@ construit CASA! (6)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

jone, tatal meu are un atelier de timplarie,la tara cam la 50 de km de braila, acolo are angajati care executa de toate dar cu materialul clientului, ca la croitor...
el incaseaza numai manopera, tu vii cu materialul si modelul ei executa cam orice din lemn, mai putin mobilier mai sofisticat ca nu are utilaje de fabrica...face si usi de interior-exterior iar pretul e in functie de model,pleaca undeva de la 1,5 mil...
pentru incalzire ti-as sugera o centrala pe lemne, au parintii mei acasa, la tara, si e foarte buna, pune lemne pe foc cam la 4 -5 ore ziua, noaptea e mai dificil dar daca se incalzeste bine in casa si ai si o izolatie buna sa nu se piarda caldura in exterior nu ai probleme...ai mei folosesc mult rumegusul rezultat de la atelierul de timplarie si toate resturile obtinute in urma prelucrarii lemnului
si asa scutesc mult
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

am retinut.
unde la 50 km?
aoleu daca aude sotul de chestia asta parca vad ca ma taie de la portia de geamuri low-e.
de care centrala?si calorifere?
vreau calduraaaaa!dar nu asha multa sa fie ca ma trezesc cu neamurile pe cap ca e mai cald la mine.
magda mai arat-ne poze.
pupici.


jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine dimineata!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Bebe ce suprafata au camerele in care puneti 2 calorifere?
Fetelor cand o sa va mutati la casa , vara sa va puneti bani deoparte pt factura de gaz din iarna.
Jone in afara de dresing nu am ce poza si eventual balustrada de inox de la parter la etaj, pt ca in rest nu e finisat nimic.Eu daca nu am bani sa finisez cum vreau mai bine nu fac.Asa am facut cu vana, nu am avut bani de bule n-am avut vana dar si cand am luat-o am luat cum ne-a placut.
La mijlocul lui februarie suntem gata amandoi cu sesiunea si atunci punem rigips pe peretele cu geamul in birou, tragem o mana de glet(a doua cand zugravim ca sa pot sa smirglui usor)si sa punem usa, ca pe parter avem doar la baie.Vreau doar de aluminiu iar acum nu ma lasa vecinii.Mie imi plac tare mult usile de aluminiu, se curata usor, inchid perfect si nu sunt f scumpe in comparatie cu o usa de MDF mai ca lumea.Cand vine caldura ne apucam de pus gresie la Bianca in terasa si apoi venim in interior la camera.Saptamana trecuta mi-am pus seminte de petunii 3 plicuri.Mai am 2 plicuri dar nu mai am pamant, trebuie sa cumpar.
Jone chenelul la caini pot sa-l mai pozez daca te intereseaza.Si acolo trebuie spart ca atunci cand am betonat am uitat sa lasam sant pt teava de scurgere cand spalam la ei iar betonul din curte este atat de tare(a fost turnat asa ca sa poata sa intre rabele ) incat trebuie spart cu picamarul si atunci merge teava pana in canal.Nu suport sa miroase la ei.Acum spalam cu apa calda cu detergent in fiecare seara.La vara o sa stau cu furtunul la dosul lor.Doar noaptea ii lasam liberi ca la demisol avem in chirie o firma si cainele mai mic(6 luni) e turbat latra si sare la straini(adevarul e ca mi drag de el asa turbat).
Hai ca v-am innebunit destul, pupici la toate

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Uitandu-ma in oferta de la Practiker mi-am adus aminte de prize si intrerupatoare.Gewits(sigur nu am scris corect) sunt cele mai bune, sunt pe viata, sunt cam scumputze dar merita banii.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

jone, pentru incalzire cu lemne ia legatura cu o firma specializata, ei te poate indruma in toate: ce calorifere, ce marime, iti poate face un studiu dupa masuratori, izolatie etc, ei iti recomanda si centrala compatibila
magda, vom avea cite 2 calorifere in living care are 30 mp si 2,70 inaltime si in unul din dormitoare unde avem 25mp si aceeasi inaltime,holul de intrare care are 22 de metri la parter si 22 metri patrati la etaj plus o inaltime de 5,40 m va area trei calorifere distribuite pe la geamuri, sper sa fie deajuns si sa ne fie cald, la cit vom plati vom vedea, numai gaze sa avem ca pe gerurile astea aud ca scade presiunea
magda, imi doresc si eu enorm sa am flori la vara...dar din pacate nu pot pune de pe acum petunii ca nu am spatiu la bloc..sper sa gasesc gata prinse la primavara
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Bebe tot nu pricep, in living pui 2 calorifere de ce lungime?Dupa calculele noastre ti-ar trebui un calorifer de 22k de 2,8m/60cm inaltime.Si noi avem dormitoare de 27mp si avem un singur calorifer, lung ce-i drept.Doar in living avem 3 calorifere de 33k dar livingul+holul de la intrare au cam 70mp.In sufragerie de ex caloriferul nu e la geam pt ca acolo nu avem geam ci usa culisanta care da in terasa si nu e nici o problema.Eu iti spun doar cum e la noi, restul e treaba ta.
pupici

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

MAGDA,noi nu punem calorifere cu elementi, de care aveti voi presupun, ci radiatoare din otel(cred ca sunt), am zis eu mai sus ce marca si alte amanunte, iar cei care au facut dimensionarea ne-a lamurit ca mai bine 2 radiatoare de mici dimensiuni decit unul mare, ca circula apa mai bine asa, ca nu forteaza centrala, bla, bla...nu stiu amanunte de astea tehnice, si vom avea 2 de 60 inaltime cu 1,400, deci cum ai zis tu cam 2800, in living, dispuse la geam amindoua, la ceva distanta unul de altul, in dormitorul de 25mp,unul de 1400 si unul de 800, dispuse unul la fereastra, unul pe un perete exterior(asa vroiau initial si in living dar m-am opus eu, datorita esteticii)iar in hol+ casa scarii trei de.1200,800,1200, fiecare la cite un geam...
eu sper ca vom avea caldura, mai ales ca vom izola anul acesta si peretii pe exterior, nu toti cei drept dar cam 70 %
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Bebe nu am pus calorifere cu elementi ci model radiator marca KORRAD.Oricum important e sa aveti caldura si daca nu te deranjeaza 2 calorifere intr-o camera e ok.Faceti caldura cu distribuitoare pe fiecare nivel?
pupici

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

magda, aceleasi radiatoare cumparam si noi, aceeasi marca, sunt produse de o firma din cehia si au 10 ani garantie, sper ca miine o sa le avem acasa...
nu ne deranjeaza doua calorifere intr-o camera deoarece ne-am gindit ca atunci cind nu va fi foarte frig afara unul il putem inchide...
despre distribuitoare nu cred ca e cazul la noi, avem numai un nivel, fara demisol si suprafata de incalzit e undeva cam la 170 sau 180 de metri patrati...vom avea robineti de reglare a temperaturii la calorifere, si aparat din acela de ambient ceva cu senzori(nu stiu prea bine, cum ii spune)
as vrea sa stiu si eu de la voi cit se ia manopera pentru izolatie pe exterior cu scirtitoare, apoi fatada???
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

rectific magda radiatoarele sunt marca HOTTRAD

Mergi la inceput