@ construit CASA! (6)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jone spune:

tot acolo pe site la sectiunea parteneri/constanta ai sa vezi ca au in galati.

jo si alexandra

***************
"soarele va rasari si maine dimineata!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Crixia pe unde umbli?Esti in sesiune?

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

magda multumesc mult de informatie, dar astea care fac culorile stiu sa aprecieze cam cit lavabil intra la o camera? oricum o sa intreb prin magazine,
jone, intradevar este in braila reprezentanta policolor dar eu vreau lavabil de la dufa, si nu de la ei, sau o sa ma uit dupa savana de care zicea magda...oricum simbata sunt in cautari...s-a deschis un magazin mare cu materiale de constructii, are inaugurarea miine, si am primit in posta un pliant, au super reduceri acum la lansare
magda, ne-am gindit sa varuim noi initial, dar stam cam prost cu timpul, ne-ar lua ceva timp, oricum avem destule de facut si noi, trebuie sa mai luam la mina si sa lacuim toata timplaria si dusumelele de la etaj, vreo 80 de mp, plus ca sotul se va ocupa de montajul tuturor prizelor, intrerupatoare, spoturi care sunt multe...
eu am treaba sa aranjez gradina si florile din primavara, si cind te gindesti ca avem la dispozitie doar 2-3 ore pe seara si simbata

si mai e o cauza imi e teama ca nu va iesi chiar bine, noi am dat o data in apartament, si nu a iesit chiar asa cum vroiam noi, dar acolo mergea, la casa avem pretentii sa iasa bine...in plus pe unele locuri mai trebuie reparat, mai sunt mici fisuri la imbinarile rigipsului, voua vi s-a intimplat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by maggda

Crixia pe unde umbli?Esti in sesiune?

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965





sunt aici, va citesc! Sunt pe ultima suta de metri cu masterul!.. si mai sunt si un pic bolnavioara, dar promit sa revin sanatoasa!

@ casa, am chemat mesterul sa puna structura metalica pentru tavane(rigips)! Azi s-a apucat de treaba! Dupa hopul asta, vin si eu cu intrebari despre culori, nuante, ca o sa-mi fuga gandul la zugravit! E normal, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Crixia bafta !
Nicol ce-i de la magazin normal trebuie sa stie cat lavabil iti trebuie, la noi au stiut.
Eu nu mai pot, fac cu nervii, joi si sambata am examene nasoale rau cu scris si oral iar eu ...
Nicol ti-am spus ca mi-am pus seminte de petunii?Au iesit de 3 zile!

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

fetelor multa bafta la examene
magda as pune si eu seminte de flori dar din pacate nu am loc deloc in apartament iar la serviciu in birou zici ca-i sera, am multe flori, diverse, si imi plac foarte mult, am citeva muscate si am sa le pun in jardiniere de cum da caldura afara si petunii probabil voi cumpara gata prinse din florarie...sunt inebunita dupa flori si daca ma mut sper sa-mi indeplinesc visul sa-mi fac o sera numai de flori, avem deja in minte cum vom proceda , una din cele trei terase o sa o inchidem cu geamuri termopan si pe timp de iarna vom avea sera

casa noastra e la iesire din oras, intr-un cartier nou de vile, si avem si ceva loc in curte cam 300mp unde de vreo 3 ani de cind suntem proprietari cultivam si legume, si mie si sotului ne place sa ne migalim dupa amiaza printre straturi de morcovi, patrunjel si rosii...asa avem legume proaspete la orice ora, anul trecut am batut recordul la cultura de rosii si ceapa, am recoltat app.
50 kg de rosii
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Fetelor,meditand eu intens la subiectul casa zilele astea,m-am gandit sa va intreb cat va ajunge(sau cat credeti)ca o sa va ajunga incalzirea pe timp de iarna.Toata lumea zice ca,daca te muti la apartament scad cheltuielile,dar facand o socoteala,parca iese pe dos.Fiindca la apt am 3 camere,dar la casa o sa am mai multe camere,si o suprafata dubla sau tripla fata de apartament,deci e mai mult de incalzit.Voi sunteti toate racordate la Distrigaz,sau folositi centrale pe GPL,motorina,lemne,etc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

eu am incalzire cu lemne, ma refer la centrala cu lemne.
casa mea e mare, pe trei nivele (subsolul unde-i centrala nu-l incalzesc) insa incalzesc o suprafata in jur de 150mp. am facut focul de la inceputul lui octombrie, si prevad c-o sa consum lemne in valoare de 20 mil (cu aproximatie), asta daca fac foc pana in aprilie.
caldura am cat doresc, sunt multumita din acest punct de vedere, exista si cateva dezavantaje, daca se intrerupe curentul tre' sa fiu pe faza si sa sting focul, pompele nu mai functioneaza si exista riscul sa explodeze instalatia.
tre' sa ma aprovizionez din timp cu lemne, taiat la drujba, crapat, depozitat, dar nu-i asa de neplacut totusi.

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

este normal ca incalzirea va costa mai mult la o casa, decit la apartament deoarece suprafata de incalzit e mult mai mare, de exemplu eu am un apartament de 2 camere cu o suprafata de 45 de mp, si platim intretinerea 3 mil lei/luna, caldura ajungind la 2.300.000, restul gaze, apa, gunoi...etc. stiti voi cam ce se plateste la bloc, pierderi si altele, casa care inca nu e gata are o sup. de incalzit de 180 de mp...estimez ca voi plati la anu cam 6 mil gazele(depinde acum si cit se vor mai scumpi) dar am caldura cit vreau, si apa calda oricind, daca plec de acasa o saptamina o las mai incet sau o inchid, deci platesc atit cit consum, nimic in plus, cu apa ma aprovizionez din putul propriu, nu mai platesc ca acum cu 20 de mii /metru cub, nu mai platesc nici lumina pe scara, nici femeia de servici(matur singura curtea)asadar voi avea doar doua facturi, renel si distrigaz...
deci sunt avantaje mult mai mari, desi costurile sunt poate mai mari la o casa
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor noi pe decembrie am platit 4,3mil gazul si am incalzit 270mp din casa.Eu zic ca nu e mult deloc.Sunt curioasa pe ianuarie cat ne vine ca a fost mai frig si suprafata incalzita e cu inca 150mp in plus.Intre timp am mai imbracat 4 pereti pe parter cu rigips si vata.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput