@ construit CASA! (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Crixia, mai pui odata de rog link-ul spre pozele cu casa ta. Imi amintesc parca ca era fotografiata usa de garaj. As vrea sa o vad sa compar cu cele de aici

Merci

Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

http://fr.photos.yahoo.com/ph/dia_codat/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

http://community.webshots.com/photo/349659874/426322884CYsMir

LA FIECARE MESAJ APAR ICONITELE PT. MESAJ QUOTE, MESSENGER.... SI O CASUTA GALBENA, CLICK PE EA SI SE DESCHIDE PAGINA MEA CU TOATE POZELE PUBLICE. ORICAND VA INVIT PE TOTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

www.hormann.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

crix
azi ma duc sa la banca sa vad ce a intrat si apoi tre sa vad daca pot sa trag instalatia fara sa am peretii despartitori.
mai mult ca sigu peretii trebuie pusi daca am pus si geamurile si usa la intrare.
dar oare pot astepta cu tencuiala interioara?
tu ziceai ca era 150000 lei /mp de tencuiala interioara?
ai tncuit pur si simplu peste bca sau ai mai pus izolatie ceva?
pupici

jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Jo, uite cum sta treaba!
Trebuie intai sa faci peretii interiori, pentru ca pe ei vei avea prizele si toate firele electrice! DAca nu ai pereti, instalatorul ce mai face?
Apoi, dupa electric poti lasa peretii asa pana mai strangi in pusculita ca sa finisezi.
LA finisat eram intre placare cu gips-carton sau finisaj clasic. Noi am ales clasic, care se aplica materialul direct pe BCA ( cu o amorsa inainte de apa cu putin ciment, sau asa ceva). Oricum, e treaba zidarului.Cauta pe cineva si intreaba cat itit ia pe mp de zidit, apoi pe mp de tencuiala( la drept sau cu glet).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Solicit ajutoare!
http://www.usata.ro/contact.htm
am gasit site-ul asta si mi-au placut modelele
ma poate ajuta cineva cu o vizita la showroom-ul lor sa-si faca o idee pentru mine: calitate, finisaje, preturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

peretii interiori i-ai facut parca din bca?
sotu' cica sa punem din gipscarton (sau ii zice rigips)


jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

jone, scuze ca ma bag dar cum ai ridicat tu casa fara pereti interiori, despartitori intre camere, cum ai facut acoperisul ca dupa parerea mea nu se putea face, sau poate nu l-ai facut...
eu sunt in faza de finixaje si am tot citit pe aici, ca m-a interesat, intradevar instalatia electrica ba chiar si cea termica se face innainte de tencuiala ca firele se pun pe teava de plastic care trebuie fixata pe pereti...iar daca acestia nu exista...
noi am ridicat casa cu totul odata adica fundatia toata odata inclusiv la peretii interiori, zidit totul odata ca altfel peretii aia nu stiu ce rezistenta au daca nu sunt sustinuti de stilpi de sustinere...apoi am facut acoperisul, am pus timplaria geamuri si usi, tocul doar, am facut instalatii electrice si scurgerea si alimentarea cu apa la baie si apoi am tencuit si finixat peretii
cine vrea si isi permite si instalatia termica o face tot prin perete cu tevi de cupru care sunt inzidite sau ascunse in pardoseala ,asta e mult mai riscant (in caz de o avarie tre sa strici peretele) dar mai fain ca nu se vad
instalatia electrica la casa noastra e facuta de sotul meu priceput in astfel de actiuni si ajutat de 2 prieteni, trebuie un proiect executat de o firma de instalatii dar te poti intelege cu cei care iti face bransamentul la stilpul de inalta tensiune si contra unei sume de bani iti da aviz de siguranta asupra lucrarii, e mult mai
putin costisitor sa-l faci cu persoana fizica cunoscatoare decit cu firma , ca te rupe aia si la materiale si la manopera
ce sa va mai spun...
aaa, noi ne-am gindit foarte bine inainte, de fapt sotul cam cum o sa asezam mobilierul si aparatele elecrocasmice ca sa potrivim prizele, nu am pus nimic la intimplare, de ex. aici o sa vina televizorul , gata si priza, asta ca sa evitam cablurile la suprafata, adica prelungitoarele, avem si cite 3 prize pe camera...
ca sa acoperim necesarul...si inca ceva pe teava de retea curent electric am pus si cablu tv, si telefon fix in caz de nevoie, stiti ca sunt prize speciale pt. aceste intrebuintari...
m-am lungit cit china...daca vreti intrebat-ma orice
am experienta bogata sunt la a doua casa in 8 ani...asa ca
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana75 spune:

Fetelor, va rog mult... am nevoie mare de ajutor, postez si aici ce am scris la discutii generale:
Am nevoie de o copie dupa o factura de centrala termica, cumparata mai recent (maxim 3 luni)... ca sa arat bancii de la care vom lua credit ca exista centrala cumparata si sa putem merge maine sa semnam contractul de credit.
Va rog mult, cine ma poate ajuta???
Multumesc mult de tot.
Ma grabesc enorm... caci vanzatorul pleaca din tara sambata viitoare, iar noi teoretic urmeaza sa facem actul la notariaul bancii, vineri.
Vanzatorul casei poate sa-mi de-a copia facturii abia de Luni, dar timpul trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Mariana75, nu te pot ajuta, noi suntem in cautare de centrala!

Nicol, chiar ca experienta! Jone,la fel am facut si noi, am zidit peritii toti de la inceput,iar intre ei am turnat stalpi de rezistenta. Poate ca la Jone este turnata placa, care i-a permis sa faca doar exteriorul.
Nicol, ai dreptate cu instalatia electrica, trebuie gandite locurile de priza, iar in tubulatura am tras si noi cablu tv si telefon fix, ca sa evitam matzaraia de prelungitoare.
O sa te presez cu intrebari despre centrala si instalatia termica! Noi am finisat peretii la drept si am vrea sa fie reteaua din cupru, dar nu ascuns, ci postata normal. Vreau s-o monteze dupa ce avem parchetul pus, peretii gletuiti. Ce zici, gresim cu ceva?

Mergi la inceput