Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Ffely....nu m-am suparat draga,........
Ti-am dat cateva argumente ca sa intelegi mai bine cum stau lucrurile...
Despre banana..pot sa iti spun ca am aflat la Buzias, nu este rapid.....este undeva intre rapid si lent.....
Si cam asa este ...ca la hipo nu foarte mic.... nu mi-a iesit faza cu banana....

Cat despre caldura..asa este , nici alex numai vrea sa pape...si este un mare chin!
I-am facut si eu paste nu vrea, piureuri de legume, fructe...fierte ...crude....nici eu numai stiu cum sa fac...
NU VREA SI GATA!
Nu fi suparata ...ca nu te-am certat, Doamne Fereste!
Ne intalnim aici si vorbim ca sa invatam una din experienta celeilalte


Foto Alex

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

ffely, te invit la dicutii despre diabetul zaharat la copii, aici !
Banana, precum am aflat si eu la Buzias, continand amidon este lent absorbabila. Doar daca este coapta mai tare, este un hidrat rapid.
Ana, te descurci minunat cu scumpul de Alex, cred ca stii asta !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabet zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77517" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71157" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Salutare dragi mamici,

Socrul meu (si el diabetic)are un aparat de testare a glicemiei pe care l-ar dona cu drag cuiva care are mare nevoie de el.M-a intrebat daca cunosc pe cineva in Romania care ar avea nevoie de asa ceva.
Aparatul se numeste Accu-Check Compakt (sper ca asa se scrie), e de ultima generatie, f.bun, nou-nout. Problema s-ar pune insa la consumabile, adica la acele "benzi" care daca nu se gasesc in Rom.la farmacii, atunci n-am facut nimic.
Apelez la voi caci voi sunteti in masura sa luati o decizie, fiind - din pacate - familiarizate cu aceste probleme.

numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Buna Ana , pupici Alex ,buna fetelor tuturor care aveti grija de frmusetea asta de copil.Am avut onoarea sa-l cunosc dar sa nu-l ating chir dac voiam sa-l pupacesc! Nu v-am uitat rar dar mai vorbesc pe mess sa aflu cum sta ,dar cele din voicare mai citesc si alte cazuri poate stiu cosmarurile mele de aici! Dr de Alex nu am uitat .Trebuie sa-i trimit ace vreo 1000 si ceva , acu astept niste promisiuni de teste.Nu uit dar faptul ca sintem multe i-mi da timp sa ma ocup si de sufletele astea care sint aici.Azi eu ,miine voi si Alexutu v-a creste si se v-a descurca ca e istet foc. Zilele astea sta rau si Ana o sa ajunga o epava (portul nu e departe ) care v-a pluti dac nu are si putin grija de ea . Are noroc de o fam unita care o ajuta dar ea e AS si treb sa fie in prima linee. Jos palaria ! mama exemplara ,(primarul de aici cind i-am dus tot ce face a zis ca poate sa-i dea ea lectii!!) dar pina cind? Ana ,tu incurajezi alte mame cu alte probleme si uiti ca si tu ai nevoie de citeva ore de somn? Scuza-ma acum te-am tras putin de urechi dar nu cu rautate .I-mi esti tare draga si te stimez enorm pt. devotiunea ta dar ai putin ,nu zic mult grija si de tine.Cum am ceva in mina anunt. pup dulce tuturor , sanatate si - vacante placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Ana ce faci? mai da-ne vesti(dac ai timp) Cu caldura asta ,nu cred ca e usor.mi aiace? Cu testele cum stai? Am intrat doar sa salut ca tre sa fug .sanatate toturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Nu am mai intrat de ceva timp , deoarece Alex este foarte bolnavior.
Duminica am fost la Bucuresti la ziua unui verisor de-al lui Alex, si cred ca a racit. Pentru ca toata noaptea a tusit si facut febra .
Luni , am mers la dr di mi-a spus ca are rinoamigdalita acuta. Trata emnt cu antibiotic , antitermice, picaturi de nas. Am sperat ca dandu-i tratament cu antibiotic se va rezolva , insa acest lucru s-a intamplat doar partial, cel putin pana la ora asta. Adica tusea numai este seaca, ci coapta ....insa febra nu cedeaza. In seara asta , dupa ce i-am datantibioticul la ora 19.00, ZINAT, la doau ore dupa avea fata parca basicata , si se scarpina....febra pe masura , nu am reusit sa o masor pentru ca nu a stat cu termometrul. Abia am resuit sa ii dau masa de 10 seara si l-am adormit, dar ardea ca un cuptor, dogorea......am luat temperatura si avea 38,7 grade , asta dupa ce i-am dat Nurofen si i-am pus si un supozitor Novocalmin.
Glicemiile au sarit si ele .....asta zi gustarile apoape le-am sa rit sau am redus din ele...pentru ca avea valori de 300 si ceva. Nici nu stiu ce sa fac....cat sa mai cresc si din care anume insulina. Saptaman trecuta am crescut Lantusul cu o unitate ....am scazut cate 0,5 Actrapid din dozele de dimineata si seara. A mesr ok, pana duminica , acum nu stiu la care si cum sa mai umblu .

