nostri au puturi forate in apropiere( deschiderea la noi la strada e doar de 12,5 metri) si nu vreau sa ma injure, si ei vor proceda la fel cu scurgerile...
ba chiar sotul meu spune ca o va izola cu folie de plastic, si nu mai stiu ce..el zice ca e mai bine asa, ca daca fundul gropii va fi lasat liber se va produce mil si se va infunda repede...ma rog asta e ceea ce am inteles eu...prietenii nostri tot in zona au o fosa de asta cimentuita si are dimensiunile de 4 pe 4 si 4 metri adincime, stau de 2 ani aproape si inca nu au avut nevoie de vitanja, sunt 2 adulti si au 2 copii, consum de peste 15 metri cubi de apa lunar...
eu nu prea imi pot explica unde intra...tot

numai bine va doresc
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Bebe, o sa intreb si eu la Primarie daca se poate la poarta, da mi-e ca o sa ma ia nenea ala la palme. In fine, io intreb. Dar tot nu ma prind de unde aflu reglementarile legale. Ca pe planurile noastre pt autorizatia de constructie apare si fosa septica, dar de la mediu n-am avut nevoie decat de ceva pt putz. Inseamna ca putem sa ne apucam de sapat pt fosa sau mai plimbam niste hartii (sportul meu preferat de cand ne-am apucat de construit?

Nu-s io prea tare la matematica, dar 4x4x4 da fix 16 mcubi. Nu ma prind unde intra tot.....ceva imi scapa. Ce-ai zice....sa-i intrebi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetele care vor sa realizeze o fosa septica trebuie sa consulte mai intai O.M.S.536/1997.In acest ordin sunt prevazute toate normele de sanatate, modul in care se executa, distanta fata de puturi de apa,etc.Pentru a va informa corect cautati pe google.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

inca mai scobesc printre revistele mele adunate.dar nu am gasit si pace.am in ochi imaginile din articol si chiar pozitia articolului in pagina.

jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Daca-i we, revin si eu! Uraa, iarasi cu voi si prb noastre comune!
Revin, ca am cateva pagini de citit si de pus intrebari, normal!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

nimik.nu am gasit si pace.ma oftic.

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine dimineata!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

buna dimineata de la -20 de grade
atit a fost la noi azi noapte, si in urmatoarele zile cica temperaturile voi scadea mai mult...
la frigul asta construim doar cu gindul,
duminica am fost in vizita la casuta noastra si totul era inghetat, geamurile aveau flori de gheata iar in casa un frig....asa ca noi acum ne gindim la sistemul de incalzire care vrem sa fie cit mai bine pus la punct..
saptamina trecuta ne-am intinlit cu tipii care ne vor face instalatia si ne-a dat lista cu ce avem de cumparat, am fost placut surprinsi sa constatam ca nu ne costa chiar asa de mult cum ne asteptam
avem nevoie de 12 calorifere, vom avea doua camere cu cite doua, fiindca sunt foarte mari si numai unul nu va face fata,
am fost sfatuiti sa cumparam calorifere cu 10 ani garantie, si nu turcesti ca-s foarte proaste, noi deja am facut un studiu de piata si am optat pentru niste panouri de la romstal made in cehia, marca hottrad(parca) care au 10 ani garantie,sunt tratate prin interior anti coroziv, arata bine...costa toate 12 in jur de 34 de mil, sper sa obtinem si o reducere...si saptamina aceasta sa le avem acasa
mai sunt pe piata calorifere romanesti, cu 5 ani garantie( marca confort), unguresti cu 7 ani garantie cam la acelasi pret fata de cele de mai sus, doar cu citeva mil mai ieftine, turcesti la metro, cu un an garantie si mult mai ieftine cam cu 10 milioane, marca ferolli, foarte scumpe ajung 12 bucati cam la 50 mil si au tot 10 ani garantie...
asta e cu caloriferele...
mai departe vom cumpara teava de polipropilena cam 100 de metri, in jur de 5.000.000 , robineti , coturi si alte componente tot aproximativ 5.000.000 lei...la sfirsit centrala, estimata la 30.000.000...asta e incalzirea...daca aveti intrebari, sunt pe pozitii....

pt. debora: in ceea ce priveste fosa septica 4X4X4 fac 64 de metri cubi...dar pentru mine e tot putin, s-ar umple cam in 6 luni

numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

nicol - ziceai ca tatal tau lucreaza cu lemn.
faci si usi de interior?
daca da cam cat e o usa?

si ma mai roade un gand: noi nu avem gaze la eforie si o sa mai dureze, nu am nici cea mai vaga idee cu ce sa incalzim.
cu soba?parca imi e sila sa fie cald in camera si frig la baie.sau mai stiu eu ce combinatie.

cristina - sotul meu mi-a aruncat o bombitza si cam are dreptate....cand o sa vina el nu o sa poata face mare lucru in casa, drept urmare pusul de faianta si altele o sa ramana pe capul meu.si ghici pe cine o sa intreb...te anunt de pe acum ca o sa ai un pisaloaga pe cap.
cred ca ar fi mai bine sa scrii o carte si sa pui acolo totul despre casa. ca sa scapi de mine.

pupici si multa caldura


jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine dimineata!"

Mergi la inceput