@ construit CASA! (6)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Buna fetelor,
Ma alatur si eu.
Casa noastra e acoperita, asteptam primavara sa continuam.
Am citeva intrebari:
-ce geamuri puneti(ati pus)?(apropo de lemn stratificat eu stiu pe cineva care dupa vreo 5 ani le-a schimbat, e drept ca intre timp s-au mai perfectionat tehnologiile)
-ce centrala ?
-cum izolati (ati izolat) termic?
Magda, nu mi se pare mult.
Cristina

--

http://sysopconsulting.homeunix.net:8080/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

magda, nu e mult deloc, pai citeste mai sus cit am platit eu la bloc, pentru 45mp,...eu ma gindeam ca l;a casa vom plati vreo 6 mil/luna si avem 180mp, desi daca plecam de dimineata la 7.30 la serviciu si ne intoarcem seara dupa 17.30, o sa facem economie la gaz, ca vom lasa centrala la minim, in perioada asta, copilul va sta la gradinita si la bunici
cristina, noi am pus geamuri clasice din lemn de brad, lacuit, 2 randuri, care au inchizatri ca cele de termopan
centrala nu am cumparat dar cred ca va fi Vailant
am izolat podul cu vata minerala, izolam peretii la exterior cu poliestilen
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

cea mai buna izolatie e cu rigips si vata minerala pe interior si polistiren pe exterior (cel putin asa am facut noi).

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Am uitat sa va spun ca, casa e in rosu pe exterior dar vrem sa o imbracam cu polistiren.Cand ma gandesc cat costa mp imi vine sa...dar asta e , atunci nici nu mai dam drumul la gaz:)).Termostatul e pe 19.5 grade si cand plecam de acasa il punem pe 18.5.Nu e afacere sa pui pe f putin ca se raceste casa si cand vii acasa ca sa ai o temperatura normala merge termoteca de zbarnaie.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Buna seara,

Foarte interesant mi se pare tot ce citesc pe aici...

Vrem si noi sa renovam o casa, mai degraba consolidare si renovare si as fi vrut sa stiu daca are cineva un deviz de la o firma de constructii...ma intereseaza cam cum estimeaza ei materiale/mp, zile de lucru, preturi materiale etc. Vreau sa incerc sa fac calculele cat mai bine inainte sa incep...Plus de asta casa e la munte, deci nu prea am cui sa cer devize pe acolo...

multumesc mult de tot

Bianca si bb Milan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

mai oameni buni dar aveti curaj nu gluma!!! felicitari! sa aveti noroc / bafta la lucrari! am si eu o intrebare - cam cati bani ar trebui sa am ca sa incep si eu o casuta p+1 (3 camere)? ca eu una m-am cam saturat sa stau la bloc. merita construita in regie proprie sau sa cumpar una - unde clar ca e mai scumpa?

si Alexia Ioana
poze Alexia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

pt. monu...despre citi bani tre sa ai sa incepi o casa, nu stiu ce sa-ti spun nici noi nu am avut prea multi cind am inceput, dar am avut ambitie, forta de munca si disponibilitate de a face compromisuri si economii...si asa cu ajutorul parintilor si a celui de sus am dus la bun sfirsit un proiect in 3 ani,pe care credeam ca il terminam in vreo 10
despre constructia in regie proprie: e cu dus si intors, adica te poti apuca daca ai timp sa te implici cel putin 3-4 ore pe zi, sa supraveghezi toate lucrarile, sa ai habar de constructii si materiale, sau sa fii dispus sa inveti din mers adica rapid...dar daca incurci de ex. rigipsul cu gipsul(cum am citit la cineva pe forum...) eu zic sa nu te apuci
pupici
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

bebemultumesc pt raspuns. nu stiu nimic despre constructii case dar ma tratez cu ajutorul vostru. am salvat cap. si ma apuc de invatat. ambitie am dar cu restul stam cam prost. vrabia malai viseaza! noi avem deja ap. ipotecat, nu avem teren si nici alti bani. macar de ar exista vreun program de finantare la banci dar nu cred ca in Romania exista atata marinimie

si Alexia Ioana
poze Alexia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmylia spune:

Sunt noua de tot pe aici...
Dar subiectul ma foarte intereseaza. Am sa ma inham cu rabdare si sa ma apuc sa citesc ce si cum pe aici. Si noi suntem la capitolul de a construi o casa. Momentan avem doar terenul si greul abia acum incepe...

As vrea sa pun o intrebare... Stiti cumva despre case care se construiesc in diverse proiecte, ceva de genul: o firma construieste casele la cheie pe un teren care-i apartine, cu proiecte proprii, etc.. sa zicem cartiere rezidentiale...
Am auzit de asa ceva in Sibiu iar pretul era undeva in jur de 70000E.

M-ati putea ajuta cu mai multe detalii? Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Monu in principiu se calculeaza cam 300 euro pe mp(cu finisaje cu tot), asta in regie proprie.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput