telefon mobil la copii

telefon mobil la copii | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

Am si eu o curiozitate legata de telefonul mobil la copii, sunteti PRO sau CONTRA? Cam de la ce varsta vi se pare ca un copil ar trebui sa aiba teelefon mobil? Si mai ales cum sa il poarte? Si de ce sa-l poarte in cazul in care raspunsul vostru este afirmativ.

Va spun si parerea mea: eu nu sunt PRO, dar nu pot fi nici contra, atata vreme cat am fost de acord ca fetita mea cea mare-Diana, care are 9 ani sa-si duca la scoala tf. mobil; nu al ei, ci unul pe care-l aveam noi in plus, un tf. vechi de cativa ani. Necesitatea a venit in momentul in care a trebuit sa mearga singura la scoala, pentru ca sa stau eu linistita pana la ora 16.30 cand ajunge inapoi acasa ca e ok. La scoala au mai multi copii tf., le inchid si le pun pe catedra, invatatoarea stie de ele. Diana imi da beep cand ajunge la scoala si apoi nu mai vorbim pana ajunge acasa.
Acuma, socul meu a fost cand de ziua ei, Diana a primit de la tatal ei(suntem divortati) un tf. mobil ultraperformant si ma intreb mereu PETRU CE???? Oricum eu nu o las sa mearga cu el nicaieri, mi-e frica sa n-o atace cineva pentru ca sa-i ia tf...il poarta in continuare pe cel vechi si asta numai cand merge la scoala. DAR am vazut colegi de-ai ei care au fost recent la petrecerea de ziua Dianei ca erau TOTI cu tf. la ei. Si iar m-am intrebat DE CEEEE????

Oare sunt eu absurda, de moda veche?

Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Mihaela, eu sunt total CONTRA.
Fiica-mea are aceeiasi varsta cu a ta,e tot in clasa a III-a.
Si ea merge la scoala de la 8 la 16 (step by step)doar ca noi dimineata plecam impreuna de acasa iar scoala nu e departe si nu imi fac probleme.
Mi-a spus ca unii colegi au telefoane mobile (se pare ca mai mult baietii)iar cind m-a intrebat ea cind o sa aiba i-am zis ca eventual la liceu.
Asa ca, atita timp cit nu e o necesitate, eu sunt total contra ca un copilas de 9 ani, si nu numai,sa aiba telefon mobil.

Cu prietenie, Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

eu inainte eram contra si nu intelegeam rostul,dar gandindu-ma mai bine am inteles ca e bine totusi un copil sa poarte telefon mobil.Afara e destul de periculos si exista cazuri de rapiri,pedofili care cauta prada s.a.m.d,aici exista telefon mobil cu localizator,iar pt copii mici mi se pare f bun in caz de rapiri,accidente sau mai stiu eu ce.
Dar sa nu cadem in extrema cealalta....nu as fi deacord ca sa il poarte cand merge in vizita la prietena alaturi de parinti.Asta nu!Cand pleca singuri de acasa,DA!







poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Eu numai atunci i-as da mobil cand pleaca singur undeva. La scoala in nici un caz, eventual peste cativa ani.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Eu m-am scos, la scoala unde vor merge copiii mei este interzis mobilul.

Scoala are o paza ca la puscarie, nu intra nimeni (cerberii de la poarta nu te lasa nici in hol fara un profesor)si nici un elev nu iese in timpul orelor.

La clasele mici (cel putin, de astea stiu sigur), parintii care nu isi lasa copiii sa plece singuri acasa (majoritatea) spun invatatoarei, si acesti copii nu sunt lasati sa plece fara insotitorul stabilit.

Si vorba invatatoarei: ati scapat si dvs. de griji, ca oricat v-ar bate la cap sa le dati mobile , daca este interzis, asta este, nu le puteti lua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Eu sunt PRO telefon, dar din clasa a 5-a.
Nu consider ca este bine sa aiba un telefon performant. In felul acesta creste riscul de a ramane fara telefon.

Miruna,la ce scoala vor merge copiii tai ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da, asa e, in cazul in care copilul merge cu parintele, sau scoala e foarte bine pazita, copilul nu pleaca decat cu insotitorul anuntat, nici eu nu vad rostul telefonului.
Din pacate in clasa fetitei mele, au majoritatea copiilor, fie fete, fie baieti. La scoala nu se joaca cu telefoanele, invatatoarea e stricta in privinta asta, macar atat.

