ROMANII din BRAZIL

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Mey, ce a mai trecut timpul...
uite Vianne, eu te intrebam ultima ce mai faci, si acum...ai si un bebe, parca ieri vb pe aici...
mai sunteti prin zona??

Sasha, cum esti?in Ro sau Br?

multa sanatate, bjla toata lumea

"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

suntem suntem, doar ce i-am dat papa Stefanei.
Nikole, uita-te in albumul NOI, la Stefana Eduarda sa vezi ce a primit din brazilia

Voi ce faceti? Albastrelul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vianne

suntem suntem, doar ce i-am dat papa Stefanei.
Nikole, uita-te in albumul NOI, la Stefana Eduarda sa vezi ce a primit din brazilia

Voi ce faceti? Albastrelul?



Noi
www.onetruemedia.com/shared?p=72c03c40028587036492cd&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Stefana
Stefana Eduarda 22 mai 2008



Vianne, m-am uitat peste toate pozele, cat e de frumosaaaaa....are niste ochisori fenomenali, adanci...
si ....e domnisoara, gata...are sutien ptr plaja!?

Albastrel e un alintat peste masura, face crize de isterie daca nu il las sa intre in toate oalele, numai la tzitzi ar sta, se preface ca plange daca nu il bagi in seama, eiii...ai sa vezi tu...

va pup, mai vb



"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Multumiiiim

Of, dragul de el... Vrea la mama lui.. Pupa-l asa alintat cum e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Felicitari, mamicilor frumoase! Pup braziliencele si puii brasileiros

S-a facut aproape un an de cand am fost ultima data in Brazilia. Si nu stiu cand o sa mai ajung, probabil nu foarte curand

Nu stiu daca voi urmariti politica, acum o saptamana au fost alegeri locale, in Grande ABC (Sao Paulo - regiunea metropolitana) PT a castigat prefectura in Sao Bernardo pe care o ocheau de f multa vreme cu Luiz Marinho, care a fost ministrul muncii in timpul primului guvern Lula si ministro da previdencia in prima parte a celui de-al doilea guvern Lula.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astrid13 spune:

Buna fetelor.
Ma numesc Astrid si m-am bucurat foarte tare cand am descoperit forumul asta. Caut de ceva vreme romani stabiliti in Brazilia si pana acum nu am avut noroc.
Eu si sotul meu vrem ca in vara anului viitor cel tarziu sa ne stabilim acolo, pe insula Itamaraca, in nord-est.
De cateva luni tot adunam informatii, ne facem un dosar cu tot ce presupune mutatul si viata acolo.
Am reusit sa gasim in principiu un avocat care sa ne ajute cu deschiderea unei companii si obtinerea vizei de investitor pe 5 ani.
Am aflat lucruri frumoase si altele care sincer ma cam sperie, cum ar fi criminalitatea, coruptia etc. Chiar zilele astea am aflat cu stupoare ca in Brazilia este interzis avortul...
Am inceput deja lectiile de portugheza si ne chinuim sa invatam cat mai bine.
As vrea tare mult sa vorbesc cu romani stabiliti acolo, sa ma sfatuiasca si sa aflu lucruri pe care nu le pot afla de pe internet.

Va pup dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Astrid...bine ai venit.Eu locuiesc aici de 2 ani aproape.Sunt casatorita aici, sotul meu e brazilianb iar fetita mea e nascuta tot aici.
Daca vrei sa te ajut cu detalii, spune.Avortul e interzis prin lege dar sunt doctori care il fac totusi.Oricum, mi se pare decent sa fie interzis.
Noi locuim tot pe insula dar mai in sud, in Florianopolis.

In alta ordine de idei, daca stiti cumva care e procedura de a inregistra in tara un certificat de nastere si unul de casatorie, va rog sa ma ajutati cu informatii

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noiembrie spune:

Narcisa , actele (certificatele )ti-se transcriu , in Romania , adica statul roman ti -le recunoaste practic . Cind te duci cu ele la Starea civila iti vor da un format romanesc pe care scrie la mentiuni jos - Act transcris .Tara de origine .
Sper ca vei avea noroc ! Daca mai pot sa te ajut cu ceva , da un semnal!Numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Da...m-au lamurit
Deci eu trebuie sa recunosc semnatura mAE brazilian la consulatul nostru, dupa care sa traduc documentele si sa le legalizez tot la consulatul nostru dupa care sa merg la MAE roman sa recunoasca ei semnatura consulului de la Rio dupa care pot sa merg cu toate documentele la transcris.Gata.Pret??/Vreo 400 de euro pentru 1 cert de nastere si 1 cer de casatorie

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ovige spune:

buna ziua !
ma numesc Ovidiu ,evident sunt roman si sunt stabilit in brazilia, mai precis in parana guaratuba .
miAr face placere sa pot comunik cu romani stabiliti aici in brazilia.
mailul meu este ovi_ge@yahoo.com.
o zi buna la toata luma !
ovidiu

Mergi la inceput