@ construit CASA! (6)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by heny

S+P+E+M inceput vara 2003, finisaje 80%, mutare primavara-vara 2006

Usi de interior am Grauthoff , import germania, il gasiti in Tg. Mures (va dau si telefonul pe PM). Au amortizor (nu este la vedere).

Heny



heny, slava domnului ca existi! De cateva zile am descoperit site-ul www.usata.ro si sunt usile Grauthoff, de care sunt incantata, din poze, deocamdata!
Spune-mi de care ti-ai pus? Cum sunt preturile?
Am vazut ca au tocuri de usa de diferite latimi ceea ce este super, ca la usile Porta am facut un calcul si tocul ma costa cat usa sau chiar mai mult decat foaia de usa!
As vrea si una dubla ca sa fac trecerea din vestibul in living! Stiu ca s-ar vedea frumos ca spatiu deschis, dar n-as vrea sa pierd caldura iarna! Imi place si cea glisanta pe perete
Te astept cu nerabdare cu detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

jone - P(1+m) mai 2005 (nu pot sa imi dau seama cat % sa consider, sunt doar pereti si atat)

jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:

Noi am ales modelul de usa celulara astra frasin pentru zonele cu trafic intens, Astra cu decupaj (pretul e mai mare la decupaje) pentru bai, iar la partea de subsol am pus usi ieftine de la o alta firma(1.5 mil fara toc). Culoarea am ales-o alba (vroiam un gri deschis dar nu era posibil la nici unul dintre modele alese de noi), pretul pentru usile G. fara decupaj a fost 5.5 mil (am beneficiat de reducere si sunt fara toc, peretii mei au dimensiuni variabile). Eu am ales modelele, am luat dimensiunile si am trimis pe fax un deviz. Livrarea dureaza si pana la 6 saptamani, depinde de culoare si model. Iti mai las detalii si pe PM.
Spor pe santier!

Heny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Crixia noi de xe avem centrala Vaillant, e super, nu consuma mult si avem distribuitoare pe fiecare nivel.Toate tevile sunt sub sapa, teava de cupru neadaugata.Dupa ce firma ne-a calculat caloriferele conform cubajului sotul a cerut sa fie suplimentate cu 50% sa fim siguri ca va fi cald asa ca avem calorifere mari si de 2,8m.
Noi am inceput sa construim casa in 2001, am terminat de ridicat in 2004 si ne-am mutat in 12.11.2004 chiar daca nu era finisat decat demisolul(l-am inchiriat) si in rest nimic in casa.Casa este D+P+E=600MP construiti adica vreo 450mp utili.Finisat avem demisolul si jumatate din etaj adica cam 50%(asta la cheie cum s-ar zice).Anul acesta vrem sa terminam etajul chiar daca in baia de la dormitorul nostru nu vom pune decat faianta, gresie si o toaleta ca vreau tot vana cu jacuzzi si 2 chiuvete si asta costa enorm(cam 50mil).Oricum sunt f fericita ca nu mai stau la bloc, ca am loc muuuuuult in casa , iar vara stau cand vreau eu la soare nu trebuie sa alerg la strand.De Biutza nu mai vorbesc, anul trecut i-am cumparat un bazin gonflabil de 305/186/56 cm asa ca statea toata ziulica in apa, de a fost bronzata parca am fost la mare.
va pup pe toate si la cele care nu v-ati mutat va doresc din suflet sa va mutati cat mai repede, iar celor mutate multi ani fericiti in noua casuta
fetelor merita efortul!

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Heny, mi-ai dat o speranta in rezolvarea usilor! Multumesc mult de detalii!
Acum te mai stressez un pic! Cum adica le-ai luat fara toc? Am vazut ca au tocuri de dimensiuni 27,30 cm, ce ai peretii mai grosi? Nu ai pus deloc tocuri la usi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:

Cu placere Crixia!

Fara toc in sensul ca tocul nu acopera si peretele (era mai ieftin fara). Fara rama. NU stiu cat m-am facut de inteleasa, dar uite aici. Primele doua modele sunt fara rama si celelalte doua au rama.

Heny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Ahaaaa, adica cu toc fix, care se monteaza oriunde in mijlocul golului de usa; fie la extremitati sau la mijlocul golului!
Mi-ar trebui asa la bucatarie pentru ca am o grinda din constructie mai lata decat zidurile, deci nu voi putea incadra torul intr-un toc de usa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

buna dimineata
prezenta si eu la apel, cam cu intirziere dar asta e...
noi am inceput casa in mai 2004 si speram sa ne mutam pina la sfirsitul anului 2006, constructia e gata in proportie de 90% (asa apreciez eu) mai avem pe interior montarea caloriferelor si zugravit iar pe exterior fatada de colorat cu lavabil, am amenajat putin si gradina, anul acesta speram sa fie incarcata cu flori, am pus si citiva pomi fructiferi, trandafiri inca de anul trecut, nu am rezolvat inca cu gazele si asta ne tine pe loc...
crixia, noi toata timplaria am facut-o din lemn de brad, finisat si lacuit cu lac Kobar, am ales varianta aceasta ca nu ne-a costat nimic manopera, deoarece sunt lucrate de tatal meu care are un atelier de timplarie, nici ferestrele nu sunt cu timplarie termopan tot cu lemn lacuit,
noi nu am turnat placa nici intre etaje si nici sus in pod...
intre etaje am pus grinzi mai groase ca cele de pod, si mult mai dese cam la 30 de cm. apoi vada minerala doua straturi si sus desumea iar dedesupt tavane din rigips,asa am iesit si mai ieftin si avem doua avantaje sus in dormitoare nu e rece la picioare ca nu e pic de ciment iar rezistenta casei e mai buna ca nu exista incarcatura de beton, asa mi s-a explicat de catre constructor:
noi am ales varianta asta indemnati de tata care e constructor de meserie si a fost prezent acolo cind s-a lucrat totul
mai vorbim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

jone, nu e nici o suparare, cind mai vii in braila ne putem intinli sa-ti arat casa, asa iti poti face o idee de finixaje, numai sa-mi zici cu 2 zile innainte sa-mi fac timp ca am un program cam incarcat(2 job-uri si un super copil obraznic de app 5 ani)
va pup
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

nicol poate ne si cunoastem.
eu am terminat liceul balcescu in 1993.
tu?


jo si alexandra

Mergi la inceput