Telefoanele erau asupra copiilor care erau singuri la noi, la ziua Dianei, nu erau in vizita cu parintii.

Mda, la noi problema e ca tf. e primit cadou si nu am prea multe ce sa comentez...iar fetitei mele ii e frica sa-i spuna tatalui ei ca nu poarta tf. cu ea...deh, alta problema!





Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mihaela, nici eu nu-s de acord cu tel. mobil la copii.

Ce ar putea sa-i spuna fetita taataalui ei este ca, ea e fericita ca el i-a facut un astfel de cadou, dar deocamdata nu-l ia la scoala pt ca exista riscul sa i-l fure si i-ar parea rau, mai ales ca e un cadou de la el.

Incearca varianta asta (chiar daca pe tine te doare putin - te intele, pt ca situatia noastra e asemanatoare, dar eu nu am incercat niciodata sa-l vorbesc pe taatal ei de rau. Nici nu am motinve. Ce a fost, a fost, dar noi cel putin, suntem in relatii bune).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

draga mea Mihaela, sa nu te superi pe mine sau sa ma , spunei fostului sot, ca atunci cand ii mai face cadouri fiicei, sa se consulte si cu tine, ptr. ca tu ii esti mama, tu vezi de ea, langa tine se afla; nu mi se pare corect, ca el sa decida fara consimtamantul tau ce anume sa-i cumpere fiicei; maine-poimaine te trezesti ca-i cumpara masina sau casa, iar fata creste si cine stie ce idei vor apare; scuza-ma ca m-am bagat precum musca-n ciorba, dar zau ca m-am infuriat rau de tot; inca o data mii de scuze!!!
da, si eu sunt ptr. PRO, dar numai cand prichindelul pleaca singurel de-acasa, in rest nu!, si asta numai de la o varsta, ptr. ca in clasele primare, nu-i prea vad rostul, atata timp cat ii aproape cu scoala de casa, sigur existand si cazuri extreme cand trebui musai, atunci ne-comentand; dar in acelasi timp sunt si CONTRA, sau mai bine spus ma infurii cand vand ca unii bieti copkii cad prada unor maniaci , avand dupa ei toooot arsenalul de care dispune omenirea din secolul nostru, si ma intreb uneori ce rost isi mai au aceste mobile sau sisteme de alarma???, atunci in mintea mea ne-ramanand decat protectia oferita decat de mine, iesind in calea lui, ducandul si aducanmdul de/la scoala, sau si mai bine daca ar exista bunici, atunci fiind extraordinar!, dar si atunci......; groaznic, numai cand ma gandesc ma trec fiorii; mie mii groaza s-o las nesupravegheata pe cea mare si-n fata blocului; oare cum va fi peste cativa ani?????
momentan noi ne jucam cu de-alea de jucarie, dar cucuiata cea mare fiind o maaaaare rebela isi mai baga coada prin mobilele noastre si uneori ni le face habuc

.
http://photos.yahoo.com/nlroxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Initial creeata de mihaela_s
DAR am vazut colegi de-ai ei care au fost recent la petrecerea de ziua Dianei ca erau TOTI cu tf. la ei. Si iar m-am intrebat DE CEEEE????




De fitze! Asa cum de la un an unii parinti isi impodobesc copii cu bratari, lanturi de aur, asa si telefonul este un accesoriu obligatoriu.
Fiecare isi creste copilul asa cum poate...
PS. Ioana are 12 ani si nu are telefon. Avem un telefon "de servici" care sta acasa si il ia cand pleaca undeva singura (tabara, excursii, petreceri), dar asta de un an. In rest, nu vad de ce ar avea unul permanent la dispozitia ei.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

quote:
Originally posted by Rufus

quote:
Initial creeata de mihaela_s
DAR am vazut colegi de-ai ei care au fost recent la petrecerea de ziua Dianei ca erau TOTI cu tf. la ei. Si iar m-am intrebat DE CEEEE????




De fitze! Asa cum de la un an unii parinti isi impodobesc copii cu bratari, lanturi de aur, asa si telefonul este un accesoriu obligatoriu.
Fiecare isi creste copilul asa cum poate...
PS. Ioana are 12 ani si nu are telefon. Avem un telefon "de servici" care sta acasa si il ia cand pleaca undeva singura (tabara, excursii, petreceri), dar asta de un an. In rest, nu vad de ce ar avea unul permanent la dispozitia ei.

http://community.webshots.com/user/tora97

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



CORECT!

Mergi la inceput