@ construit CASA! (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

buna fetele
crixia, nu gresiti deloc, asa vom face si noi, numai in baie tevile sunt ascunse pe sub gresie, ca asa a considerat sotul ca arata mai bine, de fapt a facut ca o masca unde se poate umbla in caz de ceva
si noi am gletuit peretii interiori si acum urmeaza sa intindem tevile, iar caloriferele le montam dupa ce varuim, dar trebuie cumpartate ca sa stie aia care monteaza cum vin,de asemenea sus la etaj unde avem trei dormitoare si un hol mare ca un living am pus dusumea din lemn de pin pe care am raschetat-o ca pe parchet si lacuit-o, urmand sa o acoperim cu folie pt. a fi protejata de celelalte lucrari, jos pe casa scarii , bucatarie , baie, si hol am pus deja gresie, in sufragerie vom pune parchet laminat, acum e doar ciment, parchetul il montam la final, dupa var
acum dupa sarbatori ne-am hotarit sa umblam dupa materiale adica chiar azi facem un tur prin oras dupa ghiuveta de la baie, Wc si ghiuveta de bucatarie, ca vreau sa-l chemam pe tipul care a facut instalatia sa monteze tot in baie sa scapam , apoi incercam sa facem instalatia termica, tot acum in iarna ca-i mai ieftin, ne-am inteles cu niste tipi care lucreaza si la o firma sa ne monteze tot, de fapt tot ei au facut si baia,pt. baie si bucatarie ne-a luat 5 mil in toamna si inca n-au terminat ca nu am mai avut noi bani pt. ghiuvete, iar pt. casa 12 calorifere + centrala 6 mil, pe care o sa le monteze cel tirziu in februarie, noi am zis ca-i un pret bun, instalatia noi o facem din polipropilena, cupru e cu 50% mai scump...
ne-am facut planuri mari pt. iarna asta dar cred ca vremea nu ne prea lasa, ca de citeva ore ninge viscolit la noi.
pute-ti sa ma intrebati orice, nu ma supar si va ajut cu mare drag atit cit pot
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

crixia, acum am intrat si am vazut poze cu casa ta, e super si seamana foarte mult cu a mea, numai ca eu am p+1 fara pod mansardat, deci acoperisul difera, dar intrarea e identica, stilpul de rezistenta pe care vine prins burlanul, balconasul de sus deasupra intrarii principale(mai avem o intrare prin spate, unde e bucataria si o terasa acoperita pt. vara); sunt curioasa citi mp. utili aveti, la noi sunt cam 200 mp, cu tot cu terase, adica 2 balcoane si o terasa...cam 170 mp pt. inalzit...am vrut camere mari.ca eram satui de cutiutele de la bloc, numai sufrageria are 30 mp.
daca vreti va mai povestesc imi pare rau ca nu posed fotografii, noua nu ne-a venit prin cap sa fotografiem nimic...de fapt nici nu avem foto digital ca sa putem descarca in calculator...dar putem scana niste poze...numai sa le facem...
va las pa...tre sa mai si muncesc azi(eu sunt la serviciu...dar sa nu spuneti la nimeni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Nicol, super ajutor imi esti!

CAsa noastra are o suprafata utila de 182 mp din care 30mp garajul, ca este incorporat in parter. Avem intrare din garaj in casa, alta in spate la terasa si cea cu stalp pe care ai vazut-o tu. Asta ar fi principala ca se intra in vestibul apoi in living.Acoperisul este foarte inalt, poate fi mansardat, dar deocamdata e doar pod. Peste ani daca ducem lipsa de spatiu ne extindem.
Buna idee cu tevile ascunse in zone placate cu faianta/gresie; cred ca vom gasi si noi o solutie, ca nu-mi suna bine ideea sa sparga placa de gresie pentru a trece teava, chiar daca cea de cupru e subtire. Indiferent, gaura in faianta nu se vede bine oricat s-ar finisa.
Acum interiorul este finisat "la drept", te rog sa-mi spui ce ati facut ca pas urmator? Pus gresie/faianta, parchet? sau intai gletuim toti peretii sa fie gata de a da culoare. Cum e cu praful creat?
As pune ultima data parchetul.
HAi mai fa o pauza la scarbici si vb cu noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Ce fel de centrala aveti? Marca, sistem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

