@ construit CASA! (6)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monu spune:

maggda, merci mult pt raspuns. casa din lemn? sau nu conteaza?

si Alexia Ioana
poze Alexia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Buna fetelor,
Nu am mai trecut de mult pe la voi, asta e cind nu mai construiesc nu ma mai gindesc prea mult la casa.
Deocamdata doar adun banuti pe care ii putem stringe pina in toamna si fac planuri de unde mai scoatem restul.

Am vazut Crixia ca ai facut un tabel. Sper si eu sa terminam ceva in decembrie, ce si cit nu stiu.
Stim doar ca ne vom apuca doar in octombrie cind ajungem din nou in Romania.
Vom avea ceva banuti sa punem geamurile si sa facem exteriorul (schela, polistiren, tencuiala).
Intre timp ne punem in vinzare apartamentul si speram sa continuam apoi in interior astfel incit in primavara sa putem sa ne mutam in ea. Partea buna este ca avem apartamentul surorii mele care e gol si vom putea sta in el de cind il vindem pe al nostru si pina e gata casa. Si parca nici nu ne-am muta in miez de iarna.
Asta e planul, apoi mai vedem. Cred ca daca e facuta pe exterior si cu geamuri se poate lucra in interior si mai in iarna nu??



Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Buna ziua,

Vreau sa va intreb pe voi ca aveti mai multa experienta.
Parintii mei vor sa inceapa acum in primavara constructia unei bai si sunt in dilema, ce sa aleaga sa puna cada normala sau numai cadita de dus?
Si aveti idee cam cat ar costa o asemenea investitie? Este in provincie si nu-si doresc cine stie ce materiale sau obiecte sanitare scumpe ci ceva normal? Si nu exista in zona deocamdata canalizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Steluta, cred ca mai bine ar fi cada normala, mai ales ca probabil intentioneaza sa ramana cu o singura baie. Sora-mea a facut baie doar cu dus la Parter si abia asteapta sa termine etajul ca sa puna cada in baie. I-a cam dus lipsa... Despre preturi, nu stiu ce sa-ti zic, gugaleste si tu un pic.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)
aniversari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellarot spune:

In primul rand felicitari pt subiect!
L-am descoperit si eu in urma cu cateva zile (deh, numa' cand te arde zici auu) si imi prinde tare bine informatiile voastre
Si noi ne putem considera incepatori si tematori totodata de ceea ce va urma, da' decat viata la bloc...
Noi am demarat acum cu actele si asteptam sa iasa CU, apoi sa finalizam proiectul la arhitect, dupa care sa inaintam pt AC si in final daca mai raman "nervi" si bani suficienti in vara ii dam drumul...
Am si eu o intrebare pt inceput... pt scoaterea din circuitul agricol ce taxe se mai platesc? (noi asteptam sa scoatem CU care cica tb la scoaterea terenului din circuitul agricol [??])



quote:

Originally posted by kmylia

Sunt noua de tot pe aici...
Dar subiectul ma foarte intereseaza. Am sa ma inham cu rabdare si sa ma apuc sa citesc ce si cum pe aici. Si noi suntem la capitolul de a construi o casa. Momentan avem doar terenul si greul abia acum incepe...

As vrea sa pun o intrebare... Stiti cumva despre case care se construiesc in diverse proiecte, ceva de genul: o firma construieste casele la cheie pe un teren care-i apartine, cu proiecte proprii, etc.. sa zicem cartiere rezidentiale...
Am auzit de asa ceva in Sibiu iar pretul era undeva in jur de 70000E.

M-ati putea ajuta cu mai multe detalii? Multumesc!


Kmylia, langa noi se construieste un cartier rezidential cu 40 case, teren inchis cu paza(pe baza de cartela [??] ) si am inteles ca preturile sunt de la 40.000 E in rosu (functie de suprafata casei), cu teren si proiectele lor, in conditiile in care momentan nu e nici o utilitate pe teren. Am platit apa de un an si inca primaria nu a bagat-o ...deci ei s-au folosit de banii nostrii, iar noi ..tzeapa. Daca vrei ma pot interesa cand ajung in zona.


Spor la munca si nervi de otel fetelor !

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Monu pretul e pt casa din caramida si finisaje in limite normale.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Am vazut ca ati facut o listutza, cred ca ar fi interesant si util pentru cei care n-am inceput inca constructia sa treceti si suprafata construita si pretul estimat(realizat)total sau /mp si cum ati construit in regie proprie sau cu firma, cand ati inceput lucrarea si cand ati finalizat-o.
Asa am putea sa ne facem o idee de cum evolueaza preturile de la an la an si la ce sa ne asteptam.

Spor la lucru in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Dana, noi eram de parere ca era mai buna o caditza de dus, ca ar fi mai comoda pentru ei fiind si batrani acum si ar ocupa si un spatiu mai mic.


quote:
Originally posted by V. Erica

Steluta, cred ca mai bine ar fi cada normala, mai ales ca probabil intentioneaza sa ramana cu o singura baie. Sora-mea a facut baie doar cu dus la Parter si abia asteapta sa termine etajul ca sa puna cada in baie. I-a cam dus lipsa... Despre preturi, nu stiu ce sa-ti zic, gugaleste si tu un pic.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)
aniversari


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

ella, dupa cite stiu eu NU SE MAI PLATESTE NICI O TAXA PT. SCOATEREA TERENULUI DIN CIRCUITUL CIVIL ...
asta e din vara anului trecut, cred dar nu sunt sigura ca din luna august, printr-o hotarire de guvern...
oricum intereseaza-te mai bine la primarie, si ai grija sa nu-ti ea bani aiurea
NICOL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Christel despre costuri uite iti dau ex nostru:600mp construiti(200 pe 3 nivele) cu geamuri si incalzire, curent, canalizare, usa intrare demisol, usa de garaj, usa de intrare in casa,gard (netencuit)81m, toate astea 100 000 euro.Aici intra tigla Bramac, caramida phoroterm,geamuri Veka,centrala Vaillant de 47,22 calorifere.Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva .

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput