Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Ana_mitit, dc nu ma insel in Germania erau mai ieftine testele.
Cred ca tre sa vorbesti cu DidiAlex.
Sa ma anunti din timp cum facem cu banii!



Mihaela si Alexia- Maria26 august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Multumesc din suflet pentru promptitudine. Din pacate nu imi mai ajunge timpul , macar sa mai scriu si eu din cand in cand, daca reusesc sa mai citesc si eu ceva , altfel....
Acum , de ex....trage de mine sa il asez si pe el pa calc....

sper s mai apara ceva raspunzuri si sper sa pot da de Alexandra , incerc pe seara pe YM...sau sa trimit un PM ceva...

Va pup pe toate si sper sa imi mai raspundeti....



http://www.cat.pscomp.ro/yap/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si eu cred ca ies mai ieftine aduse din Germania. S-ar putea ca pe Internet in SUA sa fie mai ieftine decat in Germania la farmacie, dar costa foarte mult trasportul si dureaza pana vin.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Buna Doamnelor,

Io mai rarut pe aici, dar va citesc.

Cum aseara Ana Maria m-a contactat in vederea procurarii unor teste azi le-am cumparat si "expediat".
O prietena de-a mea pleca fix maine in ro. Deci maine seara sunt testele in Bucuresti.
Am luat 10 cutii teste *50 teste in valoare totala de 309.91 Euro.
Am trimis bineinteles in anexa factura.

Ana o sa iti scriu mail cu numele si numarul te telefon al respectivei familie; si, poate data viitoare ma contactezi cu cel putin 1 saptamana mai devreme, cam asa ajung cu posta, CE zici?

Multa sanatate puiutului si glicemii cat mai echilibrate!


sa da-i de veste cand ai intrat in posetia lor sa imi iau de grija

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69136&whichpage=1" target="_blank"> Sa redam speranta si copilaria lui Denis!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

quote:
Originally posted by aurelia1278

Si eu cred ca ies mai ieftine aduse din Germania. S-ar putea ca pe Internet in SUA sa fie mai ieftine decat in Germania la farmacie, dar costa foarte mult trasportul si dureaza pana vin.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an



Aurelia, ai perfecta dreptate. Azi, am facut un calcul simplu avand drept reper cursul E/$ (1E=1.2566$), testele sunt mai scumpe cu 14% in Germania.

Ma gandeam ca pe viitor daca tu ai posibilitatea sa le cumperi si sa le aduca cineva ar fi excelent..si io sa trimit in schimbul II.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69136&whichpage=1" target="_blank"> Sa redam speranta si copilaria lui Denis!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Ieri , am fost la Bucuresti. M-am intalnit cu persoana careia Didialex i-a dat testele sa mi le aduca. Am primit 500 de teste si am platit 300 de euro pentru ele. Pana in luna septembir enumai avem probleme cu procurarea lor...

Va multumesc din suflet! si nu in ultimul rand

P.S. Ieri, la analizele rezultatele au fost OK. Doctora este multumita de felul in care se prezinta Alex .....si glicemiile au fost bunicele, exceptand acele valori foarte mari si mici care sunt forta egreu de evitat la un copil asa de mic. Cu un autocontrol bun...adica glicemii facute la fiecare masa , inclusiv noaptea vor reusi sa le domolim.


http://www.cat.pscomp.ro/yap/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ffely spune:

Draga Ana, a reusit sa citesc tot si cu greu imi pot oprii lacrimile.
Te inteleg perfect , acum un an pe 15 martie , copilul meu de 8 ani si cateva luni slabea si nu stiam ce are,am aflat DIABET
In fine, a trecut ne-am obisnuit luptam zi de zi, isi face singura insulinia, mai sare calul dar rar. Cred avem aceeasi doctora Mi--

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ffely spune:

Stau si ma minunez, de ce are copilul tau glicemii asa de mari, la mine cand sare calul isi ea singura de mancare, al tau ce cauta in frigider.
Am citit la un moment dat ca manaca banana , banana ii creste glicemia si te minunezi de ce. Ai grija cu greutatea , diabeticii pot ajunge obezi, sau cu colesterol mare.
Ce ii dai sa manance tu???

p.s. Nu vreau sa te cert, dar si eu cand eram la inceput faceam greseli,(si acum mai fac cand isi doreste ceva)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Spui ca fetita ta are 8 ani. Ei bine, asta schimba un pic datele problemei. Intr-un fel te intelegi cu un copil de 8 ani si in altfel cu unu de nici 2 ani, ca Alex. Mai spui ca fetita ta isi face singura insulina, la noi in schimb este un adevarat ritual la cele 4 injectii zilnice. Tati il tine, bunica ii atrage atentia cu te miri ce jucarii si alte chestii care ii plac, iar eu fac injectia.
La glicemii a devenit la fel de greu , numai sta nici la alea....plange ....
In privinta alimentatiei , iar exista o mare diferenta. Fetita ta fiind mai mare poate si cred ca mananca aproape orice ii dai TU.
Ei bine la Alex, lista alimentlor ce le consuma este foarte redusa , si nu ca nu vreau sa ii dau eu, ci pentru ca nu stie ce sunt sau nu VREA , pur si simplu. Calculul hidratilor il fac ca la carte cu tabele valorice si echivalari .....putin in plus cand iesim afara.
Despre banana stiu si eu la fel ca si tine ca ii creste glicemia ...dar cand vezi ca nu vrea nimic sa manance si are glicemie micuta si mai trebuie s faci si injectia,sau refuza orice altceva..... ce ai face in locul meu?
Cat despre greutate , Alex , de 2 luni de zile sta la 15 kg...nici mai mult , nici mai putin.
Greseli facem si la inceput si pe parcurs si mai tarziu , sunt inevitabile, plus de asta din ele invatam.
Iar glicemiile lui sunt foarte greu de controlat deoarece la un copil asa de mic este foarte greu de dozat efortul fizic, nu pot sa ii spun joaca-te 15 min si apoi gata, numai ai voie....sau invers.
Cateodata se joaca o jumatate de ora si glicemia scade frumos si lin, alteori scade brusc, alteori nu scade de loc, ba dimpotriva creste.
Asa ca este foarte greu, mai depinde si de felul in care organismul metabolizeaza insulina, cat doarme, cat timp trece pana manaca si pana faci injectia sau invers si multi alti factori, cred ca stii despre ce vorbesc,ca ai ceva experienta, din cate spui.

P.S. Nu cred ca avem aceiasi d-na dr. Noi numai mergem la Budimex , de cand ne-am externat de acolo.....suntem la Cantacuzino , la o d-na dr. foarte draguta , de care sunt foarte multumita si care este foarte interesata de Alex.

sanatate si glicemii cat mai bune!!!!


Foto Alex

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ffely spune:

Imi pare rau, dar nu am vrut sa te supar, corect ca este o diferenta intre un copil de 1 an si unul de 8-9 ani, dar ma gandeam ca asa mai procedam si eu si ajungea la glicemii mari.
Cand mananca o banana ii creste brusc glicemia si la fel de brusc ii scade, este un hidrat rapid, daca manca unul lent si pe parcurs ii dai unul rapid poate vine cu o glicemie buna.
Eu, mai ales acum vara nu poate sa manance (nu mai suporta painea, sticksurile)ii fac paste cu lapte, iaurturi(lapte)cu cereale ,clatite cu gem dietetic.
Piure cartofi cu putina branza, orez cu pui etc

p.s. Chiar ca nu am vrut sa te supar

Mergi la inceput