dupa ce am finixat peretii la drept cum zici, adica tencuit interior exterior, am gletuit, apoi urmeaza varul colorat dupa o amorsa cu aracet(asa am inteles de la meseriasi, totul am facut in regie proprie, fara firma si in continuare incerc la fel ca ii pot controla mai bine si ma pot impune direct, iar daca nu-mi place le arat usa, cu firma sunt contracte...bla, bla, si te ajunge dublu, asta pt. cine intentioneaza sa lucreze cu firme)
Parchetul e bine de pus dupa varuit, daca pui laminat, daca pui din cel clasic, care trebuie raschetat, il pui dupa glet, apoi raschetezi, se face praf intradevar dar se aspira usor ca-i foarte fin
centrala nu am cumparat inca, nici calorifere numai teava de polipropilena, nu stiu ce marca, inclin spre FEROLI F 30 E, deci cu o putere ceva mai mare ca cele de apartament care sunt de 24 sau 28KW,( cu gaz metan)
daca vrei sa citesti despre sisteme de incalzire incearca pe SOFTPEDIA .COM, e un forum de discutii Opinii despre produse/servicii...
sunt 100 si ceva de pagini am citit si eu cit am putut ca sa-mi fac o idee...
Vroiam sa te intreb ceva, ce e ala care l-ati pus voi pe tavane, bip...nu stiu cum , noi am izolat cu vata minerala un strat de 10 cm dar intentionam sa mai punem un strat...
tot in primarie izolam si exteriorul pe care anul trecut l-am tencuit ca si interiorul, urmeaza sa punem "scirtitoare" plasa rapita si apoi fatada,

mai vorbim
pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

vorbeam cu cineva din primarie si in loc de primavara mi-a iesit primarie...
gresia si faianta am pus-o dupa ce am dat glet, anul trecut in noiembrie...dar pe peretii unde am pus faianta nu am mai gletuit ca nu e cazul, vezi sa nu gasesti pe unii destepti sa-ti ia bani si pe peretii aia...
noi am pus faianta si in baie si in bucatarie pina sus in doua nuante una mai inchisa in jos si una asortata si mai deschisa in sus, despartite de o bordura si a iesit super...am vrut asa desi cica nu se mai poarta dar e mult mai practic sa stergi faianta decit sa varuiesti peretii cam la 2-3 ani
cind ai nevoie iti spun si despre gresie, faianta, calitate , pret ca noi am umblat vreo 2 luni pina am gasit ce ne-a placut
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

nicol doar ce m-am intors de la braila.nu mi-a picat fisa sa fi luat legatura cu tine sa vin sa vad casa ta daca nu era cu suparare si iti faceam si o serie de poze cate vroiai tu.
poate data viitore cand vin.ce zici?

in casa la noi e un singur perete de sustinere care sus are si grinda apoi mai este o grinda care este perpendiculara pe perete.
casa e cu parter etaj + mansarda.toate sunt ridicate si aoperite cu acoperisul care momentan are doar carton din ala gudronat?!?
oricum numai parterul e al nostru.
si suprafata nu e asha mare ca la voi.nu este decat vreo 87 mp.fara terasa.
trebuia sa iasa mai mare dar a fost o "eroare" la temelie.

cristina facem lista cu constructorii dc?
eventual nick-data de inceput a constrcutie-stadiu-data finala?asau sarim peste data terminarii ca niciodata nu se termina de facut cate ceva la casa.
putem pune data mutarii?

nicol am bagat la cap ce ai zis de instalatia electrica.
si fetelor buna ideea cu cablu de telefon si tv prin perete.mi-am notat-o.


jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Nicol, sunt pe aceiasi lungime cu tine!
Am reusit sa citesc forumul de pe softmedia, dar doar 85 de pagini! Daca zici ca s-a lungit discutia am sa reiau si eu citittul! Noi tot Ferolli, dar Domina Oasi, pe gaz!
Ca si voi am facut in regie proprie! La peretii pe care vom pune gresie/faianta ne-am gandit si noi ca nu are rost sa-i gletuim, atat vreme cat sunt finisati drept.

Noi la etaj nu am turnat placa, era mult prea scump, aveam experienta de la placa parter/etaj; asa ca tavanele de la etaj trebuie sa fie izolate cumva. Normal, ca alta solutie nu aveam, vom pune gipscarton(rigips) cu vata minerala, dar, la sfatul unui prieten ce vinde materiale de constructii ne-a recomandat placile de Betonyp, care seamana cu gipscartonul(la dimensiuni), doar ca au in compozitie praf(aschii) de lemn si ciment. Se zice ca transferul termic se face mai greu printr-o astfel de placa decat prin lemn sau altceva cu care sa fi placat pardoseala podului. Dupa cum se vede in poza se pune in pod, iar intre Betonyp si rigips va veni vata minerala.
Da, o sa vreau sa vb si despre gresie/faianta, dar acum vreau sa te intreb ce solutie ai gasit pentru usi de interior?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Gata Jo, eu as zice asa:

1. Crixia - P+1 70%; aug 2004- dec 2006?
2. Bebe03 - P+1 ; ? - 2006?
3. Maggda - D+P+E ; 2001 - nov.2004
4. Dia_codat - P+1+M; dec 2005 -?
5. Heny S+P+E+M 80%; vara 2003 - vara 2006
6.Simonabb
7.Deborah77
8.Maurice
9.Axxa
10.DanilaMonica

Cred ca sunt mai multi, dar i-am uitat eu! Semnati condica putin sa stim de voi, cum o duceti cu (in ) noua casuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:

S+P+E+M inceput vara 2003, finisaje 80%, mutare primavara-vara 2006

Usi de interior am Grauthoff , import germania, il gasiti in Tg. Mures (va dau si telefonul pe PM). Au amortizor (nu este la vedere).

Heny

Mergi la inceput