Maine merg din nou la dr la pediatru, cred ca nu este bun trataemntul....si probabil ca este si alergic.....dupa ce a mai scazut febra au disparut si acele basicute mici de pe fata.
Este foarte ragusit, cand vesel , cand marait....refuza mancarea , noaptea numai doarme bine de loc, poate si caldura este de vina.
Cu schimbul... cu sotul ....la pus pe picioare, doar asa se linisteste.

Soni, ma intrebai de teste, mai avem 300 ...nu sunt multe , dar nici putine.....sper sa imi ajunga pana la inceputul lui septembire. apoi, nu stiu ce vom face....sincer, numai stiu nici eu ce si cum sa fac, este foarte greu. Simt ca ma lasa puterile.....sunt obosita, greutatile sunt deja foarte mari...

Cam astea sunt ultimele noutati, din pacate nu foarte bune.


Foto Alex

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Revin si eu ceva vesti despre Alex.
I-a trecut raceala si intoxicatia aceaa dupa piele. Se simte bine acum, glicemiile s-au reglat....se joaca , este un copil vioi, energic si putin neastamparat. In continuare avem aceiasi problema cu mancarea pe care o feruza si este vai de noi pana il convingem sa manance si el ceva ca sa putem face insulina.

In schimb , ii fac glicemii cu o mare strangere de inima ca ma uit la testele alea ca se imputineaza pe zi ce trece....Am incercat sa nu ii fac glicemie la gustarea dela ora 10, in spernata ca mai economisim, insa am avut surprize neplacute. Adica, la ora 13.00, ora de insulina, a avut glicemii peste 250. Si atunci am renuntat ..pentru ca in felul asta il dereglez....asta e!

Cautam in continuare solutii....






Foto Alex

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Cu scuzele de rigoare aduc si eu subiectul pe prima pagina....
Ultimele vesti despre noi la puteti citi la http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729&whichpage=16



Foto Alex

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

http://www.ccserban.ro/html/contact.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Revenim si noi cu ceva vesti, insa timpul este foarte scurt pentru mine, datorita lui Alex, plus de asta am avut si ceva probleme de rezolvat. Luna aceasta trebuie sa merg cu Alex la Bucuresti, la control, si trebuie sa ajungem neaparat ca au revenit problemele cu glicemia .
Variaza din nou si inca foarte tare. Dupa o buna perioada in care am echilibrat-o.....aproape o saptamana face hipoglicemii frecvente. Chiar si noaptea. Aproape ca faceam cu randul la 2 ore de somn cu sotul, pentru ca ne era teama. Am luat legatura cu dr si a zis sa scadem iar din insulina , si am tot scazut si am tot adaugat...treptat ...pana am gasit iar doza , zicem noi de care are nevoie.
Nu mai mult decat aseara a crescut glicemia la aproape 500, inexplicabil!!!! Intr-o ora am folosit 3 teste de glicemie.

De teste ce sa va mai spun, stam la fel de greu.....le procuram foarte greu....

Va rog sa nu va suparati ca nu intru zilnic sa scriu , insa nu pot...TREBUIE SUPRAVEGHEAT NON STOP, si plus de asta ar insemna sa va spun ce glicemie a avut alex din 3 in 3 ore. Nu vreau sa va plictisesc.

VA MULTUMIM PENTRU AJUTOR SI SANATATE LA TOATA LUMEA DORIM!


Foto Alex

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

http://www.ccserban.ro/html/contact.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Ana,

ieri am trimis prin cineva care pleaca la Bucuresti o cutie de teste; nu sunt cele din linkul pe care mi l-ai trimis, sunt altele dar ti-am trimis si aparat la ele - este un tip de aparat pe care eu il folosesc de un an de zile si i-am luat si tatalui meu in locul celui pe care-l avea (ca ala al tau) - n-am avut niciodata probleme cu el. Am testat aparatul - sper sa te descurci cu instructiunile, in el se afla codul pentru cele zece teste din cutia lui. Mai e o alta cutie de 50 teste, cu codul ei - codul e o piesutza alba bagata undeva pe lateralul aparatului. Daca nu te descurci, trimite-mi email. Prin decembrie mai pot sa-ti trimit o cutie de teste, fiindca vin eu la Bucuresti.

Cel mai important: trimite-mi adresa ta, ca sa-l poata trimite cineva de acolo prin posta. Trimite-mi-o pe email, nu pe PM

Numai bine

Iuliana

A, inca ceva - am vazut pe linga lanseta obisnuita si un dispozitiv cu care cica iei singe si doare mai putin, dar nu ma pricep sa-l folosesc pe ala, e un cilindru mic si transparent.

editez- am incercat de citeva ori sa postez mesajul, deabia acum am reusit

Mergi la inceput